LALALU blog, Strana 4

Čítanie kníh deťom - prečo je dôležité začať čím skôr

Aktualizované: 20.1.2025

Všetci by sme chceli aby naše detičky boli šikovné, múdre a inteligentné.

citanie-knih-detom-01 

Preto si dávame záležať napríklad pri výbere správnej hračky, ktorá by dokázala rozvíjať potenciál a inteligenciu dieťatka, aby sa zároveň zabavilo a aj niečo naučilo. Práve rodičia sú tí, ktorí majú možnosť najviac rozvíjať detský potenciál.

 Môžeme to urobiť nielen prostredníctvom hračiek, ale napríklad aj tým, že urobíme z knižiek dôležitú súčasť ich života. 

Prečo by sme mali detičkám čítať? 

Čítanie môže priniesť do ich života nielen rozvíjanie mysle, ale aj posilnenie vzťahu rodiča a dieťatka. Môžeme z toho urobiť aktivitu, ktorá bude neoddeliteľnou súčasťou, napríklad pred každým zaspávaním, nielen pre dieťatko, ale aj pre samotných rodičov. Samozrejme, čítať nemusíme len pre spánkom. Vhodná príležitosť je napríklad upršané počasie, kedy sa nedá hrať vonku, alebo keď je dieťatko choré a musí ostať doma pod perinkou.

Vezmite teda dieťatku vhodnú prikrývku a pustite sa do čítania. :) 

citanie_2

Ďalšou výhodou sú lepšie akademické výsledky a rozvoj myslenia. Je dokonca aj potvrdené viacerými vedeckými štúdiami, že deti, ktoré sa stretli s knižkami a s čítaním ešte pred začatím školskej povinnosti, majú lepšie akademické výsledky. Čítanie taktiež obohacuje slovnú zásobu a vyjadrovanie sa. To súvisí s lepšou komunikáciou dieťatka a taktiež výrečnosti pri nadväzovaní vzťahov s rovesníkmi.

Ďalším benefitom je rozvíjanie fantázie a kreatívnych schopností. Čím zaujímavejšie a zábavnejšie príbehy budeme detičkám čítať, tým tvorivejšiu a hravejšiu fantáziu budú mať. Vhodne zvolené knihy učia dieťatko správnym hodnotám a správnym cestám v živote.

citanie_3

Kedy s čítaním začať?

Najlepšie je začínať v útlom veku. Ak má dieťatko okolo jedného rôčika, je vhodné siahnuť po knižkách ako napríklad leporelo, s jednoduchým príbehom a množstvom obrázkov. Vtedy môžeme jednoducho opísať, čo je na obrázku, a tak ho motivovať ku komunikácii a fantázii. Preto sú knižky vhodným darčekom už na oslavu 1. narodenín.

Približne keď má dieťatko dva roky, začína oveľa viac vnímať text a zároveň sa dokáže lepšie a dlhšie sústrediť. Veľmi dôležitým aspektom je, aby knižka dieťatko zaujala. Mali by sme čítať niečo, čo mu prirástlo k srdcu alebo niečo, čo ho veľmi zaujalo a páči sa mu to.

Avšak nie je pevne stanovený vek, kedy začať dieťatku čítať. Najlepšia odpoveď na to je: kedykoľvek, čím skôr tým lepšie. 

citanie_4

 Logopedička Zuzana Bogdaňová:

“V roku 2018 som realizovala anketu na tému čítania dospelých deťom pre žiakov prvého stupňa po celom Slovensku. V ankete odpovedalo 123 žiakov.”

Prečo je dôležité čítať deťom rozprávky pred spaním? Toto sú niektoré z odpovedí detí:

  • Ja som nevedel rozprávať a preto mi rodičia začali čítať rozprávky.
  • Aby sme boli viacej šťastnejšie, aby sme sa potešili.
  • Aby sme sa naučili nové veci.
  • Lebo sa mi potom lepšie zaspáva.
  • Aby sme sa potom lepšie naučili čítať.
  • Počúvam rozprávku a potom sa trochu ukľudním
  • Je to pekné, keď rodičia čítajú deťom.
  • Keď budú deti smutné, mohli by ich takto potešiť.
  • Pomáha to pri učení.
  • Aby sa deti upokojili, aj mňa to večer upokojí.
  • Keď vyrastú, aby aj oni svojim deťom čítali a aby boli múdrejšie tie deti.

V článku taktiež hovorí o tom, že rodičia sú pre svoje deti veľkým vzorom - všetko, čo robia rodičia, deti rady napodobňujú. A preto, keď budú rodičia čítať knihy, ich potomkovia budú motivovaní robiť to tiež. 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Agresivita u detí: Čo ju spôsobuje a ako sa k nej postaviť?

Kým niektoré deti sa prejavujú pokojne a umiernene, sú aj také, ktoré majú sklony k agresivite. Aké sú jej príčiny?

1_3

Ak má dieťa ADHD alebo dyslexiu, nevyčítajte mu, že sa správa agresívne. Namiesto toho zavádzajte správne praktiky a pomôžte tak jemu i sebe.

Kým niektoré deti sa prejavujú pokojne a umiernene, sú aj také, ktoré majú sklony k agresivite a výbušnosti. A hoci sa takéto stavy nemusia objavovať neustále, aj nepravidelné náznaky môžu byť predzvesťou toho, že niečo nie je v poriadku. 

TYPICKÉ PREJAVY

V mnohých internetových skupinách sa rodičia neraz pýtajú na to, prečo ich dieťa bije. Často ide o batoľatá, a preto treba brať označenie bitka s nadhľadom. Na druhej strane je dôležité zmieniť, že aj údery patria medzi typické prejavy agresivity.

Spomedzi ďalších fyzických náznakov agresie možno u detí pozorovať hryzenie, kopanie alebo dokonca poškodzovanie vecí.

Detská výbušnosť sa však prejavuje aj psychologickým nátlakom. Inak povedané, ak dieťa niekomu nadáva, uchyľuje sa k vydieraniu alebo vyhrážaniu, takisto hovoríme o znakoch agresivity.

Spojením fyzických a psychických prejavov je konanie s horúcou hlavou, nečakaná výbušnosť a šikanovanie.

KDE HĽADAŤ PRÍČINY?

Detský psychiater Raul Silva pre Child Mind Institute uvádza, že príčiny agresivity u detí možno zaradiť do niekoľkých skupín.

Veľké zastúpenie majú rôzne typy porúch, a to napríklad poruchy správania alebo poruchy nálad (afektívne poruchy).

V prípade porúch správania je agresivita dôsledkom akejsi spleti chorôb a dieťa sa ňou prejavuje zámerne s úmyslom uškodiť.

Ako však Silva pripomína, liečba aj prognóza je u každého dieťaťa iná. Preto aby ste mu pomohli, konzultujte zdravotný stav s lekárom.

2_6

Typickou náladovou poruchou je bipolarita, ktorá sa okrem depresií, smútku a podráždenosti prejavuje aj agresivitou. Rovnako si však pamätajte, že ide o duševnú poruchu, ktorú by ste mali riešiť s detským lekárom.

Do zoznamu porúch, ktoré môže agresivita sprevádzať, patrí tiež autizmus (mentálna porucha), ADHD či poruchy učenia (dyslexia, dysgrafia).

Tieto nedostatky však deťom nikdy nevyčítajte. Keďže ide o poruchy, často si svoje konanie neuvedomujú a neuvažujú nad jeho dôsledkami.

Okrem porúch a zdravotných ťažkostí je agresivita dôsledkom aj takých problémov, ako je trauma, frustrácia alebo nezhody v rodine.

To znamená, že ak si dieťa prešlo domácim násilím, zneužívaním, prípadne je svedkom konfliktov medzi rodičmi, môže sa prejaviť agresívne.

3_5

Podobne ako pri poruchách, aj v takýchto momentoch je impulzívnosť pochopiteľná. Niektoré deti totižto ľahšie podľahnú stresu alebo sa nevedia zo svojich ťažkostí vyrozprávať. Preto si nával negatívnych emócií ventilujú násilím.

Uvažujte tiež nad tým, že spúšťačom agresivity môžu byť vonkajšie vplyvy, ku ktorým radíme napríklad rovesníkov, prostredie, v ktorom deti vyrastajú, alebo informácie, ktoré vnímajú z médií.

Niektorí odborníci sa dokonca domnievajú, že násilie zobrazené v počítačových hrách a akčných filmoch môže byť podnetom k agresivite. Či deťom takýto obsah povolíte, alebo nie, zostáva na vás. No vo všeobecnosti sa to neodporúča.

4_4

TAKTO POMÔŽETE IM AJ SEBE

Aj keď sa situácia môže zdať neúnosná, vedzte, že ak budete praktizovať niektoré kroky, pomôžete tak nielen dieťaťu, ale aj sebe.

1. ČO NAJMENEJ NEGATIVITY

Zachovať si chladnú hlavu, popri tom, čím si dieťa prechádza a čo všetko to spôsobuje, je naozaj náročné. No nezabudnite, že negatívna odozva môže agresivitu ešte umocniť a napokon sa s dieťaťom dostanete do špirály neustálych impulzívnych konfliktov.

Ak sa teda pýtate, ako zostať racionálny a v ideálnom prípade pozitívny, existuje na to niekoľko metód. Patria medzi ne techniky, vďaka ktorým sa naučíte zvyšovať empatiu či sebakontrolu.

Naučiť sa dá aj to, ako podporiť sociálne zručnosti dieťaťa ešte v predškolskom veku, a tak mu pomôcť vyrovnať sa s negatívnymi vonkajšími vplyvmi. A tým, že sa s nimi vyrovná, budete pokojnejší aj vy.

5_2

2. NEBERTE SI TO OSOBNE

Deti nespracúvajú emócie a informácie tak ako dospelí. Preto sa snažte vnímať ich konanie s nadhľadom a odstupom. Navyše, tým, že budete dieťaťu pripisovať zlé zámery, môžete celú situáciu len zhoršiť.

Dôkazom toho je výskum, v ktorom sa prišlo na to, že ak boli matky batoliat príliš pesimistické a za niečo ich vinili, o pár rokov neskôr bola väčšia pravdepodobnosť, že budú deti agresívne.

A hoci je hnev prirodzenou reakciou, v takýchto momentoch ho musíte prekonať.

3. ZAVEĎTE PRAVIDLÁ

Aj keď dieťa trpí nejakou poruchou alebo sa vysporadúva s predošlými traumami, v rodine by ste mali zavádzať pravidlá.

Už batoľatám vysvetlite, čo môže a čo naopak nesmie. Rovnako ho oboznámte s tým, čo sa stane, ak nebude pravidlá dodržiavať (bude niekomu ubližovať, kričať alebo niečo poškodí).

Dôsledky ale nepodávajte ako vyhrážky a v žiadnom prípade nezavádzajte tresty. Pretože, ako sme spomenuli vyššie, vaša negativita môže dieťa v agresivite podporiť.

6_2

4. NAMIESTO BITIEK SLOVÁ

Ako to už veľakrát býva, mnoho konfliktov sa dá vyriešiť správnou komunikáciou. Ak je vaše dieťa agresívne, snažte sa mu zrozumiteľne vysvetliť dôsledky a to, čo nastane, ak jeho konanie neprestane. Nezamieňajte si však prísnosť s útočnosťou.

Bez náznaku hnevu mu povedzte, ako správne riešiť konflikty a ako sa môže s návalom emócií vysporiadať. Dajte mu tiež najavo, že sa vám môže s hocičím zveriť (šikana, násilie v rodine).

Súčasťou vašich rozhovorov by mala byť aj pochvala za dobré správanie a poučenie o tom, ako ospravedlniť alebo ako rázne povedať nie bez toho, aby došlo k bitkám.

5. VYHĽADAJTE POMOC

Je možné, že aj keď budete chcieť agresivitu zmierniť, nič sa nezmení. Alebo sa zmení len málo. V takom prípade neváhajte a zájdite za odborníkom. Buď sa poraďte s pediatrom alebo odborníkmi (detský psychológ, psychiater).

7_2

To isté urobte aj vtedy, ak bude situácia neúnosná pre vás samých. Agresivita u detí býva spúšťačom stresu a nie je nič na tom, ak sa s týmto problémom obrátite na odborníka.

V opačnom prípade hrozí, že sa stres odzrkadlí na zhoršených vzťahoch, pracovnom nasadení či zdravotnom stave. A do takej situácie sa nechce dostať nikto z nás.

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Bylinkové čaje a deti: Kedy ich môžu začať piť a ktoré sú vhodné?

Zahriať dieťa po studenej prechádzke vonku alebo po dobrej sánkovačke? Chutný bylinkový čaj znie ako správna voľba. Jeho pitie má však svoje pravidlá, pretože nie každý čaj je pre vášho drobca vhodný. Pozrite sa, ktorým sa treba vyhnúť a ktoré mu zas pomôžu kzdravému a pokojnému spánku.

 frame

Základom pitného režimu detí je v každom ročnom období čistá voda. Ak chcete pitný režim svojho dieťaťa trochu spestriť, určite mu nedávajte umelé sladené nápoje či minerálky. Namiesto nich zvoľte radšej prírodné ovocné šťavy a v zimných mesiacoch zas čaj. Ten ocenia deti najmä po návrate zo zimnej prechádzky či po aktívnej sánkovačke, pretože ich príjemne zahreje.

DAJTE POZOR NA TEÍN

Nie je však čaj ako čaj. A to, čo si môžu dať dospelí, nie je vždy vhodné aj pre malé deti. Týka sa to najmä čajov, ktoré obsahujú alkaloid teín. Ale čo to vlastne je?

Mnoho ľudí si myslí, že teín a kofeín sú dve rôzne látky. V skutočnosti je však teín iba typ kofeínu, ktorý je obsiahnutý v niektorých druhoch čaju.

Na rozdiel od kofeínu v káve má čajový teín oneskorený nástup psychoaktívnych látok, ich vplyv je však miernejší a účinok dlhodobejší. Naopak, vypitie kávy by sme mohli prirovnať k akejsi energetickej „bombe“, ktorá vás síce rýchlo nabudí, no jej vplyv zároveň aj rýchlo pominie.

V každom prípade, aj teín má na ľudský organizmus povzbudivé účinky a ak nechcete, aby bol váš drobec ešte hyperaktívnejší, než je, čajom s obsahom teínu sa vyhnite.

frame-3

Vývar z klasických čajových lístkov pre deti vhodný nie je, dospelým však určite dodá energiu.

Teín obsahujú klasické čajové lístky, čiže zelený a čierny čaj. Slabší čierny čaj však oceníte, ak má vaše dieťa tráviace ťažkosti. V prípade detí si však treba dať pozor aj na čaj z maté, ktorý obsahuje matein, alebo z guarany kvôli guaraninu.

Ak chcete teda svojho drobca v zime zahriať, siahnuť treba po takzvaných „nečajoch“ bez obsahu čajovníka, čiže po vývaroch z bylín, ovocia a niektorých plodov.

OVERENÉ KLASIKY

V prípade ovocných čajov prakticky nemáte čo pokaziť. Pozor by sme si však mali dať na čaje z rôznych exotických plodín a siahnuť skôr po lokálnych produktoch.

„Netreba deťom montovať do stravy trendové veci ako chia či acai, keďže máme svoje plodiny rovnako bohaté na vitamíny. Napríklad brusnice, šípky,“ objasňuje pre portál najmama.aktuality.sk Alexandra Popovičová z projektu Čo jedia zdravé deti.

frame-5

Jablko, pomaranč, škorica a med – tento čaj k zime jednoducho patrí a môžu ho piť aj malé deti.

V prípade brusníc však buďte opatrní, lebo vďaka svojim močopudným účinkom sa využívajú pri liečbe urologických problémov. S ich množstvom teda radšej šetrite. V boji proti hnačke sú však veľmi účinné čučoriedky.

Rokmi overenou klasikou sú zas šípky, ktorú sú bohatým zdrojom vitamínu C. Ak k nim ešte pridáte sladkasté kvety z lipy, môžete svojmu dieťatku naservírovať čaj, aký dávali slovenské mamy svojim deťom po celé stáročiá, aby im dobre spali.

Navyše, veľkou výhodou je, že si šípky a kvety z lipy môžete ísť spolu naoberať a vysušiť. Nielenže to dti bude veľmi baviť, ale naučíte ich tým vážiť si aj dary prírody, ktoré dostávame úplne zadarmo.

2_1

Na jeseň naoberať a v zime vypiť – na šípkový čaj nedopustí žiadna mama.

Na dobrý spánok sa odporúča aj medovkový čaj či materina dúška, ktorá je vhodná aj pre prechladnuté deti. V prípade, že váš malý poklad pokašliava, odporúča sa slabší vývar zo sušených fialiek lesných.

Pri boľavom brušku pomôže feniklový či anízový čajík, rozhodne ho však nedávajte malým bábätkám. Mamičky však nedajú dopustiť na ibištek, ktorý tlmí bolesti pri prerezávaní zúbkov.

2

Vhodne zvolený čaj zatočí s každou virózou vášho dieťaťa.

KEDY ZAČAŤ S ČAJÍKOVANÍM?

Laktačné poradkyne odporúčajú, aby dieťa počas prvých šiestich mesiacov svojho života bolo dojčené. Po tomto období môžeme dieťaťu podávať aj čaj, vždy však iba ako doplnok pitného režimu a v nesladenej podobe.

Sortiment čajov, ktoré bude váš drobec piť, môžete postupne rozširovať a vo veku 5 – 6 rokov už môžu piť všetky spomínané bylinkové či ovocné čaje.

3

 

Určite sa však vyhnite granulovaným čajom, v ktorých by ste prírodné látky našli iba ťažko. Do úvahy zároveň treba brať aj alergie svojho dieťaťa. Pri malých deťoch sa neodporúča napríklad repík a opatrný treba byť aj v prípade harmančeka, ktorý je však súčasťou mnohých čajov.

Etikety na baleniach si teda pozorne čítajte a v prípade, že chodíte nakupovať zásoby do čajovní, poraďte sa s predajcom. Dodržiavať treba aj návody na prípravu, aby sa vám čaje príliš neprelúhovali.

Čaj deťom zároveň nikdy nepodávajte príliš horúci a snažte sa ich naučiť, aby ho pili v nesladenej, prirodzenej forme. Ak ho chcete v neskoršom veku predsalen osladiť, rafinovanému cukru sa určite vyhnite a zvoľte radšej med. A nezabúdajte na to, že čaj najlepšie chutí vtedy, keď je pripravovaný s láskou. :)

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
5 dôvodov, pre ktoré sa oplatí investovať do kvalitnej detskej kolobežky Micro

Kolobežky sú síce drahšie, no komponenty vydržia roky. Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý sa kolobežky Micro vyplatia.

micro_kolobezka1

ZÁRUKA BEZPEČNOSTI

Pri výbere kolobežky pre dieťa je bezpečnosť jedným z najdôležitejších kritérií. Pri hodnotení najlepších detských kolobežiek portál Myproscooter.com vo veľkom zohľadňoval práve to, či deťom nič nehrozí a akými vylepšeniami sa výrobca postaral o istotu počas jazdy.

Do zoznamu najlepších sa dostala aj kolobežka Micro Mini, ktorej základ tvorí laminátom vystužená nášľapná doska s protišmykovou vrstvou.

K úplnej bezpečnosti prispievajú pevné kolesá, ktoré sú dostatočne hrubé na to, aby dieťa bez problémov prešlo aj po nerovnom povrchu. Navyše, spevnené materiály slúžia aj na tlmenie nárazov. A keďže kolobežka poslúži predovšetkým na jazdu po ceste, reflexné prvky sú samozrejmosťou.

micro_kolobezka2


Kolobežky Mini Micro sú určené pre deti od dvoch do piatich rokov.

Ak sa rozhodnete investovať do kvalitnej a drahšej detskej kolobežky, môžete si byť istí, že bezpečnosť je na prvom mieste. Svedčia o tom napokon aj bezpečnostné certifikáty. V prípade kolobežiek Micro ide o certifikát nemeckej skúšobne TÜV-GS.

 

PODPORUJÚ ZDRAVÝ VÝVIN DIEŤAŤA

Nevýhodou menej kvalitných kolobežiek v jednoduchom prevedení je, že si ich často zadovážite len v jednej veľkosti. Pri drahších a prepracovanejších variantoch si však dokážete niektoré časti upravovať. Takýmto spôsobom sa bude kolobežka meniť tak, ako sa vyvíja telo dieťaťa.

V praxi to znamená, že budete môcť nastaviť výšku riadidiel, čím ich prispôsobíte výške dieťaťa. Presne takto sa dá upravovať aj kolobežka Micro Maxi Deluxe, ktorá sa vyrába pre deti od 5 – 12 rokov.

micro_kolobezka4


Na modeloch Micro Maxi môžete podľa potreby nastavovať výšku riadidiel. Zdroj: Facebook/Microkickboard

Podľa veku dieťaťa a jeho výšky nastavíte aj výšku riadidiel, ktorá sa pohybuje od 67 do 92 centimetrov. Vďaka tejto funkcii prispievajú kolobežky nielen k bezpečnosti, ale aj zdravému vývinu tela.

Čo sa týka nosnosti, nemusíte sa obávať. Vďaka pevnej nášľapnej doske Micro kolobežky znesú hmotnosť až 70 kilogramov (verzia Maxi Micro).

 

KOORDINÁCIA A ROVNOVÁHA

Detské kolobežky sa zhotovujú s dvomi, ale aj tromi kolieskami. Dôvodom je lepšia stabilita a menšia pravdepodobnosť pádov. Okrem toho kolieska prispievajú aj k jednoduchšiemu a plynulejšiemu riadeniu. Konštruktéri z Nemecka a Švajčiarska, ktorí navrhovali spomínané kolobežky Micro, mysleli na plynulú jazdu aj pri zhotovovaní riadiacej tyče v tvare T.

Tá totižto tvorí základ špeciálneho mechanizmu, pomocou ktorého sa kolobežka ľahko nakláňa už pri miernom prenášaná váhy do strán. A to všetko veľmi plynule a bez rizika pádu.

micro_kolobezka5


Zdroj: Facebook/Microkickboard

Kolobežky s podobnými vylepšeniami predstavujú skvelý spôsob, ako už u najmenších detí cibriť koordináciu a rovnováhu. Takýto nácvik im zároveň pomôže cibriť chôdzu alebo sa pripravovať na prvé bicyklovanie.

 

SKVELÝ DIZAJN

Či je vzhľad dôležitý alebo nie, to je vecou názoru. No v prípade drahších a prepracovaných detských kolobežiek si výrobcovia na dizajne dávajú záležať. Vyberať si teda môžete z rôznych trendových farebných prevedení.

Z typicky dievčenských farieb sú to ružová, červená alebo fialová. Chlapcom pokojne zaobstarajte tyrkysovú, modrú alebo čiernu kolobežku.

micro_kolobezka6


Kolobežky Micro sa vyrábajú v trendových a nadčasových prevedeniach. Zdroj: Facebook/Microkickboard

Firma Micro má okrem týchto farieb v ponuke aj rôzne dvojfarebné varianty, a to napríklad čierno-šedú, modro-červenú alebo zeleno-tyrkysovú. V kombinácii so zlatým alebo bielym písmom vyzerajú kolobežky naozaj úchvatne. Podľa veku dieťaťa už len stačí vybrať medzi Mini a Maxi modelom.

 

JEDNORAZOVÁ INVESTÍCIA

V prípade, že vašej ratolesti zaobstaráte lacnejšiu a menej kvalitnú kolobežku, pravdepodobne bude o nejaký čas potrebovať údržbu. Pri opakovaných opravách sa napokon miniete sumu, ktorú ste mohli investovať do kvalitnejšieho modelu.

Navyše, spoľahlivé detské kolobežky kúpite od 50 eur, pre väčšie deti to je približne od 70 do 140 eur. Hoci nejde o zanedbateľnú čiastku, ak vám kolobežka vydrží, jednorazová investícia sa určite vyplatí.

micro_kolobezka7


Zdroj: Facebook/Microkickboard

Okrem toho si pri výbere kolobežky dobre všímajte, z akých komponentov a materiálov je vyrobená. Aj podľa toho totiž viete posúdiť kvalitu. Eloxovaný kovový povrch kolobežiek Micro je upravený tak, aby časom nehrdzavel a neoxidoval.

Ostatné komponenty sú natoľko kvalitné, že vydržia celé roky. A ak sa aj náhodou niektorý poškodí alebo opotrebuje, diely sú dostupné a ľahko vymeniteľné.

