Laryngitída u detí - keď jeseň nepomáha dýchacím cestám

Bez názvu (600 x 300 px)_2

"Je jedno, či to bude chlapec alebo dievčatko, hlavne aby bolo zdravé" Túto vetu si povedal snáď každý rodič. Zdravie našich najmenších je bez pochyby to najdôležitejšie. O tom, ako sa vysporiadať s pomerne častým ochorením laryngitídy, sa dozviete v ďalšom našom článku.

titulka_laryngitida

Laryngitída - čo to je 

Laryngitída je akútne ochorenie dýchacích ciest, teda zápal hrtana s veľmi výrazným suchým kašlom a predovšetkým sťaženým dýchaním. Toto ochorenie spôsobuje opuch hrtana, hlasiviek a zúženie dýchacích ciest dieťatka. Dieťatku sa najčastejšie zle dýcha alebo sa nevie nadýchnuť. Lekára by sme mali ihneď vyhľadať vtedy, ak sa dieťa nemôže nadýchnuť, má ťažkosti pri prehĺtaní alebo vysoké teploty. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u detí do 3 rokov a pri deťoch do 6 rokov ide už o subglotickej laryngitíde. Pri maličkých deťoch je priebeh vždy najhorší a prejavuje sa najmä v nočných hodinách. 

ulekara

U detičiek, ktoré trpia oslabenou imunitou sa môže toto ochorenie opakovať omnoho častejšie. Pri tejto chorobe býva dieťatko často unavené, vyčerpané a apatické. Veľký vplyv majú dráždivé látky, ktoré dieťatko vdychuje, ako napríklad prach, suchý vzduch alebo aj zafajčené prostredie. Taktiež by dieťatko s týmto ochorením nemalo tráviť príliš veľa času vonku vo večerných hodinách najmä počas jari a jesene. 

Príznaky v skratke: 

Najčastejšie sa vyskytuje počas jesene a jari

Zvýšená alebo vysoká teplota (nemusí byť) 

Zhoršenie stavu vo večerných hodinách (najmä v noci) 

Typický štekavý alebo aj suchý kašeľ

Sťažené dýchanie, híkavý nádych alebo lapanie po dychu

U detí sa vnútorný opuch zmenší omnoho viac ako pri dospelom, a to je dôvod prečo je toto ochorenie nebezpečnejšie u detí, než u dospelých. 

Čo robiť pri laryngitíde 

hapci

Hlavné je nepanikáriť a snažiť sa dieťatko upokojiť. Ak takéto niečo príde, dieťa sa často veľmi vyľaká a pri lapaní po dychu sa mu môže dýchanie zhoršiť ešte viac. Preto je veľmi dôležité udržať dieťa v pokoji, aby plač samotný opuch len nezhoršil.  Pri uvoľnení dýchacích ciest pomáha chladný a vlhký vzduch alebo obklady hrdla. Pri akútnom stave pomáha aj otvorené okno alebo aj otvorená chladnička. Pomocný je aj inhalátor. Nedávajte dieťatku teplé tekutiny, pretože to môže zhoršiť opuch. Vhodná poloha pre dieťatko je v sede, aby sa mu uvoľnil prietok vzduchu pre lepšie dýchanie.

Čo teda robiť v skratke: 

Upokojte dieťatko 

Zvlhčujte vzduch 

Udržujte čisté prostredie hlavne bez prachu 

Pravidelne vetrajte 

Nedávajte dieťatku príliš teplé tekutiny 

Nenechávajte dieťatko dlho vonku vo večerných hodinách (jeseň, zima) 

Snažte sa ho naučiť zhlboka dýchať a pomaly 

Nechajte ho sadnúť si 

Použite sirup proti suchému kašlu, prípadne brufen pre zníženie horúčky

Oboznámte detského lekára, v prípade akútneho stavu vyhľadajte lekársku pomoc 

Je to veľmi ojedinelé, no problémy spojené s laryngitídou a najmä suchým kašlom nás môžu sprevádzať až do dospelosti. 

TIP: Veľmi dobrý pomocník pri suchom a dráždivom kašli je kalciový sirup, pobyt pri mori alebo aj liečebný pobyt v jaskyni – speleoterapia.

 

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás