LALALU blog, Strana 10

Čím sa líšia prémiové podložky na hranie Lalalu od tých bežných?

Bez názvu (600 x 300 px)_2

V priebehu júna a júla niekoľko mamičiek testovalo naše Lalalu Premium podložky. A toto sú ich dojmy. 

„Cibuľka včera zaspala na podložke. Nečudujem sa jej, je taká mäkká a príjemná na dotyk. A veru sa jej tam muselo dobre ležať, keď zaspala na dve hodiny.“

A to je len zlomok pozitív, ktoré sme si o našich Lalalu Premium podložkách prečítali.

podlozka na hranie Lalalu Premium

Ako sme už uviedli aj na našej facebookovej stránke, v priebehu júna a júla niekoľko mamičiek testovalo naše Lalalu Premium podložky. Svoje dojmy uvádzali na diskusnom fóre Modrého koníka. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo o podložkách povedali.

VHODNÁ PRE ALERGIKOV

Tak ako ostatní rodičia, aj mamina Linda sa stará o bezpečie a maximálne pohodlie svojho syna. No keďže je Markus alergik, treba mu izbu zariadiť s ohľadom na jeho zdravie.

Preto Linde padlo vhod vyskúšať našu podložku. „Potešila ma možnosť otestovať podložku z vysokokvalitného, zdravotne nezávadného  materiálu, ktorý je dokonca aj hypoalergénny,“ píše vo svojej recenzii.

maly chlapcek ktory sa hra s podlozkou znacky lalalu


Markus sa s novou podložkou okamžite zoznámil.

Okrem toho sa Linde na podložke pozdáva jej celistvosť. Markus totižto zistil, ako rozdeľovať penové puzzle, a tak hranie prerušovalo neustále spájanie väčších dielikov. Pri podložke Premium sa ničoho takého báť nemusia – Linda so synčekom sa môžu venovať hračkám či spoločnému šanteniu, a to bez toho, aby ich niečo rušilo.

JEDNODUCHÉ ČISTENIE

Spomedzi mnohých iných výhod maminy neraz vyzdvihli jednoduché čistenie. „Deti papali brumíkov, omrvinky s džemom boli všade. Stačilo však zobrať vysávač, omrvinky povysávať, džem utrieť vlhčenými vreckovkami a podložka bola zase ako nová,“ opisuje svoju skúsenosť Zuzka, ktorá má doma 7-ročného chlapca a 5-mesačné dievčatko.

fotky deti, ktore papaju na podlozke znacky lalalu


Podložka Lalalu Premium si poradí aj s takýmito nečistotami.

Báť sa nemusíte ani vtedy, ak sa dieťatko povracia alebo pociká. Na takéto nečistoty, ktoré sú u detí bežné, vám takisto postačí vlhčená utierka. A ako radia niektoré mamičky, pre dokonalú čistotu môžete miesto pretrieť dezinfekčným prostriedkom.

VODEODOLNÁ

Niektoré maminy sa s podložkou Lalalu Premium nepárali a rovno ju vzali aj von. Najčastejšie niekam pred dom, kde sa dieťatko mohlo osviežiť vodou. Napríklad ako malá Charlotte. Keďže bolo vonku veľmi teplo, mama jej na podložku dala lavór s vodou. Dievčatko malo takú radosť, že sem-tam vodu vyšplechlo aj mimo nádoby.

Nič sa však nestalo – podložka Lalalu Premium je vodeodolná, preto ju po každom takomto „incidente“ stačí utrieť handrou dosucha.

male dievcatko testuje vodeodolnost podloziek lalalu


Malá Charlotte testuje vodeodolnosť našich podložiek.

Vodeodolnosť sa napokon vyplatí aj pri vyššie zmienených situáciách, keď sa dieťatko pociká, povracia alebo niečo vyleje. Materiál tieto nečistoty neabsorbuje a to isté platí aj o čistiacich prostriedkoch, ktorými budete podložku umývať.

  

DRŽÍ SVOJ TVAR

To, či podložka naozaj udrží svoj tvar, preverili mamičky hneď viackrát. Keďže do každej domácnosti prišla podložka zrolovaná, otázkou bolo, či sa vyrovná. No stačila len chvíľa a podložka bola pripravená na používanie. A to bez toho, aby sa krčila alebo aby ju rodičia museli nejako zaťažovať po stranách.

deti sa hraju na podlozke znacku lalalu

Svoju výdrž preukázala podložka aj v iných momentoch. Jedna mamina na ňu položila šmýkačku, iná zas podnožku, na ktorú si vyložila nohy. Samozrejme, ťažšie predmety zanechali stopy, ale po chvíli bola podložka zas ako nová.

 

SKVELÝ VZHĽAD

Jednoduchá, minimalistická, nadčasová a moderná – presne taká je podľa mamičiek podložka Lalalu Premium.

Viackrát sme si prečítali, že sivo-biela podložka sa skvele hodí do akejkoľvek miestnosti. Obojstranná potlač rovnako umožňuje rodičom otáčať ju podľa nálad alebo podľa toho, ktorý motív sa im viac hodí do interiéru.

male babatko sa hra na podlozke znacky lalalu

Vzhľad pritom považujeme za veľmi dôležitý atribút. Veď ak môže byť praktická vec zároveň aj pekná, prečo si ju nezadovážiť? Navyše, ak si zaobstaráte funkčnú podložku s neutrálnym vzorom, poslúži vám viac rokov. Pri ďalšom bábätku si tak nemusíte kupovať nič nové.

 

MÄKKÁ A TEPLÁ

Podložka Lalalu Premium sa obzvlášť hodí do domácností, kde nie je podlahové kúrenie. A to najmä preto, že podložka dokáže dieťatko izolovať od studenej zeme. Na diskusnom fóre sa na tom zhodli recenzujúce mamičky, ktoré okrem schopnosti izolovať pri podložke vyzdvihli aj jej mäkkosť a pohodlie pri hre.

maly chlapcek spinka na podlozke znacky lalalu

Detičky sa môžu spokojne šantiť, robiť kotúle alebo sa len tak váľať a nič sa im nestane. Príkladom je tento drobček.

male batola sa hra na podlozke lalalu

AJ PRE AKTÍVNE MAMINY

Príjemným zistením pre nás bolo, že podložku si zamilovali nielen deti, ale aj maminy. Tie si okrem šantenia na podložke dopriali aj krátky tréning. A to je pre nás jasným dôkazom, že podložky Lalalu Premium sú skutočne funkčné a praktické.

mamina, ktora cvici na podlozke

Ak sa chcete presvedčiť o všetkých týchto kvalitách podložky Lalalu Premium, zaobstarajte si ju do vašej domácnosti. V našom Lalalu e-shope okrem nej nájdete aj mnoho iných. Stačí si len vybrať. :)

  

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s potrebami pre deti www.lalalukids.com a vyberte si z ponuky širokej ponuky potrieb pre novorodencov ako LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops až po kopec iných potrieb pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Sledujte nás   

Dlhoročná učiteľka: Rodičia zarábajú peniaze, deti pekne obliekajú, no zabúdajú s nimi komunikovať

Aktualizované: 30.1.2025

Keď rodič robí desiatu, mal by sa pýtať dieťaťa, na čo má chuť. Rodičia s deťmi jednoducho nekomunikujú. Ak dieťa uvidí, že stolujte a používate obrúsok, bude to robiť aj ono. A to najmä preto, že na začiatku života sa neučí zo skúseností, ale z napodobňovania, tvrdí dlhoročná učiteľka a vychovávateľka Anna Daráková.

rozhovor-anna-darakova-01 

Od vášho syna viem, že pred nástupom do družiny ste sa venovali mnohým aktivitám. Čo všetko ste doposiaľ učili?

Najprv som učila na 1. − 4. všetky predmety, potom anglický jazyk, neskôr hudobnú a výtvarnú výchovu na druhom stupni. Potom technickú prípravu dievčat, čiže varenie a starostlivosť o rodinu. A napokon aj matematiku na druhom stupni.

deti a skola

Čo z toho vás bavilo najviac?

Matematika. Bavila ma aj angličtina, ale odozva pri tomto predmete nebola taká rýchla. V matematike vidíte výsledok okamžite, no pri jazyku to trvá veľmi dlho.

V školstve pôsobíte vyše 40 rokov. Čo všetko ste sa museli naučiť vy, aby ste držali krok so žiakmi?

Dávnejšie som si urobila prvú atestačnú skúšku. V metodickom centre v Prešove som absolvovala všetky školenia, aké si len viete predstaviť. A to najmä preto, že som pracovala na všetkých pozíciách okrem riaditeľa školy. Dokonca mám aj špeciálne vzdelanie, pretože som učila nevidiace deti.

ucenie v specialnej skole

Ako ste sa museli takýmto deťom prispôsobiť?

Asi najzásadnejšou zmenou bolo, keď som začala učiť v autorskej triede, kde sa dáva žiakom slovné hodnotenie. Išlo o takzvanú alternatívnu školu, v ktorej sa učiteľ musí prispôsobiť tempu žiakov a zavádzať individuálny prístup. Je niečo celkom iné učiť dieťa, ktoré nevidí, má protézu alebo nevie udržať stolicu. Mala som však šťastie, pretože to boli veľmi dobré deti, ktoré sa taktiež vedeli mnohým veciam prispôsobiť.

V rámci tohto mesiaca sme sa v našom blogu venovali disciplíne. Aký je váš prístup k deťom – ste skôr autoritatívna alebo presadzujete vzťahy založené na kamarátstve?

Sú momenty, keď vo výchove potrebujete autority, a momenty, keď je potrebné priateľstvo. Ideálna je kombinácia oboch prístupov. Nedá sa všetko postaviť na autorite, pretože všetky deti nemajú rovnakú povahu. No takisto platí, že ani úplné kamarátstvo nie je dobré, pretože niektoré deti potrebujú pevnú ruku.

A akými spôsobmi sa podľa vás dá dosiahnuť to, aby sa dieťa poučilo, no bez akýchkoľvek trestov?

Vtedy je vhodné vytvoriť skupiny, v ktorých sú rôzne typy pováh – výbušní, mierni aj tichí. V takejto skupine si každý nájde svoje miesto. Ten, čo je pokorný a tichý, sa snaží prispôsobiť vodcovi. A ak chce vodca niečo dosiahnuť, musí spomaliť a prispôsobiť sa tým slabším. Tichí a pokojnejší žiaci zároveň silnejších istým spôsobom umravnia. 

Keď som mala naposledy v triede 18 žiakov, rozdelila som ich do piatich pracovných skupín. Boli tomu prispôsobené aj lavice. Deti samy o tom nevedeli. No bolo mojou prioritou, aby bola každá skupina vyvážená. Veľmi dôležité je aj to, aby sa dodržiavali pravidlá, ktoré si vopred stanovíte.

ucenie v specialnej skole

Do akej miery sa na výchove dieťaťa podieľa učiteľ, respektíve škola?

Dá sa to jednoducho vyjadriť percentami – 85 % výchovy prináleží rodine. Všetky základné návyky do života musí dieťa dostať doma. A to preto, že tam trávi väčšinu času až do šiestich rokov. Dieťa sa v tomto období neučí zo životných skúseností, ale z napodobňovania. Príklad – ak dieťa uvidí, že si doma všetci umývajú zuby, bude to robiť aj ono. Ak bude vidieť, že sa stoluje a používa obrúsok, urobí to aj ono.

Úlohou školy je, aby u dieťaťa upevňovala normy, ktoré sú spoločensky dôležité. Takže mu pomôžeme uložiť príbor tak, ako má byť, umývať si ruky alebo sedieť vzpriamene. Avšak základ musí prísť z domu. V školskej jedálni sa nám stáva, že dieťa vezme do rúk knedlík, ktorý namáča do omáčky, a tak je. Takéto spôsoby vidí aj doma. No keď ho upozorníte a poviete mu, že ľudia jedia inak, poučí sa. Treba na to čas.

Nemáte pocit, že rodičia sú akísi odmeranejší a čakajú, že škola sa o ich deti postará?

Ja vnímam problém skôr v tom, že rodičia deťom dávajú množstvo konzumných vecí, ako je napríklad značkové oblečenie. Ale keď sa sa ho spýtate, kam poobede ide, nevie. Keď sa ho pýtam, či sa doma nerozprávali o tom, čo má robiť, kam má ísť, povie mi: ,Nie, my sa doma nikdy takto nerozprávame.ʽ

Alebo sa stáva, že dieťa nevie, čo má na desiatu. A to je veľká chyba. Keď rodič robí desiatu, mal by sa pýtať dieťaťa, na čo má chuť. Rodičia s deťmi jednoducho nekomunikujú. Zarábajú peniaze, pekne ich obliekajú, chodia na dovolenky, no popritom sa zabúdajú s deťmi rozprávať. A ďalší hendikep je, že vždy hľadajú chybu u iného. Nie u seba alebo dieťa. Rodičia od učiteľov čakajú, že urobia to, čo im prikážu. No neuvedomujú si, že nejde ani tak o vedomosti, tie si nájdete dieťa na internete, ale o spôsob výchovy.

vztah rodica a ucitela

Ako by podľa vás mal vyzerať zdravý vzťah medzi rodičom a učiteľom?

V prvom rade by mal rodič poskytnúť učiteľovi všetky informácie o dieťati – kladné aj záporné. Na základe týchto informácií si potom učiteľ robí o dieťati diagnostiku. Na jedno dieťa platí zvýšenie hlasu, na iné úsmev alebo pohladkanie.

Veľmi dôležité je aj to, aby sa rodičia o dieťa zaujímali. Nielen o jedlo a oblečenie, ale najmä o vyučovanie a všetko s tým súvisiace – čomu dieťa rozumelo alebo nerozumelo, čo mu urobilo radosť, čo zažilo. Dieťa by si zo školy malo každý deň odniesť zážitok, najlepšie taký, s ktorým sa chce doma pochváliť. A ak aj príde niečo, čo ho nebaví, rodič by ho mal povzbudiť.

V prípade, že dieťa niečomu nerozumie, rodič by mal prísť za učiteľom a hľadať s ním riešenie. Ak sa ich názory líšia, musia hľadať kompromis.

Samozrejmosťou dnešnej doby sú technológie. Stáva sa vám, že dieťa príliš lipne na mobile alebo tablete?

To záleží od autority učiteľa. Ja im vždy na začiatku roka vysvetlím, že proti ich telefónom nič nemám, ale požadujem, aby počas hodiny s telefónmi ani tabletmi nepracovali. Ak to dieťa poruší, nájdeme spôsob, ako situáciu riešiť. U nás platí pravidlo, že mobil sa vezme do riaditeľne, a tam si ho musí vyzdvihnúť rodič.

Naviac sa tento technologický trend prejavuje počas prestávok, keď sa deti venujú rôznym nevhodným hrám. Sprievodným dôsledkom technológií je aj to, že deti sa prestávajú zaujímať o pohyb, nezúčastňujú sa telesnej výchovy. Jednoducho donesú potvrdenie, že nemôžu cvičiť, a to bez udania dôvodu. A keď učiteľ cvičí so žiakmi, tieto deti sa ďalej hrajú na telefónoch. Nie som proti technológiám, no treba ich využívať s mierou a rozumom.

deti a technologie

A čo koncentrácia na hodinách? Ako dosiahnuť to, aby dieťa zostalo pozorné celých 45 minút?

Ak sa na tú hodinu pripravíte, je to možné. Na výtvarnú výchovu so staršími žiakmi som si pripravila nejakého umelca, vysvetlila som im teóriu, na interaktívnej tabuli som im ukázala diela. Následne som ich podnecovala k tomu, aby samy vyjadrili vlastné pocity, myšlienky, nálady.

Na hudobnej to isté. V jednej triede som učila hudobnú tri roky. Bolo to úžasné, opísať atmosféru v tej triede je ťažké. Osnovy si treba trochu prispôsobiť – netreba deti do ničoho tlačiť. Klasiku stačí prebrať informatívne, a potom sa venovať tomu, čím ony žijú. Takisto ich treba viesť, pochváliť a dovoliť im, aby sa zapájali, pretože to deti chcú.

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
5 dôvodov, prečo investovať do drahšej detskej výbavy

Aktualizované: 9.1.2025

Vďaka kvalite, nadčasovosti a možnosti viacnásobného použitia vám detská výbava vydrží celé roky. Vďaka kvalitnému materiálu budete mať istotu, že predmety nijako neohrozia zdravie vášho dieťatka. S kvalitou takisto súvisí aj jednoduché skladovanie a čistenie.

premiova-podlozka-lalalu2

ZDRAVIE NA PRVOM MIESTE

Nech už hovoríme o potravinách, výbave či hračkách, iste nám dáte za pravdu, že zdravie bábätka je na prvom mieste. Preto sa musíte pri kúpe akéhokoľvek sortimentu uistiť, že jeho zloženie nebude pre dieťaťa nebezpečné.

Obzvlášť veľký pozor si dávajte na výskyt látok, pri ktorých je isté alebo veľmi pravdepodobné, že môžu negatívne vplývať na zdravie dieťaťa. Do tejto skupiny patrí aj syntetická chemická látka Bisfenol A (BPA). Tá narúša fungovanie žliaz, ktoré produkujú hormóny regulujúce metabolizmus, rast či spánok.

Za zubné kefky The Brushies síce zaplatíte 8 eur, no nemusíte sa obávať žiadnych škodlivých látok. V zložení kefiek, ktoré sa vyrábajú z certifikovaného potravinárskeho silikónu, totižto nenájdete spomínaný Bisfenol A ani ftaláty.

specialne detske zubne jerky the brushies


Zubné kefky The Brushies sú vhodné pre deti od 4 týždňov do 4 rokov.

To isté platí aj o silikónovom riade Chouchouatti od Lalalu. Pri jeho kúpe jednorazovo investujete vyššiu sumu. No keďže sa taktiež vyrába zo 100 % nezávadného potravinárskeho silikónu, ani jeho zloženie nemôže dieťatku nijako ublížiť, a preto sa táto investícia bez pochýb vyplatí. 

Pri niektorých plastoch hrozí, že škodlivé látky preniknú na povrch formou výparov. Polyetylénová pena s nízkou hustotou (PE pena) je však materiál, pri ktorom nemusíte mať žiadne obavy. Jej jednoduchá molekulová štruktúra si nevyžaduje chemické prísady ako ftaláty alebo plastifikátory.

A práve z netoxickej XPE peny sú vyrobená apodložka na hranie Malé Mesto od Lalalu. Zárukou úplnej bezpečnosti je, že podložky sú zabezpečené protišmykovou vrstvou a oblými hranami.

deti sa hraju s farebnymi loptami


Podložka na hranie s motívom Poníky a opice.

VYDRŽIA ROKY

Kým niektoré podložky na hranie sú vyrobené z PE peny, iné sa zas vyrábajú z pamäťovej peny. Podobne ako polyetylén, aj pamäťová pena je zdravotne nezávadný materiál. Okrem nulovej škodlivosti je jeho veľkým benefitom vysoká kvalita, vďaka ktorej materiál bude slúžiť roky.

To napríklad platí aj prpodložkách na hranie Premium, ktoré vám poslúžia aj desať rokov, a pritom budú stále vyzerať ako nové. Navyše, kvalitný materiál je zárukou toho, že podložka sa nebude krčiť, a to ani vtedy, keď ju zrolujete a uskladníte.

dve male deti sa hraju na podlozke lalalu


Podložka na hranie s motívom White Star.

Samozrejme, o to, aby vám podložky vydržali naozaj dlho, sa musíte pričiniť dôkladnou starostlivosťou. No keďže podložky sú vodeodolné a akékoľvek nečistoty jednoducho zotriete vlhkou utierkou, nemyslíme si, že to bude problém.

A ešte jedna dôležitá informácia. Ak bojujete s dilemou, či kupovať do domácnosti ďalší plastový výrobok, a tak nepriamo znečisťovať planétu, treba si uvedomiť, že zbaviť sa úplne plastov je prakticky nemožné. 

A napokon keď vezmete do úvahy kvalitu, nadčasovosť a možnosť viacnásobného použitia, podložka na hranie nemusí ani po rokoch skončiť medzi nepotrebnými vecami. 

NEPODLIEHAJÚ MÓDNOSTI

Aby ste si boli istí, že detské veci použijete viac ráz, musíte okrem kvality brať do úvahy aj ich vzhľad. Je totižto jasné, že detská výbava podlieha trendom a módnosti.

Samozrejme, hravé vzory budú deti milovať vždy. No ak chcete naozaj výbavu, ktorú s vytiahnete aj o pár rokov, stávkou na istotu sú neutrále vzory alebo motívy, ktoré sa neustále opakujú. 

Zo sortimentu Lalalu ako príklad vyberáme skladacie podložky na hranie, ktoré sa vyznačujú jednoduchým farebným prevedením. Alebo sa obzrite po podložkách Premium, pri ktorých neutrálnu sivú a bielu farbu dopĺňa minimalistický vzor hviezd.

neutralna a multifunkcna detska podlozka, ktora len tak neomrzi


Minimalistický dizajn skladacích podložiek Lalalu sa neomrzí ani po rokoch

Farebná neutrálnosť a jednoduchosť prevedenia sú typickými vlastnosťami aj ďalších produktov, ktoré nájdete v e-shope Lalalu. Za všetky spomenieme silikónovú misku (okrem zelenej a modrej farby ju nájdete aj v sivej či oranžovej farbe) či multifunkčnú detskú stoličku (v dvoch neutrálnych farbách).

Investovať do drahších vecí sa teda oplatí nielen preto, že bude vaše dieťatko v bezpečí. Ak vyberiete kúsok, ktorý bude aj po rokoch vyzerať pekne, môžete ho využiť pri ďalších deťoch, a tak napokon ušetriť.

moznosti vyuzitia detskej stolicky znazky lalalu


Multifunkčná detská stoličku Koala slúži ako detská jedálenská stolička, užitočný podsedák či parádne detské vozidlo.  

NA VIACERO SPÔSOBOV

Detské nosiče sa stali pre mnohých rodičov nevyhnutnosťou. Ich princíp spočíva v tom, že rodič má dieťatko pripevnené o telo bez toho, aby ho musel stále pridržiavať rukami. Je preto pochopiteľné, že nosiče sú skvelými spoločníkmi na dlhé prechádzky alebo túry. Siahnuť po ňom však môžete kedykoľvek, keď potrebujete mať ruky voľné a dieťatko úplne v bezpečí.

Čo je ešte lepšie, v súčasnosti sa vyrábajú multifunkčné nosiče, ktoré môžete prispôsobiť vašim aktivitám a potrebám. Bedrový nosič Pognae využijete až tromi rôznymi spôsobmi, a to ako bedrový sedák, ako krížovo viazaný nosič na jedno rameno alebo ako pevne zafixovaný nosič.

bedrovy detsky nosic znacky lalalu


Bedrový nosič Pognae využijete ako bedrový sedák, krížovo viazaný nosič alebo ako pevne zafixovaný nosič.

Značka Pognae pritom dbá na to, aby boli nosiče anatomicky tvarované. Vďaka tejto vlastnosti sa výrobca snaží zabezpečiť zdravý vývin detskej chrbtice a zároveň odľahčuje ramená rodičov.

PRAKTICKÉ NA ČISTENIE A SKLADOVANIE

O dôležitosti vysokokvalitného materiálu sme sa zmienili viackrát a túto vlastnosť nevynecháme ani tentoraz. Pretože tak ako pre zdravie či výdrž je kvalita materiálu jedným zo základných predpokladov bezproblémového čistenia a skladovania. A platí to nielen pri vodeodolných podložkách na hranie, ktoré jednoducho zrolujete a odložíte.

Týka sa to aj detského náčinia, ako je napríklad silikónový riad alebo zubná kefka. Ako sme spomínali vyššie, kefky The Brushies aj silikónový riad Chouchouatti  sa vyrábajú z bezpečného potravinárskeho silikónu. Vďaka tomu môžete oba predmety čistiť v umývačke riadu. Navyše, misku zo setu môžete vkladať aj do mikrovlnky, mrazničky alebo chladničky.

farebne detske nadoby na jedlo, ktore mozu ist do umyvacky riadu


Misku s vekom a lyžičkou môžete čistiť v umývačke riadu.

Materiál teda nielen jednoducho očistíte, ale vďaka odolnosti voči mrazu a vysokým teplotám ho aj ľahko uskladníte.