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Základom sú tri jedlá denne. Ako často kŕmiť bábätká a staršie deti?

Aktualizované: 8.1.2025

Existuje niekoľko náznakov, podľa ktorých spoznáte, že dieťatko je hladné. V prvých mesiacoch sa riaďte najmä nimi. 

stravovanie-deti

Aký by mal byť stravovací režim bábätiek a ako by sa mal meniť s pribúdajúcim vekom? V článku vám poradíme, ako čo najlepšie zavádzať správne návyky v stravovaní od prvého mesiaca až po tínedžerský vek.

STRAVOVACÍ REŽIM BÁBÄTIEK

Obzvlášť bábätká potrebujú konzumovať pokrmy s vysokým obsahom výživných látok. No keďže ich brušká sú veľmi malé, kŕmiť ich musíte v menších dávkach a viackrát za deň.

Od prvého do šiesteho mesiaca sa riaďte najmä reakciami dieťatka, ktoré vám naznačí, že má hlad. V prípade, že bábätku podávate namiesto materského mlieka dojčenskú výživu, nastavte si režim a kŕmte ho v pravidelných intervaloch.

Samozrejme, neignorujte náznaky. Ak vám dáva bábätko najavo, že je hladné, nakŕmte ho aj pomimo vášho pravidelného rozvrhu.

ako-casto-krmit-deti-1

Existuje hneď niekoľko typických náznakov, podľa ktorých spoznáte, že dieťatko je hladné. Je to najmä plač, nervozita, oblizovanie si pier, otváranie úst, pokladanie rúčky na ústa alebo snaha ku všetkému sa prisať.

Pri kŕmení bábätiek je užitočné vedieť, že novorodenec prvé dva dni spapá len 15 mililitrov materského mlieka. Neskôr je to od 30 do 60 mililitrov. Keď má bábätko pol roka, vypije naraz 240 mililitrov.

Čo sa týka intervalov kŕmenia, zo začiatku dieťatko papá každé dve až tri hodiny. Bežne aj počas noci. Postupne sa tento interval predlžuje, a to najmä preto, že bábätko sa nasýti viac na jedenkrát.

ako-casto-krmit-deti-2

OD ŠIESTEHO MESIACA

Keď má dieťa šesť mesiacov, papá materské mlieko zvyčajne po troch až piatich hodinách.

V období šiesteho alebo siedmeho mesiaca zároveň prichádza jedna zmena, a to zavádzanie tuhých pokrmov. Stále platí, že dieťatko konzumuje predovšetkým materské mlieko alebo dojčenskú výživu. 

No k tejto strave pridajte jeden- alebo dvakrát za deň nejaký pevný pokrm (detské kaše, kúsok varenej mrkvy alebo zemiaku, banán).

Je v podstate na vás, kedy nové jedlá dieťatku ponúknete. Ako však pripomína odborníčka na detskú výživu Natalia Stasenko, najvhodnejším časom je ráno alebo obed.

Čím skôr bábätko zje tuhé jedlo, tým viac času budete mať na to, aby ste sledovali prípadné alergické reakcie.

Ako príklad uvádzame vzorový rozvrh kŕmenia šesťmesačného bábätka.

6:30 – tesne po prebudení podávajte materské mlieko alebo výživu
8:00 – raňajky – tuhý pokrm
10:00 – desiata – mlieko alebo výživa
12:00 – obed – tuhé pokrmy alebo mlieko (prípadne výživa)
15:00 – olovrant – materské mlieko alebo výživa
17:30 – večera – materské mlieko alebo výživa
19:00 – materské mlieko alebo výživa

V období siedmeho a ôsmeho mesiaca sa z časového rozvrhu nič zásadne nemení. Len namiesto jedného alebo dvoch tuhých pokrmov dávajte dieťatku prinajmenšom dve takéto jedlá. 

Po dovŕšení deviatich mesiacov pokojne jedno kŕmenie materským mliekom vynechajte a nahraďte ho tuhým pokrmom.

OD PRVÉHO DO PIATEHO ROKU

Po prvom roku sa začína materské mlieko ešte viac nahradzovať pevnými jedlami. S rozostupom dvoch až troch hodín dieťatko papá približne šesťkrát za deň (trikrát mlieko a trikrát pevné jedlo).

Základom sú raňajky, obed a takzvané medzijedlá. To znamená, že aj pomedzi hlavné pokrmy budete dbať na menšie snacky, ako je desiata, popoludňajšie občerstvenie a ľahký pokrm pred spaním. Kedy bude dieťatko papať mlieko a kedy mu dáte tuhé pokrmy, zostáva na vás.

Keď má dieťatko približne tri roky, nastáva menšia zmena. Podľa Stasenko by ste mali zostať pri troch hlavných jedlách, no po večeri už dieťa nutne nepotrebuje ďalší pokrm. V dôsledku toho môže byť hlavná večera výdatnejšia a rovnako môžete upraviť čas, kedy ju budete deťom podávať.

V praxi to znamená, že dieťa bude jesť o čosi viac, a to napríklad aj okolo 19:00 až 20:00.

V režime detičiek, ktoré majú štyri až päť rokov, sa nič zásadné nemení. Len vám odporúčame, aby ste trvali na olovrantoch.

Po dni strávenom v škôlke a neskôr v škole sú niektoré deti vyčerpané a potrebujú dobiť energiu. Ak do tejto skupiny patrí aj vaša ratolesť, pripravujte jej výdatný olovrant pravidelne.

ako-casto-krmit-deti-3

MLADŠIE DETI A TÍNEDŽERI

Stravovacie návyky nezanedbávajte ani po tom, ako začne vaše dieťa chodiť do školy. Mladšie deti a tínedžeri by mali jesť každé tri až štyri hodiny.

Platí pritom, že najdôležitejšie sú tri základné jedlá, a to raňajky, obed a večera. Pri mladších deťoch tiež myslite na to, že by mali konzumovať prinajmenšom dve ľahšie medzijedlá.

Rovnako pri tínedžeroch dohliadnite, aby jedli trikrát denne hlavné jedlo a popri tom aspoň jeden snack.

Bez ohľadu na to, či máte doma mladšie dieťa alebo tínedžera, dobre zvážte rozostupy medzi hlavnými jedlami a medzijedlami. Ak sú pokrmy naplánované a podávajú sa s dostatočným odstupom, je väčšia šanca, že vaše dieťa bude mať správnu telesnú hmotnosť.

Vo všeobecnosti platí, že medzijedlo sa má podávať minimálne hodinu až dve pred ďalším hlavným jedlom.

ČO NESMIE V STRAVE CHÝBAŤ

Iste nám dáte za pravdu, ak povieme, že pravidelnosť pri zdravom stravovaní nestačí. V závere článku sa spolu pozrieme na pochutiny, ktoré by v detskom jedálničku určite nemali chýbať.

ako-casto-krmit-deti-4

Aby mali deti dostatok vlákniny, mali by denne jesť niektoré z týchto jedál:

  • štvrtinu až polovicu jedného krajca chleba
  • štvrtinu až polovicu šálky varenej ryže, cestoviny alebo cereálií
  • dve alebo tri sušienky
  • štvrtinu až polovicu buchty, muffinu alebo iného pečiva

Zeleninu a ovocie podávajte aspoň v piatich dávkach denne. Zelenina môže byť varená, surová alebo konzervovaná. Ovocie vám odporúčame podávať buď v surovom stave, alebo ako zdravé šťavy.

Správnym zdrojom bielkovín sú mliečne výrobky. Už batoľatá môžu piť mlieko a jesť jogurty alebo syry. Vôbec to nemusia byť nízkotučné pokrmy. Skôr dávajte pozor na to, či dieťatko nemá alergiu na laktózu. V takom prípade bezodkladne kontaktujte lekára.

Samozrejme, v spojitosti s bielkovinami nesmieme zabudnúť na mäso a strukoviny. Deťom podávajte najmä chudé kuracie mäso a ryby (30 až 60 gramov). Do jedálnička zaraďte aj fazuľku a hrach, ktorého môže dieťa zjesť od dvoch do štyroch polievkových lyžíc denne.

ako-casto-krmit-deti-5

TOTO NECHAJTE NA NESKÔR

Tieto pokrmy nemôžeme označiť za nezdravé. Ale pre najmenšie detičky sú nevhodné preto, že by mohli spôsobiť dusenie alebo sú dosť nepraktické. K takýmto pochutinám patria:

  • bobule hrozna
  • oriešky
  • semienka
  • väčšie kúsky mäsa

Rovnako nedávajte deťom príliš tvrdé pokrmy. Ako príklad uvádzame surovú mrkvu, praclíky či pečené zemiaky. Ak chcete detičkám tieto pochutiny dopriať, nakrájajte im ich na menšie kúsky. A aby sa nič nestalo, pri papaní ich pozorujte.

ako-casto-krmit-deti-7

Silikónovú misku s prísavkou a separátormi môžete zakúpiť na našom LALALU obchodíku.

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Prichádza Halloween? Vyrežte si doma s detičkami tekvicu

Halloween je tu a s ním aj bohatá jesenná výzdoba vášho príbytku. No ak ste nestihli ešte vyrezať tekvicu, ešte stále tak môžete urobiť a dobre sa pri tom s deťmi zabaviť. Vyrezávať môžete aj podľa rôznych šablón, ktoré sú na internete alebo môžete dať voľný prechod svojej fantázii.

titulka-hallo

Ako vybrať tekvicu a potrebné nástroje 

Tekvica by mala byť väčšia a mala by mať pravidelnejší tvar, aby sa dala dobre vyrezávať. To súvisí aj s tým, že by nemala byť moc tvrdá, pretože sa nebude do nej dostatočne dobre rezať. Tekvicu nemusíte rezať iba nožíkom, ale môžete použiť aj formičky na pečenie, ktoré sa vám podarí lepšie vyrezať do tekvice kladivkom. Existujú rôzne špeciálne vyrezávatka a súpravy na vyrezávanie, no bude postačovať aj obyčajný nôž. Ak sa chcete vyhrať s detailami odporúčame carvingové nože. Pri vyrezávaní samozrejme buďte obozretní aby sa nestala menšia nehoda s ostrým nožom. Pre detičky samozrejme odporúčame prekreslovanie šablón alebo kreslenie na tekvice. 

Ak predsa len neviete ako začať, skúste si najskôr vytlačiť šablónu, ktorú potom vystrihnete a prekreslíte na tekvicu. Ideálne sú na to čierne fixky alebo centrofixky. 

Ako vyrezať tekvicu

  1. Na začiatok odporúčame dať na stôl, kde budete vyrezávať nejaký obrus, podložku alebo noviny. 
  2. Tekvicu poriadne umyte a dôkladne vysušte.
  3. Ďalej si musíte vyrezať vrchnú časť tekvice. Môžete využiť kruhový, štvorcový alebo hviezdicový rez.
  4. Následne musíte tekvicu poriadne vydlabať a dužinu alebo jadierka v kľude môžete využiť v kuchyni. 
  5. Keď je tekvica vyčistená, vydlabaná a má vyrezaný vrch, môžete začať vyrezávať tvár tekvice. Zbytky fixky môžete umyť vlhčeným obrúskom alebo utierkou. 
  6. Na koniec môžete pridať sviečku do vnútra tekvice, falošnú sviečku alebo aj fosforové tyčinky. 

 

Máme pre vás aj zopár inšpirácií, ako má taká tekvica vyzerať:

tekvica_hallo_3

tekvica_hallo_4

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Objavte farebnú jeseň plnú kreativity a umenia

Je tu ročné obdobie, ktoré hrá rôznymi farbami a to jeseň. Prináša nám nádherné a farebné popadané listy s rôznymi inými prírodnými materiálmi, s ktorými detičky môžu tvoriť, čo si len zaumienia. Rôzne umelecké diela alebo malé vecičky, ktoré skrášlia izbičku.

jesen_listy

V iných ročných obdobiach je možno oveľa jednoduchšie pripraviť detičkám rôzne aktivity, ako napríklad letné plávanie alebo zimné lyžovanie, no čo robiť počas jesenných dní? Máme preto zopár nápadov, ako deťom spríjemniť samotnú jeseň a mnohokrát aj upršané jesenné počasie.

 

Postavičky z nazbieraných gaštanov

jesen_panak

Ak ste s detičkami boli zbierať gaštany, nezabudnite z nich urobiť nielen výbornú pochúťku v podobe varených gaštanov, ale aj kreatívnu sadu postavičiek. Jediné, čo k tomu budete s detičkami potrebovať sú gaštany, ktoré pripevníte so špáratkami alebo špajdľami a vytvoríte z nich rôzne postavičky alebo zvieratká. Taktiež k nim môžete vyrobiť z kusu látky napríklad šál. Ak ste predsa nestihli gaštany nazbierať, vhodnou alternatívou sú napríklad aj zelené alebo hnedé žalude, ktoré môžu s vonkajším obalom vyzerať ešte kreatívnejšie a zábavnejšie. Nezabudnite k nim pridať aj iné veci, ako napríklad nalepiť oči, namaľovať úsmev alebo použiť aj vrchné obaly od padnutých gaštanov. 

Zo žaluďov viete vytvoriť taktiež veľa kreatívnych a zaujímavých vecí. Skúste ich vymaľovať akrylovými farbami a dať im nejakú podobu. Napríklad tekvičku s čiapkou, hríbik, sovičku alebo čokoľvek čo vás s detičkami napadne. 

 

Kreatívne tvorenie z lístia a šišiek

jesen_halloween

S lístím sa hrával určite každý v detstve. Či už sme lístie rozhadzovali, zbierali alebo maľovali určite to v nás zanechalo aspoň malú emóciu. Urobte si s detičkami príjemnú prechádzku a nechajte ich nazbierať farebné lístie. Potom ich doma môžete nafarbiť a spolu s detičkami otláčať na papier alebo na stenu izbičky. Lístie sa dá nafarbiť rôznymi spôsobmi, vodovými farbičkami, temperkami, akrylovými alebo napríklad aj voskovkami.  Maľovať sa nemusia len samotné listy, ale aj šišky. Keď nazbierame šišky, zafarbíme ich konce, detičky sa určite pri maľovaní s nimi náramne zabavia. 

Z listov, šišiek a jesenných plodín sa dajú urobiť aj rôzne zaujímavé jesenné dekorácie. Napríklad zavesené šišky, veniec z listov. Alebo aj taký náhrdelník z jarabiny. Nechajte detičky napríklad lepiť listy, plodiny alebo rôzne iné materiály na vrecovinu alebo látkovinu. Môže z toho vzniknúť veľmi kreatívny a zaujímavý výtvor.  

Jesenný herbár

jesen_tufak

Listy sa nemusia len maľovať, môžu sa aj lepiť. Ak sa podarí s detičkami nazbierať lístie rôznej farby, ale aj rôzneho druhu urobte si spoločne jesenný herbár. Je potrebné ich čo najlepšie vylisovať a vysušiť, kde vám pri tom pomôžu obyčajné knihy, do ktorých listy vložíte, zavážite a necháte vysušiť. Ďalej si ich spoločne môžete vyhľadať, pomenovať prípadne si o nich niečo viac prečítať.    

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Laryngitída u detí - keď jeseň nepomáha dýchacím cestám

"Je jedno, či to bude chlapec alebo dievčatko, hlavne aby bolo zdravé" Túto vetu si povedal snáď každý rodič. Zdravie našich najmenších je bez pochyby to najdôležitejšie. O tom, ako sa vysporiadať s pomerne častým ochorením laryngitídy, sa dozviete v ďalšom našom článku.

 Stazene_dychoanie_u_deti

Laryngitída - čo to je 

Laryngitída je akútne ochorenie dýchacích ciest, teda zápal hrtana s veľmi výrazným suchým kašlom a predovšetkým sťaženým dýchaním. Toto ochorenie spôsobuje opuch hrtana, hlasiviek a zúženie dýchacích ciest dieťatka. Dieťatku sa najčastejšie zle dýcha alebo sa nevie nadýchnuť. Lekára by sme mali ihneď vyhľadať vtedy, ak sa dieťa nemôže nadýchnuť, má ťažkosti pri prehĺtaní alebo vysoké teploty. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u detí do 3 rokov a pri deťoch do 6 rokov ide už o subglotickej laryngitíde. Pri maličkých deťoch je priebeh vždy najhorší a prejavuje sa najmä v nočných hodinách. 

Stazene_dychanie_u_deti_u_doktora

U detičiek, ktoré trpia oslabenou imunitou sa môže toto ochorenie opakovať omnoho častejšie. Pri tejto chorobe býva dieťatko často unavené, vyčerpané a apatické. Veľký vplyv majú dráždivé látky, ktoré dieťatko vdychuje, ako napríklad prach, suchý vzduch alebo aj zafajčené prostredie. Taktiež by dieťatko s týmto ochorením nemalo tráviť príliš veľa času vonku vo večerných hodinách najmä počas jari a jesene. 

Príznaky v skratke: 

Najčastejšie sa vyskytuje počas jesene a jari

Zvýšená alebo vysoká teplota (nemusí byť) 

Zhoršenie stavu vo večerných hodinách (najmä v noci) 

Typický štekavý alebo aj suchý kašeľ

Sťažené dýchanie, híkavý nádych alebo lapanie po dychu

U detí sa vnútorný opuch zmenší omnoho viac ako pri dospelom, a to je dôvod prečo je toto ochorenie nebezpečnejšie u detí, než u dospelých. 

Čo robiť pri laryngitíde 

Hapci

Hlavné je nepanikáriť a snažiť sa dieťatko upokojiť. Ak takéto niečo príde, dieťa sa často veľmi vyľaká a pri lapaní po dychu sa mu môže dýchanie zhoršiť ešte viac. Preto je veľmi dôležité udržať dieťa v pokoji, aby plač samotný opuch len nezhoršil.  Pri uvoľnení dýchacích ciest pomáha chladný a vlhký vzduch alebo obklady hrdla. Pri akútnom stave pomáha aj otvorené okno alebo aj otvorená chladnička. Pomocný je aj inhalátor. Nedávajte dieťatku teplé tekutiny, pretože to môže zhoršiť opuch. Vhodná poloha pre dieťatko je v sede, aby sa mu uvoľnil prietok vzduchu pre lepšie dýchanie.

