LALALU blog, Strana 3

Veľký sprievodca výberom podložky na hranie: Ktorá sa vášmu dieťatku hodí najviac?

S výberom produktu vám pomôže sprievodca, v ktorom sme sa pozreli na ceny, vzory a materiály podložiek na hranie.

Podlozka-na-hranie-Lalalu-1

Hľadáte podložku na hranie, hraciu podložku, penovú podložku no neviete, ktorá je pre vaše dieťatko najvhodnejšia a aký je v nich rozdiel? S výberom konkrétneho produktu vám pomôže sprievodca, v ktorom sme sa pozreli na ceny, vzory a materiály podložiek z e-shopu Lalalu.

PODLOŽKY NA HRANIE PRE DETI - LALALU

Podlozka-na-hranie-Lalalu-4

Najpredávanejší motív prémiovej podložky LALALU - White Star

Prémiové podložky Lalalu sú našou stálicou, čo sa napokon pozitívne odzrkadľuje na tom, že patria medzi najobľúbenejšie vecičky našom v e-shope. Popravde, vôbec sa tomu nedivíme.

Spĺňajú totiž niekoľko veľmi dôležitých kritérií. V prvom rade treba povedať, že ide o produkt z vysokokvalitnej hypoalergénnej pamäťovej peny. Zdravotná nezávadnosť je teda zaručená.

Materiál sa okrem toho vyznačuje mäkkosťou a schopnosťou tlmiť nárazy, vďaka čomu bude hranie pohodlné a bezpečné. K maximálnemu pohodliu takisto dopomáha špeciálny členitý povrch, ktorý izoluje dieťa od chladnej alebo rozhorúčenej zeme.

Pozitívom je aj jednoduché udržiavanie. Nekrčivý materiál odoláva prachu a popri tom sa vyznačuje 100-percentnou vodeodolnosťou. Ak na podložku dieťatko niečo vyleje alebo ju inak zašpiní, vyčistíte ju vlhkou utierkou.

Od starostlivosti sa teraz presuňme k niečomu veselšiemu, a to vzorom podložiek. Tých je naozaj dosť, takže z ponuky si vyberie každý.

V porovnaní s inými podložkami si dovolíme povedať, že tie prémiové majú o niečo navrch. Dôvod je ten, že sa vyrábajú v dvoch základných prevedeniach. Veselšou a typickou detskou variantou sú podložky s motívom autíčok, zvieratiek, abecedy či hviezdičiek.

Podlozka-na-hranie-Lalalu-3

Z bohatého výberu viac ako 20 motívov si vyberie úrčite každý. 

Ak však hľadáte skôr niečo nadčasové, odporúčame vám popozerať sa po praktických menších podložkách Grey Star. Tie sa vyhotovujú v štýlovom šedo-bielom prevedení, vďaka čomu sa hodia do ktorejkoľvek miestnosti.

                      

Podobne ako vzorov, aj rozmerov podložiek je hneď niekoľko. Vybrať si môžete napríklad:

  • najmenšiu podložku Grey Star s rozmerom 75 x 44 cm
  • malé podložky veľkosti 140 x140  cm
  • okrúhlu podložku na hranie s priemerom 120 cm
  • stredné podložky veľkosti 190x130 cm
  • najväčšiu podložku veľkosti 200 x 140 a hrúbkou až 15mm!

V prípade, že plánujete podložku umiestniť do izby na dlhší čas, odporúčame väčšie rozmery. Ak však budete podložku prenášať, praktickejšou voľbou sú menšie podložky alebo tie do kuchyne.

S rozmermi nepochybne súvisí cena. Najmenšie podložky stoja od 19 eur. Pri väčších sa cena pohybuje od 107 do 185 eur. 

Majte však na pamäti, že podložka sa vyrába tak, aby vydržala celé roky a aby bola pre dieťatko maximálne bezpečná. A napokon, ak podložku využijete aj pri ďalších detičkách, je to len ďalšie plus. S ohľadom na bezpečnosť a aby sa nešmýkali je váha podložiek 5-10 Kg.