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Ako viesť dieťa k disciplíne? Tvrdými trestami určite nie

Viac ako chovanie detí je dôležité správanie rodičov. Čo robia, ako sa s deťmi rozprávajú alebo aké príklady im dávajú.

Namiesto toho, aby sme sa zamysleli nad tým, ako vychovať z dieťaťa rešpektovaného človeka, uvažujeme o fungujúcich trestoch. Aspoň to tvrdí skúsený psychiater Alvin Rosenfeld, podľa ktorého mnohí rodičia považujú disciplínu za nástroj, ktorým napravia zlé správanie svojich detí. Tento prístup je však nielen nesprávny, ale aj neúčinný.

Viac ako chovanie detí je totiž dôležité správanie rodičov. Čo robia, ako sa s deťmi rozprávajú alebo aké príklady im dávajú – to všetko rozhoduje o tom, či budú deti vyvádzať alebo poslúchať.

DOBRÉ A ZLÉ ZÁMERY

Hneď potom, ako si uvedomíte skutočnú podstatu disciplíny, je dôležité zamyslieť sa aj nad tým, čo ňou chcete dosiahnuť. A možno aj v tomto prípade vyvrátime vaše doterajšie domnienky.

Cieľom efektívnej disciplíny totižto nie je potrestať dieťa a vyvolať v ňom pocit viny, hanby, opustenia (zvlášť pri bábätkách, ktoré sú na rodičov silno naviazané) či nedôvery. Práve naopak. Vedením k disciplíne by ste sa mali snažiť zmeniť správanie dieťaťa k lepšiemu a prehlbovať s ním vzájomnú dôveru. Pri usmerňovaní dajte preto dieťaťu najavo, že upozornenie smeruje k jeho správaniu a nie je osobné.

Novinárka Laura Flynn McCarthy na portáli Working Mother tiež pripomína, že rodičia by efektívnou disciplínou mali u dieťaťa podporovať nezávislosť, odolnosť, charakter a správne hodnoty.

TVRDÉ TRESTY ROZHODNE NIE

Už v roku 1989 Organizácia spojených národov prostredníctvom Výboru pre práva dieťaťa vyzvala všetky členské štáty, aby prispeli k zamedzovaniu telesných trestov u detí. Namiesto nich je podľa OSN dôležité upriamiť sa viac na vzdelávacie programy o pozitívnej disciplíne.

Hlavným dôvodom, prečo sa neuchyľovať k fyzickým trestom, sú ich negatívne vplyvy. Tie môžu mať krátkodobé, ale aj dlhodobé následky. Z krátkodobých dôsledkov sú to najmä rany a bolesť, ktoré môže na dieťati bitka zanechať.

pohlad na hnede oko, z ktoreho tecie slza

Fyzické tresty sa taktiež odzrkadľujú aj na psychickom vývoji vášho dieťaťa. Podľa portálu Healthychildren.org sa častá bitka prejavuje tak, že dieťa má zvýšenú hladinu hormónov vyvolávajúcich toxický stres.

Z dlhodobého hľadiska môže opakované fyzické násilie zapríčiniť aj zníženie IQ a objemu šedej hmoty na mozgu, ktorá ovplyvňuje mieru sebakontroly.

Ideálne preto bude, ak fyzické tresty úplne vynecháte. Inak sa môže prvotný zámer obrátiť proti vám a dieťa bude hnevlivé a agresívne. V horšom prípade sa dokonca deti môžu stať agresívnymi až natoľko, že niekoho napadnú.

AKO VIESŤ DETI K DISCIPLÍNE?

Zámerom tohto článku určite nie je len šírenie povedomia o tom, že fyzické tresty nie sú správnym spôsobom dosahovania disciplíny. Prinášame vám aj niekoľko užitočných rád, ktoré sa týkajú efektívneho a hlavne bezbolestného vedenia k lepšiemu správaniu. Tu sú: 

Chváľte deti za ich dobré správanie – namiesto toho, aby ste deti pre niečo zlé karhali, ich za dobré skutky pochváľte. Vďaka tomu si zapamätajú, čo je správne.

Nepoužívajte hanlivé slová – tak ako treba vynechať fyzické násilie, nepoužívajte ani hanlivé slová. Tie síce fyzicky dieťaťu neublížia, no môžu na ňom zanechať rovnako vážne psychické následky.

Ignorujte – deti si často svojím (zlým) správaním chcú len vydobyť pozornosť rodiča. Preto je na mieste v takýchto situáciách dieťa ignorovať. Samozrejme, ak spozorujete, že je ohrozená bezpečnosť zdravia alebo cudzieho majetku, treba dieťa upozorniť.

Aplikujte dôsledky – dôsledky, ktoré ste dieťaťu vysvetlili pri určovaní vzájomných pravidiel, by ste mali aplikovať čo najskôr. Ak teda dieťaťu zakážete hračky, hneď ako sa začne správať nepekne, vezmite mu ich. Deti však nikdy nekarhajte odobratím jedla alebo samotou. Pri stanovovaní si pravidiel a dôsledkov sa tiež presvedčte, že dieťaťu je všetko jasné.

ako viest deti k discipline

Úmyselné vs neúmyselné – pri zavádzaní disciplíny je potrebné zvážiť vek dieťaťa. Podľa veku budete vedieť určiť, či sa dieťa naozaj správa zle alebo sú jeho skutky neúmyselné. Ak napríklad dvojročné batoľa zvalí pohár s vodou, s veľkou pravdepodobnosťou ide iba o jeho hravosť, ktorá je súčasťou prirodzeného vývoja.

Ukážte a vysvetlite – ako sme už vyššie naznačili, detské správanie do veľkej miery ovplyvňuje rodičovský príklad. Preto aby dieťa vedelo, čo je a čo nie je správne, dostatočne mu všetko objasnite. V ideálnom prípade mu takéto správanie znázornite alebo vysvetlite na príklade.

 

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s potrebami pre deti www.lalalukids.com a vyberte si z ponuky širokej ponuky potrieb pre novorodencov ako LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops až po kopec iných potrieb pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Sledujte nás   

7 rád, ako chrániť dieťa počas horúcich letných dní

Bez názvu (600 x 300 px)_2

Dieťaťu zaobstarajte ľahké oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami. Na bezpečnosť nezabúdajte ani počas cesty autom.

Bábätkám do šesť mesiacov sa neodporúča aplikovať opaľovací krém. Namiesto toho im zaobstarajte dlhé oblečenie a letný režim si naplánujte tak, aby ste v čase najväčších horúčav boli vnútri.

VYHĽADÁVAJTE TIEŇ

V porovnaní s dospelými obsahuje detská pokožka oveľa menej melanínu – pigmentu, ktorý zabezpečuje ochranu pred slnečným žiarením. Nedostatočnú prirodzenú ochranu musíte preto vyvážiť inými spôsobmi.

A to napríklad tým, že budete dieťatko udržiavať čo najviac v tieni, mimo priameho slnečného žiarenia. Ak idete niekam, kde nebude nablízku strom ani prístrešie, vezmite si so sebou slnečník, ľahký stan alebo baldachýn. Vďaka týmto šikovným predmetom vytvoríte dieťatku tieň kdekoľvek.

vyhladavajte s dietatom tien

 

VONKAJŠIE AKTIVITY V OBMEDZENOM ČASE

Najlepšie však urobíte, ak počas horúcich dní budete s dieťatkom vychádzať von len v obmedzenom čase. Ako tvrdí dermatológ Eric Siegel, najkritickejším je čas od desiatej doobeda do druhej popoludní. Vtedy je slnko najprudšie a môže najviac poškodiť pokožku dieťaťa.

To ale neznamená, že sa nemôžete venovať vonkajším aktivitám vôbec. Jednoducho si len naplánujte letný režim tak, že budete chodiť von skôr doobeda alebo až podvečer. Aby ste dieťatko počas horúčav ochránili čo najviac, zadovážte mu detskú podložku na hranie, ktorá bude izolovať jeho telo od teplej zeme.

ĽAHKÉ OBLEČENIE

Jedným zo spôsobov, ako uchrániť dieťa pred slnkom a zároveň mu dopriať pohodlie, je voľba správneho oblečenia. V prvom rade si uvedomte, že aj dieťatku je teplo, hoci vám to samo nepovie. Preto mu na leto zaobstarajte ľahké oblečenie z prírodných materiálov, ako je napríklad bavlna alebo ľan.

Oblečenie by malo mať v ideálnom prípade dlhé nohavice a rukávy, vďaka čomu zabránite spáleniu pokožky. Samozrejmosťou počas leta je tiež klobúčik alebo čiapka. Pri pokrývke hlavy myslite na to, aby bola dostatočne veľká, a tak zatienila aj tvár a krk.

lahke oblecenie pre dieta

 

Čo sa týka oblečenia, upozorňujeme vás, aby ste pokožku dieťaťa dostatočne zakryli aj vtedy, keď je vonku pod mrakom. Slnečné lúče totižto prenikajú aj cez mračno, a preto ani zvýšená oblačnosť nie je zárukou toho, že sa vaše dieťa nespáli.

Na druhej strane ale platí to, že keď ste s dieťaťom vnútri, nemusíte ho veľmi obliekať. Nechajte ho pohybovať sa len v plienke alebo ľahkej veste. Zbytočná vrstva oblečenia by mu totižto mohla spôsobiť zaparenie a kožné ekzémy.

ABY SA MU DOBRE SPALO

Počas spánku v horúcich letných dňoch (a nociach) sa minimum vrstiev nevzťahuje len na oblečenie dieťatka, ale aj na posteľnú bielizeň. Ak zbadáte, že sa dieťa odkrýva, dajte mu len plienku a nechajte ho spať iba v ľahkej detskej zavinovačke.

Pre lepší spánok môžete dieťa pred uložením do postele osprchovať v chladnejšej vode (nie studenej). Aby bolo v izbe, v ktorej bábätko spí, čo najpríjemnejšie, zastrite rolety a pravidelne vetrajte. Pri starších deťoch môžete použiť aj klimatizáciu. Dbajte však na to, aby ste miestnosť príliš nevychladili. Teplota 24 až 26 stupňov je pri deťoch ideálna.

BEZPEČNÁ JAZDA AUTOM

Z hľadiska bezpečnosti je počas jazdy autom klimatizácia vhodná aj vtedy, ak máte so sebou novorodenca. Podľa lekárov je bezpečnejšie viesť bábätko v chladnejšom vozidle, než riskovať, že dôjde k dehydratácii, úpalu alebo prehriatiu tela, ktoré zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia.

bezpecnost dietata v aute

 

Radíme vám preto, aby ste vozidlo zľahka vychladili. To isté platí aj pri oblečení – dieťa nechajte len v ľahkej veste alebo iba v plienke. Nedávajte mu nič na nohy ani hlavu, pretože práve cez tieto časti tela sa bábätko ochladzuje. Pre úplnú bezpečnosť umiestnite na sklá slnečnú clonu.

OPAĽOVACÍ KRÉM

Ako sme už spomínaličlánku o detských plavkách, deťom do šesť mesiacov sa vôbec neodporúča nanášať opaľovací krém. Namiesto toho sa riaďte našimi radami. To znamená, že sa budete s dieťaťom zdržiavať v tieni, zaobstaráte mu klobúk a dlhé oblečenie.

U starších detí však krém aplikovať musíte. Spomedzi množstva krémov vyberajte taký, ktorý bude mať dostatočný ochranný faktor (SPF 30 a viac).

opalovaci krem pre dieta

 

Dermatológovia rodičom odporúčajú, aby volili pre deti minerálne opaľovacie krémy. Na rozdiel od chemických krémov, ktoré slnečné lúče pohlcujú, minerálne krémy lúče odrážajú. Ich výhodou je aj to, že prírodné zložky nijako nedráždia pokožku a sú pre dieťa úplne bezpečné.

Pre úplnosť informácií dodáme, že krém by ste mali aplikovať pravidelne (každé dve hodiny) a v dostatočnej vrstve.

DODRŽUJTE PITNÝ REŽIM

To, že je bábätko v lete hydratované, zistíte tak, že mu vymeníte šesť až osem plienok denne. A aby ste sa do tohto štádia dostali, musíte myslieť na pravidelný pitný režim.

Pri bábätkách mladších ako šesť mesiacov mu okrem materského mlieka môžete podávať vychladenú prevarenú vodu.

Starším deťom ponúknite aj iné nápoje. Okrem vody to môže byť napríklad nesladený čaj, domáca limonáda či smoothies.

Prajeme vám pekné leto. :-) 

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s potrebami pre deti www.lalalukids.com a vyberte si z ponuky širokej ponuky potrieb pre novorodencov ako LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops až po kopec iných potrieb pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Sledujte nás   

Plavky pre dieťatko: Čím sa riadiť pri ich výbere?

Bez názvu (600 x 300 px)_2

Pri výbere okrem vzhľadu zohľadnite aj praktickosť a to, či plavky dostatočne ochránia pokožku dieťatka pred slnkom.

Pokožka bábätka je oveľa jemnejšia a citlivejšia než u dospelých. Nepríjemné kožné reakcie môže počas leta okrem slnka vyvolať aj chlór či morská soľ. Preto vyberajte detské plavky poctivo s ohľadom na niekoľko faktorov.

OCHRANA

V prvom rade myslite na to, aby bolo dieťatko čo najviac chránené pred slnečným žiarením. Zárukou úplného bezpečia sú celotelové plavky s ochranným UPF faktorom.

Jeho hodnota vyjadruje, koľko slnečného žiarenia oblečenie prepustí. Platí pritom, že čím je hodnota vyššia, tým viac ochrany odev poskytuje. Preto je pri detských plavkách bežné, že sa vyrábajú s najvyššou hodnotou UPF 50+.

ako vybrat detske plavky

 

Takéto plavky sú vhodné najmä pre bábätká do šesť mesiacov, ktorým sa neodporúča aplikovať opaľovací krém. Aby ste však predchádzali spáleniu alebo nebezpečným kožným reakciám, zadovážte celotelové plavky aj starším deťom.

Pre najvyššiu možnú mieru ochrany vám odporúčame, aby ste dieťaťu kúpili celotelové plavky s kapucňou. Vďaka nej zakryjete kritické miesta, ako je krk a hlava, a tak zabránite spáleniu a úpalu.

PRAKTICKOSŤ

Pri výbere plaviek by mala okrem ochrany rozhodovať aj praktickosť. V praxi to znamená, že siahnete po plavkách s celotelovým zipsom alebo rozopínaním v oblasti nôh. Oba tieto varianty vám umožňujú dieťatko jednoducho a rýchlo vyzliecť.

Pre praktické prebalenie sú ideálnym kúskom práve plavky so spodným rozopínaním, vďaka ktorému bábätko nemusíte vyzliekať úplne.

celotelove plavky pre dieta

 

Z hľadiska praktickosti sú podľa nás skvelé aj plavky, ktoré majú v spodnej časti plienku. Takéto plavky zvyčajne predávajú ako jeden diel, ktorý nepokrýva celé telo. No ak si k časti s plienkou dokúpite praktický zvršok s dostatočnou ochranou, nemáte sa čoho báť.

Rovnako praktickým kúskom sú aj kúpacie vesty, do ktorých dieťatko jednoducho zaviniete. Okrem ľahkého obliekania vnímame výhodu aj v tom, že vesty sa často vyrábajú z neoprénu, vďaka čomu bude dieťatko neustále v teple a pohodlí.

A keď už je reč o komforte, vždy vyhľadávajte plavky vyrobené z materiálu, ktorý neabsorbuje veľa vody. Látka by v opačnom prípade príliš oťažela, a to by bolo pre dieťa nielenže nepohodlné, ale aj nebezpečné.

A samozrejme k vode patria aj hračky, nafukovacie kolesá a iné doplnky, ktoré si môžete nakúpiť v našom obchodíku LALALU.

kupacie plienky pre dieta

 

VZHĽAD

Hoci poznáme celotelové plavky skôr z minulosti, detské plavky tohto strihu nepôsobia staromódne ani v súčasnosti. Práve naopak. Pri výbere akýchkoľvek plaviek pre dieťa sa môžete popri bezpečnosti a praktickosti riadiť aj ich vzhľadom.

celotelove detske plavky

Pri celotelových plavkách si môžete zvoliť z množstva farebných prevedení aj motívov, či už pre dievčatko alebo chlapca. Postupom času, keď dieťa vyrastie, sa môžete začať ohliadať aj po voľnejších strihoch či dvojdielnych kúskoch, ktoré z hľadiska prevedenia ponúkajú ešte väčší výber vzorov a aplikácií.

 

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

Ako viesť deti k plávaniu? Najprv zvážte vek a teplotu vody

Aktualizované: 13.1.2025

Dieťa musíte mať vždy na dosah ruky, aby ste ho v prípade krízovej situácie schmatli a vytiahli nad hladinu. Dieťa sa môže utopiť aj v päťcentimetrovej vode. Preto ho nikdy nenechávajte bez dozoru dospelej osoby. Čo ďalšie treba mať na pamäti, keď chcete naučiť vaše dieťatko plávať?

ucime-deti-plavat

Hoci existujú kurzy už pre niekoľkotýždňové bábätká, podľa portálu Pregnancy, birth and baby by ste mali počkať aspoň do dvoch mesiacov. Ešte lepšie urobíte, ak vyčkáte, kým dieťa dovŕši šesť mesiacov. Americká akadémia pediatrov (AAP) dokonca odporúča, aby ste dieťa zapísali na lekcie plávania až od štyroch rokov.

ako-naucit-deti-plavat-4

A síce sa to tak nemusí zdať, ani AAP nie je proti včasnejším kurzom. Na druhej strane ale rodičom pripomína, že je v poriadku, ak počkajú. Podľa akadémie je totižto len malá pravdepodobnosť, že deti sa vďaka skorým lekciám naučia aj skoro plávať. Potvrdzuje to tiež skutočnosť, že kým deťom vo veku šesť až osemnásť mesiacov potrvá 78 – 104 lekcií, aby sa naučili plávať, deťom starším ako tri roky to zaberie približne 24 – 52 lekcií. Podľa čoho teda usúdiť, odkedy a ako viesť deti k plávaniu?

BEZPEČNOSŤ JE PRVORADÁ

Vek ako taký je jedným z faktorov, podľa ktorého sa budete rozhodovať, no treba zvážiť aj iné vplyvy. Pred kurzom plávania sa poraďte s pediatrom o telesnej vyspelosti vášho dieťatka. Lekár vám zároveň môže odporučiť, kde nájdete skúsených a spoľahlivých inštruktorov.

Okrem rád odborníkov je tiež dôležité myslieť na teplotu vody. Ak chcete s ľahkým plahočením začať sami, nikdy nenechávajte dieťa v studenej vode – voda musí mať aspoň 32 stupňov. Detské telíčko totižto nevie regulovať telesnú teplotu tak, ako je to u dospelých, a preto sa nedokáže chladnejšej vode prispôsobiť. V prípade, že idete s dieťatkom skúšať plávanie v mori alebo oceáne, je obzvlášť dôležité hľadať teplejšie miesta. Aby ste dieťaťu zabezpečili úplné pohodlie, oblečte mu neoprén.

ako-naucit-deti-plavat-2

Tak ako teplotu treba zvážiť aj čas, na aký necháte dieťa vo vode. Dvojmesačné bábätká by nemali byť vo vode dlhšie ako 10 minút. Pri polročných deťoch sa tento čas predlžuje na 30 minút. Samozrejme, ak uvidíte, že sa dieťa trasie, ihneď ho vyberte z vody a zabaľte do uteráka.

Z hľadiska bezpečnosti je pri plávaní s dieťatkom veľmi dôležitá neustála pozornosť. Podľa Americkej asociácie pediatrov musí byť dieťa v takzvanom dotykovom dosahu. To znamená, že počas kúpania ho musíte mať vždy na dosah ruky, a to preto, aby ste ho v prípade akejkoľvek krízovej situácie touto rukou schmatli a vytiahli nad hladinu. Neprichádza teda do úvahy, aby ste nechali dieťa bez dozoru – či už vášho alebo inej dospelej osoby.

ako-naucit-deti-plavat

KEDY SA NAUČÍ PLÁVAŤ?

Ako sme vyššie naznačili, prvé plávanie je u každého dieťaťa individuálne. Okrem veku má na trvanie vplyv aj niekoľko ďalších faktorov. Kedy sa vaša ratolesť naučí plávať, závisí napríklad od toho, či zvolíte skupinové alebo súkromné lekcie. Rovnako musíte zohľadniť aj frekvenciu lekcií a ich intenzitu.  Zjednodušene povedané, ak budete plávať len raz za týždeň a zvolíte dlhšie prestávky (napríklad cez zimu), progres bude oveľa pomalší.

Veľkú úlohu pri deťoch zohrávajú ich motorické zručnosti. Sedenie, podopieranie sa či dokonca pohyb bez akejkoľvek pomoci sú veľkými predpokladmi, že vaše dieťa je pripravené. No ak je menej flexibilné a motorika sa rozvíja pomalšie, radíme vám počkať.

Napokon sa uistite, či má vôbec vaše bábätko priaznivý vzťah k vode. Pretože ak nemá rado kúpanie a celkovo odmieta plahočenie vo vode, nemá zmysel nútiť ho do niečoho, čo mu je nepríjemné.

V našom obchodíku LALALU ponúkame aj rôzne doplnky k bazénu zo slnečnej Austrálie SUNNYLIFE.

ako-naucit-deti-plavat-3

DOBRÉ VEDIEŤ

Americká asociácia pediatrov sa spojila s rodinami, ktorých deti sa utopili. Na základe tejto skúsenosti a ďalších dát vydala inštitúcia dokument Prevencia pred utopením.

Upozorňuje ním na fakt, že sa každoročne utopí takmer 1000 detí. „Utopenie je u detí vo veku 1 až 4 roky jednou z hlavných príčin úmrtí súvisiacich s úrazom,“ tvrdí jedna z autoriek vyhlásenia Sarah Dennyová.

Odborníci vo vyhlásení poukazujú na to, že deti bývajú vo vode, hoci ešte nevedia plávať, alebo sa v dôsledku nepozornosti a zlého zabezpečenia (napríklad neoplotený bazén) nečakane dostanú k vode. Pri tínedžeroch je problémom to, že preceňujú svoje schopnosti a plávanie často skombinujú s alkoholom.

Týmto ale nechceme rodičov vôbec kritizovať. Práve naopak. Chceme vás len v dobrom upozorniť na to, aby ste na deti dávali veľký pozor. Správne uvážte, či je na plávanie vhodný čas. Ak áno, ani na malú chvíľu nenechávajte dieťa samo. Môže sa totižto utopiť potichu, rýchlo, a to aj v päťcentimetrovej vode.

ČO VŠETKO VZIAŤ NA KURZ PLÁVANIA?

Hoci sa tento článok niesol v duchu ponaučení a upozornení, nechceli sme vás vôbec znechutiť. Dôkazom toho, že máme len tie najlepšie úmysly, je aj náš záverečný zoznam. V ňom uvádzame veci, ktoré by ste pred kurzom plávania nemali nechať doma.  

Čo teda vziať so sebou?

  • uterák (najlepšie s kapucňou)

  • kúpacie plienky a čiapka

  • jedlo

  • obľúbené hračky do vody

  • neoprén

  • podložka na prebaľovanie

Veríme, že sme vám pomohli a pri premýšľaní nad kurzom plávania pre vaše dieťatko sa rozhodnete správe. Dovtedy si v zdraví užívajte slnečné leto. ????

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Letná dovolenka s deťmi: Na týchto 18 vecí nesmiete zabudnúť

Doklady a lieky sú samozrejmosťou. No počas balenia na letnú dovolenku s deťmi nezabudnite ani na tieto veci. Autosedačku, detskú zubnú kefku či opaľovací krém – ani tieto veci nesmiete nechať doma, keď plánujete dovolenku s deťmi. Aby sme vám však skutočne pomohli, spísali sme pre vás celý zoznam dôležitých vecí, ktoré by ste si mali pribaliť do kufra.

 

1. DOKUMENTY

Na základe nariadenia EÚ môže od roku 2012 dieťa cestovať do zahraničia len s platným cestovným pasom. Okrem toho sa na cestovanie s dieťaťom vzťahujú aj iné dokumenty. 