Čo teda robiť v skratke: 

  • Upokojte dieťatko 
  • Zvlhčujte vzduch 
  • Udržujte čisté prostredie hlavne bez prachu 
  • Pravidelne vetrajte 
  • Nedávajte dieťatku príliš teplé tekutiny 
  • Nenechávajte dieťatko dlho vonku vo večerných hodinách (jeseň, zima) 
  • Snažte sa ho naučiť zhlboka dýchať a pomaly 
  • Nechajte ho sadnúť si 
  • Použite sirup proti suchému kašlu, prípadne brufen pre zníženie horúčky
  • Oboznámte detského lekára, v prípade akútneho stavu vyhľadajte lekársku pomoc 

Je to veľmi ojedinelé, no problémy spojené s laryngitídou a najmä suchým kašlom nás môžu sprevádzať až do dospelosti. 

TIP: Veľmi dobrý pomocník pri suchom a dráždivom kašli je kalciový sirup, pobyt pri mori alebo aj liečebný pobyt v jaskyni – speleoterapia.

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Nápady pre zariadenie detskej izbičky

V predošlom článku sme sa zaoberali výberom vhodného matraca pre našich najmenších hlavne v súvislosti s ich zdravým a pohodlím pri spánku. Matrac je samozrejme dôležitou súčasťou správneho vývinu dieťatka, no nemenej dôležité je aj prostredie, v ktorom strávi podstatnú časť svojho života - a to je detská izbička. Chceme predsa, aby sa detičky cítili príjemne a pokojne, a to hlavne v domácom prostredí. O tom, ako najlepšie zariadiť detskú izbičku sa dozviete v našom novom článku.

detska_izba_titulka

Detská izbička pre bábätko

postielka

Keď čakáme prvé dieťatko je veľa vecí, ktoré potrebujeme vyriešiť. Venovali sme sa napríklad aj tomu, čo si vziať do pôrodnice a kedy si veci riadne nachystať. Samotný návrat z nemocnice prvé dni nie je vôbec ľahký a ako aj samotné dieťatko, tak aj rodičia si musia nastaviť a zvyknúť si na určitý režim. Preto je lepšie byť pripravení, a to napríklad aj pri zariadení izbičky.

 

Hlavné veci, ktoré by mala izbička pre bábätko obsahovať je detská postieľka, nábytok (skriňa, hojdacie kreslo alebo stolička), detská lampička (najlepšie s tlmeným svetlom), úložný priestor ako organizéry a samozrejme dekoračné doplnky a pri tom všetkom myslite aj na sťahovanie nábytku, ktoré môže byť potrebné na dosiahnutie ideálneho usporiadania priestoru

Čo sa týka detskej postieľky najobľúbenejšou klasikou je drevená. Na trhu existujú rôzne, no odporúčame kupovať z kvalitného a dlhotrvácneho materiálu. Takisto existujú rôzne kombinované detské postieľky s otvorom, ktoré môžete dokonca aj rozložiť na voľnú plochu. Musíte ale rátať s tým, že takéto postieľky sú finančne náročnejšie. Nezabúdajte aj na detský kolotoč ktorý je dobrým pomocníkom pri uspávaní dieťatka. 

Veľmi dôležitou súčasťou je prebaľovací pult, ktorý odporúčame umiestniť hneď vedľa samotnej postieľky pre rýchlejší prístup. Takisto, čo odporúčame umiestniť pri postieľke alebo prebaľovacom pulte je úložný priestor, resp. organizér. Veľmi vám pomôže mať po ruke napríklad oblečenie pre bábätká, plienky, krémiky na pokožku alebo veci potrebné pre hygienu a starostlivosť o dieťatko. Nezabúdajte na vysielačky aby ste počuli, či dieťatko neplače. Pre bábätká je prvoradá bezpečnosť a pohodlie, a preto prehnané dekorácie a veľa hračiek nie sú ešte pre bábätko potrebné.

prebalovak

Detská izbička pre detičky

Detičky potrebujú svoj vlastný priestor na hranie. Skúste izbičku zariadiť tak, aby bola dostatočne osvetlená, útulná a takisto praktická. Pre deti sa odporúčajú jemné alebo pastelové farby, avšak neodporúčame to s nimi preháňať. Skúste napríklad izbičku vymaľovať na bielo a nábytok zladiť do príjemnej farebnej kombinácie. Taktiež môžete na stenu umiestniť poličky alebo nechať priestor pre umelecké diela vášho maličkého. Ak hľadáte vhodné a pekné doplnky do detskej izbičky, skúste doplnky do detskej izby KIDSDEPOT. V našom sortimente nájdete hravé dekorácie a bytové doplnky pre malé i veľké detičky. Ak hľadáte konkrétne niečo pre chlapcov máme pre vás flexibilné dráhy WAYTOPLAY. Je to originálny dizajnérsky kúsok, ktorý je navyše neuveriteľne praktický a univerzálny. V každej sade sú ľahko spájateľné diely, ako napríklad cesty, zákruty, parkoviská, kruhové objazdy, križovatky a mnoho iného. 

 

izbicka

Jednou z najdôležitejších súčastí vybavenia detskej izbičky je podložka na hranie, alebo inak nazývaná aj ako penová podložka pre deti, ktorú nájdete u nás na e-shope. Podložky sú dôležité aj kvôli tomu, aby si detičky pri hraní neodrali lakte alebo kolienka. Keďže sú mäkké, chránia detičky pred prípadnými zranením. Taktiež sú aj zdravotne nezávadné, hypoalergénne a vodeodolné. Ak teda deti podložku zašpinia, stačí ju jednoducho utrieť dosucha alebo opláchnuť. Detská podložka na hranie je veľmi praktická a dodá izbičke farebnosť a správnu atmosféru. V rámci podložiek môžete nájsť aj podložky, ktoré sú určené do exteriéru, keď sa rozhodnete detičky vziať na kúpalisko, do prírody alebo napríklad na piknik do parku.  

Takisto sú v ponuke aj vaky na hračky, pri ktorých, ako sa dieťatko dohrá, stačí potiahnuť za šnúrky a všetky hračky sú na jednej kope vo vaku. Spodnú časť vaku tvorí hracia podložka, ktorá je nielenže krásna na pohľad, ale aj dostatočne hrubá, aby dieťatko ochránila pred chladnou zemou.

  

hracka_jelen