Pozrieť si podložku Lalalu Premium na e-shope >

 

PODLOŽKA NA HRANIE LALALU MALÉ MESTO

Podlozka-na-hranie-Lalalu-7

Na rozdiel od prémiových podložiek, vybrať si zo štandardných penových bude o niečo jednoduchšie. Dôvodom je jednotný rozmer 150 x 200 x 1,5 cm a cena 79 eur. Váha podložky je 2kg. 

Pokiaľ ide o prevedenie, máte na výber vzor Malé Mesto. Vaša ratolesť sa úrčite poteší podložke s autíčkami.

Ak vás vybraný vzor časom omrzí, podložku stačí obrátiť. Totižto na opačnej strane sa nachádza ďalší hravý motív.

Hoci je vzorov a rozmerov o niečo menej, penových podložkám Lalalu nemožno odopierať ich kvalitu. Zárukou bezpečia pre dieťatko je netoxická a hypoalergénna XPE pena, z ktorej sa tieto penové podložky vyrábajú. Tá je navyše potiahnutá protišmykovou vrstvou a špeciálnym povlakom, ktorý tlmí nárazy.

Za dôležité považujeme aj to, že materiál je dostatočne hrubý na to, aby izoloval dieťatko od chladnej alebo horúcej zeme.

 Podlozka-na-hranie-Lalalu-9

Z hľadiska údržby sa štandardné penové podložky od tých prémiových vôbec nelíšia. Podobne ako Premium, aj vodeodolnú XPE penu očistíte jednoducho vlhkou utierkou.

Otázkou teda zostáva, prečo si namiesto prémiovej podložky zadovážiť štandardnú. Presvedčiť vás môže nižšia cena a tiež hravé vzory, ktoré dieťatko nielen potešia, ale prispievajú tiež k jeho zdravému rozvoju. 

Pozrieť si podložku Lalalu Malé mesto na e-shope > 

KEMPINGOVÁ PODLOŽKA NA HRANIE LALALU

Kempinová podlžka LALALU je určená predovšetkým do exteriéru. Je ľahká, prenosná a skladacia čím je kedykoľvek pripravená ku hre.

Kempingová podložka skvelo poslúži ako cestovná podložka či už na výlet do prírody, k bazénu alebo k starým rodičom.  Váha je 1 kg. 

 OBRAZKY-PRE-BLOG-NA-SIRKUĽahkú prenosnú kempingovú podložku LALALU využijete na výletoch, v záhrade, na dovolenke či terase vášho domu. 

PODĽA ČOHO SI VYBRAŤ?

Ak sa stále neviete rozhodnúť pre konkrétny typ podložky, na záver vám prinášame niekoľko dôležitých kritérií, ktoré vám výber určite uľahčia.

  • VZOR: Zvážte, či chcete niečo typicky detské alebo, naopak, niečo štýlové a univerzálne.
  • KVALITA: Pri detských veciach je kvalita a výdrž jedným z najdôležitejších kritérií. Preto si nevšímajte len to, ako podložka vyzerá, ale aj materiál, z ktorého sa vyrába.
  • ROZMERY: Zatiaľ čo niektorí rodičia nechávajú podložku na jednom mieste, iní ju chcú podľa potreby presúvať. Zvážte, do ktorej skupiny patríte, a podľa sa rozhodnite pre konkrétne rozmery podložky.
  • ÚDRŽBA: Rýchle čistenie vlhkou utierkou alebo pranie v práčke. Čo z toho vám vyhovuje viac? Ak nechcete strácať čas, ideálnou voľnou sú podložky Standard a Premium.
  • CENA: Hoci sa to tak nemusí zdať, ani cena vás nemusí odradiť od kúpy kvalitnej podložky na hranie. Napokon, aj v našom e-shope nájdete podložky všetkých cenových kategórií – od lacnejších až po tie drahšie.Podlozka-na-hranie-Lalalu-8