Niektoré krajiny si žiadajú, aby v prípade, že dieťa cestuje iba s jedným rodičom alebo v sprievode iných osôb, mali tieto osoby pri sebe písomný súhlas rodičov.

cestovny pas pre dieta

V niektorých prípadoch je potrebné, aby boli tieto dokumenty notársky overené. Pri ceste do zahraničia je nevyhnutné, aby ste nechali tieto písomnosti preložiť do cudzieho jazyka (najčastejšie do angličtiny).

Za istých okolností môže byť náhradou súhlasu iný dokument – napríklad rozhodnutie o adopcii, vďaka ktorému budete môcť preukázať váš vzťah k dieťaťu. Samozrejme, aj tento doklad musíte mať preložený do cudzieho jazyka.

Pre viac dôležitých informácií vám odporúčame, aby ste si pred cestou podrobne preštudovali požiadavky prepravcu a cieľových krajín, o ktorých sa na svojej stránke zmieňuje aj ministerstvo zahraničných vecí.

2. AUTOSEDAČKA

Či už cestujete autom alebo lietadlom, detskú autosedačku budete potrebovať. A to najmä pri preprave dojčiat a batoliat.

Niektoré letecké spoločnosti umožňujú rodičom mať dieťa na kolenách (pri novorodencoch je to nutnosťou), no niekedy je potrebné rezervovať si ďalšie sedadlo, do ktorého umiestnite autosedačku. Aerolínie často vyžadujú aj to, aby bola autosedačka certifikovaná a mala presne stanovené rozmery.

3. KOČÍK

Na dovolenku si so sebou môžete vziať aj kočík. No urobíte dobre, ak si vezmete praktický skladateľný kočík, ktorý sa bez problémov vojde do podpalubia. Tam ho uložia tak, aby ste sa po pristáti k nemu dostali prednostne ako prví.

Preprava kočíka je zväčša bezplatná služba.

kocik na dovolenku s detmi

 

 

4. NOSIČ

Ak však viete, že vaše bábätko vydrží aj bez kočíka, pokojne kočík nahraďte bedrovým nosičom. V našom Lalalu obchodíku nájdete nosič, ktorý je pohodlný nielen pre dieťatko, ale aj pre vás.

Navyše, viete si ho upraviť až na tri rôzne spôsoby. Bedrový nosič značky Pognae, ktorý máme vo viacerých prevedeniach, bude skvelým spoločníkom nielen počas čakania na letisku, ale aj na prechádzkach alebo v horách. Nosič je vhodný pre deti do 3 rokov (nosnosť 20 kg).

Bedrovy-nosic-pognae


Bedorvý nosič Pognae si upravíte až na tri rôzne spôsoby.

 

5. OPAĽOVACÍ KRÉM

Deti do šesť mesiacov nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu. Starším deťom pravidelne nanášajte opaľovací krém s ochranným faktorom 15 a viac.

Krém aplikujte na najzraniteľnejšie miesta, ako sú ruky, nohy, krk, uši a tvár. V čase od 11:00 do 15:00 však aj staršie ratolesti nabádajte k tomu, aby sa hrali len v tieni. Na kúpanie sa v mori zožeňte deťom vodeodolný opaľovací krém.

 

6. KLOBÚK A ĽAHKÉ OBLEČENIE

Aby ste deti čo najlepšie ochránili pred slnkom, je potrebný nielen opaľovací krém, ale aj vhodné oblečenie. Tak napríklad, pred spálením pokožky si do kufra pribaľte oblečenie z ľahkej bavlny, ideálne s dlhými rukávmi a nohavicami. Nezabudnite tiež na väčší klobúk, ktorý zakryje uši aj krk.

klobuk a lahke oblecenie pre deti

 

7. ŠATKA

Počas letnej dovolenky určite využijete aj tenkú mušelínovú šatku. Tá vám poslúži ako ľahká prikrývka pre bábätko, tienidlo do kočíka alebo ako ochrana pred hmyzom.

8. DEKA A PODLOŽKA

Podobne ako šatku, aj deku využijete na viacero účelov. V prvom rade ju budete potrebovať počas chladných nocí. Nezabudnite si ju tiež vziať aj na pláž. Bábätko sa tak bude hrať v pohodlnom a bezpečnom prostredí.

A keď už hovoríme o pohodlí a bezpečnosti, ak máte miesto v batožine, pribaľte pre vaše dieťa aj podložku na hranie. Tá vám poslúži napríklad na pláži alebo ju rozložte dieťatku v hotelovej izbe.

kempingova podlozka Lalalu


Predovšetkým do exteriéru je skvelá podložka z rady Kemping, ktorú ľahko zložíte do tašky a prenesiete kamkoľvek.

 

9. SLADKOSTI

Nie, nenabádame vás, aby ste svoje deti zbytočne rozmaznávali. Ako však iste viete, vzlietanie a pristávanie spôsobuje v ušiach nadmerný tlak, ktorý môže viesť až k bolesti.

Na zmiernenie tlaku preto deťom dajte žuvačku alebo nejaké cukríky. Sladkosti však podávajte len deťom starším ako tri roky.

 

10. FĽAŠKA A CUMLÍK

Mladším ratolestiam pomôže namiesto cukroviniek cumlík a fľaška. Tieto veci sa vám napokon zídu počas dovolenky aj pri iných príležitostiach.

 

11. PLIENKY

Hoci si ich na dovolenke môžete zadovážiť, ak cestujete autom, pokojne plienky pribaľte. Praktickým a zároveň ekologickým riešením môžu byť plienky, ktoré majú textilný zvršok a vymeniteľné vnútro.

Do vody dieťatku zaobstarajte kúpacie plienky. Tie tú navrhnuté tak, aby neabsorbovali vodu, vďaka čomu neoťažievajú, no zároveň majú špeciálne dno, ktoré zachytí zvyšky vášho bábätka.

kupacie plienky pre dieta


Do vody zaobstarajte dieťatku špeciálne kúpacie plienky.

12. DÓZA NA JEDLO

Na detskú výživu a iné jedlo pre deti sa v lietadlách nevzťahuje taká prísna kontrola. Preto dieťaťu na cestu pribaľte niečo chutné a zdravé. Do dózy na jedlo môžete neskôr dávať dieťatku pokrmy, ktoré si budete brávať na pláž alebo turistiku.

 

13. PODBRADNÍK

Pri podbradníku nemusíte premýšľať, či ho vziať alebo nie. Ide o spratnú vec, ktorá v batožine zaberie len málo miesta. Navyše, ak si zaobstaráte praktický podbradník, ktorý sa dá jednoducho očistiť, niet nad čím premýšľať. A presne taký kúsok nájdete v našom e-shope Lalalu.

 

14. ODSÁVAČKA MLIEKA

Odsávačku mlieka počas dovolenky bez pochýb využijete. A to najmä ak budete bývať dlhšie na pláži alebo plánujete nejaké výlety.

 

15. DETSKÁ KOZMETIKA

Či už si detskú kozmetiku zaobstaráte v cieľovej destinácii, alebo ju zoberiete so sebou, vo vašej povinnej výbave nesmie chýbať. Hlavne najmenším výletníkom aplikujte kozmetiku, ktorá obsahuje látky šetrné voči jemnej detskej pokožke.

 

16. DETSKÁ ZUBNÁ KEFKA

Detskú zubnú kefku nevyužijete len na samotnej dovolenke, ale hodí sa aj na dlhé lety alebo cestovanie autom. Preto vám odporúčame zaradiť ju do vášho zoznamu. Navyše, tento predmet je natoľko skladný, že sa vojde do akejkoľvek batožiny. 

Z nášho e-shopu Lalalu dávame do pozornosti silikónové zubné kefky značky The Brushies, ktoré môžu používať deti od 4 týždňov do 4 rokov. Kefky sú zaujímavé hravým vzhľadom, a tak sa zapáčia najmä ich používateľom. ????

zubne kefky The Brushies


Silikónové zubné kefky značky The Brushies sú praktické a zaujímavé svojím hravým dizajnom.

  

17. HRAČKY

Je veľmi pravdepodobné, že hotelový rezort má k dispozícii hračky pre vaše ratolesti. No ak sa zopár obľúbených hračiek zmestí do batožiny, vezmite ich so sebou. Poslúžia vám nielen počas samotnej dovolenky, ale aj ako zábavka na letisku alebo v lietadle. Takisto nezabudnite na nafukovacie koleso. Je ľahké a skladné, preto v batožine nezaberie veľa miesta. 

18. LIEKY

Podobne ako pri detskej výžive, aj na prenášanie liekov sa leteckí dopravcovia pozerajú benevolentnejšie. Preto nezabudnite so sebou vziať základné lieky, ktoré dieťaťu pomôžu pri bežných ochoreniach, a tiež lieky, ktoré by ste v zahraničí nemuseli dostať.

 

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

Pre mamy-prvorodičky: 6 rád, ktoré vám uľahčia čas po pôrode

Špeciálne matkám-prvorodičkám v tomto článku poradíme, ako zistiť, že je bábätko hladné alebo chce spať. Ako prať detské oblečenie alebo zistiť, že bábätko pociťuje hlad? Aj to sú témy, ktorými sa bežne zaoberajú mamy-prvorodičky. Tiež k nim patríte? V nasledujúcom článku sme si pre vás pripravili hneď niekoľko užitočných rád, ktoré vám uľahčia prvé týždne s vaším dieťatkom.

PRI KŔMENÍ SLEDUJTE JEHO POTREBY

Jednou z najdôležitejších a zrejme aj najobávanejších záležitostí pre matky-prvorodičky je kŕmenie. Aby ste v tomto smere nadobudli väčšiu istotou, mali by ste sledovať potreby vášho dieťaťa. Napríklad aj podľa týchto signálov zistíte, že je vaše bábätko hladné:

- zobudí sa a správa sa nepokojne

- cmúľa si zápästie alebo si oblizuje pery

- do 4. mesiaca sa prirodzene otáča za prsníkom alebo fľašou a snaží sa prisať

- plače

- ak chce papať ešte viac, necháva otvorené ústa, usmieva sa alebo vás neustále pozoruje

Na druhej strane je ale potrebné tiež to, aby ste vedeli, kedy má bábätko dosť. A to zistíte aj vďaka týmto podnetom:

- zatvára ústa

- odvracia hlavu od prsníka alebo fľaše

- prestáva nasávať materské mlieko

- rozptyľuje sa a obzerá si okolie

- zaspí (približne po 15 až 20 minútach)

krmenie dietata

Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že namiesto presných časových harmonogramov kŕmenia je dôležité vnímať dieťa, ktoré vám samo oznámi, kedy a koľko chce papať.

 

UPREDNOSTNITE DOJČENIE PRED VÝŽIVOU

Kým materské mlieko obsahuje všetky potrebné látky v presných množstvách, ktoré si detský organizmus žiada, dojčenská výživa svojím zložením prispieva k nadbytočnému ukladaniu tukov, a teda aj k obezite. Vyplýva to z výskumu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá nevníma problém len v zložení, ale aj v tom, že dojčenská výživa sa propaguje ako plnohodnotná náhrada materského mlieka.

Prikláňame sa teda k výzve WHO a odporúčame vám, aby ste dojčili, ak môžete. Okrem toho, že dieťa chránite pred obezitou, dojčením znižujete pravdepodobnosť, že sa uňho vyskytne astma, leukémia alebo črevné choroby.

KEDY A AKO HO USPAŤ

Čo sa týka uspávania, mali by ste vedieť, že novorodenci spávajú 14 až 17 hodín. Prestávky medzi spánkom zvyčajne trvajú dve-tri hodiny. Postupom času sa tieto prestávky predlžujú a zhruba v piatom alebo šiestom mesiaci začína obdobie, odkedy bábätko prespí aj celú noc.

A podobne ako pri kŕmení, aj pri uspávaní musíte intenzívne sledovať potreby vášho bábätka. To, že sa mu chce spať, zistíte napríklad podľa toho, že sa rozplače alebo si bude trieť oči.

Okamžite potom, ako tieto náznaky spozorujete, nečakajte, kým úplne zaspí, ale uložte ho hneď do postieľky. Vďaka takejto postupnosti sa dieťa naučí zaspávať aj samo.

uspavanie dietata

Okrem toho vám odporúčame, aby ste dieťa už aj v ranom veku začali viesť k rannej a večernej rutine. Vždy ráno po prebudení odostrite závesy a neskôr choďte na prechádzku.

Večer by sa zas mal niesť v pokojnom duchu – najprv dieťa nakŕmte, doprajte mu teplý kúpeľ a následne mu pokojným hlasom pri stlmených svetlách prečítajte rozprávku. Aby si uvedomovalo striedanie denného a nočného režimu, každú rutinu – rannú aj večernú – vykonávajte približne v rovnakom čase.

ZMENY ZAVÁDZAJTE POSTUPNE

Síce vás táto etapa nečaká hneď po pôrode, no môžete sa na ňu vopred pripraviť. Konkrétne máme na mysli obdobie zmien, keď sa dieťa učí používať namiesto fľaše pohár alebo vymení postieľku za klasickú posteľ.

Prezident neziskovej organizácie Child Mind Institute Harold S. Koplewicz tvrdí, že takéto zmeny by sa mali zavádzať postupne a plynulo. To znamená, že najprv dieťa necháte, nech sa s novým pohárom pohrá, alebo si budete zo začiatku v novej posteli spoločne čítať. Tieto pozitívne zážitky vám poslúžia ako prepínače, vďaka ktorým sa dieťa nastaví na nový režim.

dieta s poharom

DETI A CHOROBY

Pri deťoch sa neodporúča podávanie voľnopredajných liekov, a to z toho dôvodu, že tieto prípravky neliečia, len utlmujú symptómy chorôb. Ich nevýhodou je tiež to, že pôsobia ako placebo a u detí mladších ako dva roky môže ich užívaním dokonca dôjsť k smrteľnému predávkovaniu.

Podľa pediatra Jaya L. Hoeckera však lieky na bolesť alebo zmiernenie horúčky podávať môžete, ale len pri starších deťoch, a to po dôkladnom prečítaní príbalového letáku.

V prípade antibiotík tiež platí, že by ste ich nemali používať, ak nemusíte. Ich nadmerné užívanie totižto zvyšuje pravdepodobnosť, že sa u dieťaťa v dospelosti objaví antibiotická rezistencia (odolnosť voči účinkom antibiotík).

A hoci sa to tak nemusí javiť, existujú aj lieky, ktoré deťom podávať môžete. Do tejto skupiny patrí napríklad paracetamol (podávajte až od troch mesiacov) alebo ibuprofen (od šiestich mesiacov). Platí však to, že o každom lieku by ste sa mali poradiť s lekárom.

deti a choroby

V tejto časti článku je rovnako dôležité spomenúť koliku, ktorá postihuje približne každé piate dieťa. Ide o bolesť brucha, ktorá sa u bábätiek objavuje pár týždňov po narodení a obvykle trvá až do štvrtého mesiaca. Počas tohto obdobia sa jej intenzita neustále mení, najkritickejším obdobím v rámci dňa je večer. Medzi typické príznaky koliky patrí plač, nepravidelný spánok a kŕmenie a tiež plynatosť.

Nemusíte sa však báť, kolika je úplne bežná a toto obdobie je len prechodné. Pre istotu sa ale poraďte s lekárom, aby ste vedeli, že nejde o nič vážnejšie. Dieťatku pomôžete teplým kúpeľom alebo tým, že mu budete masírovať bruško a chrbát.

 

AKO PRAŤ DETSKÉ OBLEČENIE

S príchodom bábätka súvisí aj otázka týkajúca sa prania jeho oblečenia. A hoci sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku, niekoľko zásadných inštrukcií vám pripomenieme ešte raz.

pranie detskeho oblecenia

V prvom rade si treba uvedomiť, že detská pokožka je veľmi jemná, a teda aj citlivá. Takže aby ste sa vyhli alergiám alebo kožným ochoreniam, nezabudnite detské oblečenie vyprať ešte pred prvým použitím. Bezpečnosť dieťatka zaistíte aj tým, že si zadovážite správny prací prostriedok s hypoalergénnym a neparfumovaným zložením.

praci prasok Nellie´s


Ekologický prací prostriedok Nellie's je ako stvorený na pranie detského oblečenia. Zakúpiť si ho môžete v našom obchodíku lalalukids.com.

Napokon vám odporúčame, aby ste všetko ostatné oblečenie od toho detského poctivo oddelili. Predídete tak nielen zdravotným ťažkostiam, ale uistíte sa tiež, že detské oblečenie sa nijako nepoškodí.