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
OkiDoki odpovedá: Prečo je dôležité dbať na motorický vývoj v ranom detstve

Vitajte v čarovnom svete, milí rodičia! 🌟 

V dnešnom špeciálnom Q&A máme tú česť privítať pani doktorku MUDr. Katarínu Legrand, ktorá nám porozpráva o dôležitosti motorického vývoja v ranom detstve. Ako viete, v LALALU veríme, že podpora správneho vývoja dieťaťa je kľúčová pre ich budúcnosť. Preto sme si pre vás pripravili sériu otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť, ako môžu naše podložky prispieť k zdravému rastu a rozvoju vašich detí.

frame-6

Katarína Legrand je detská doktorka a mama dvoch škôlkarok. Kým zatestovala z pediatrie v roku 2016, pracovala v nemocniciach a ambulanciách na Slovensku, v Burundi, Indii a Paríži. Počas materskej a rodičovskej dovolenky navýšila svoje pediatrické vedomosti o praktické skúsenosti s vlastnými deťmi. V súčasnosti pracuje v klasickej detskej ambulancii a prevencii a osvete sa venuje vrámci projektu Vaša Okidoki.


Prečo je motorický vývoj dôležitý v ranom detstve?

Pretože, ako sa vo všeobecnosti hovorí, len na pevných základoch možno stavať. Ak je správny raný psycho-motorický vývoj, bude vo vyššom veku a v dospelosti naša chrbtica pevná, svaly symetrické a ušetríme si do budúcna “seknutia chrbta”, vyskočené platničky, bolesti hlavy či napríklad aj nepozornosť. Väčšina ľudí si neuvedomuje, s čím všetkým súvisí pohybový aparát. O tom by nám najlepšie vedeli porozprávať fyzioterapeuti a tí detskí ešte lepšie vedia, ako zásadný je psycho-motorický vývoj prvého roka (roka a pol) života.

Môžete vysvetliť, ako motorický vývoj ovplyvňuje celkový rast a vývoj dieťaťa?

Asi by som celkom nehovorila o vplyve motorického vývoja na rast. Skôr ako dieťa rastie, hýbe sa stále viac a viac, nadobúda vďaka zmyslovým orgánom nové poznatky a pozorovania, ktoré ho motivujú k pohybom postupne zložitejším a zložitejším. Na všetko vplýva aj prostredie, v akom dieťa žije, či má podnety, ktoré ho motivujú k určitej aktivite alebo jednoducho k nejakej interakcii.

A keď sa dieťa viac hýbe, následne zase viac vidí, cíti, objavuje a opäť je motivované sa hýbať ešte ďalej či dostať sa vyššie. Lebo dieťa časom pochopí, že bude mať iný výhľad, inú perspektívu. Takže ono je to všetko tak poprepletané a súvisiace navzájom.

2_3

Ako môžu rodičia podporiť motorický vývoj svojich detí doma?

Najdôležitejšie je dať dieťaťu bezpečný priestor na voľný pohyb. Ideálne na zemi (pevnej podložke), na ktorú dáte mäkkú podložku – napríklad hraciu podložku Lalalu. Tá je akurát mäkká, resp. keďže je z pamäťovej peny, je pružná, no nie je kontraproduktívne mäkká (ako napríklad posteľ či gauč) a má takmer vždy ideálnu teplotu (v zime príjemne teplá a v lete taktiež taká akurát a nepotivá). Takže Vaše dieťatko môžete položiť na podložku a viete, že keby aj náhodou pri nejakom experimente prepadne či sa šmykne (čo sa veľmi na tejto podložke ani nedá, lebo jedna z jej výhod je jej protišmykovosť), nestane sa mu nič, lebo podložka to krásne odpruží.

Navyše sa na nej nešmýka ako napríklad na lamináte či dlažbe, ak už dieťa štvornožkuje. No aj v skoršom období sa bábätko vie o túto podložku dobre oprieť a má končatiny krásne stabilné. Na väčšej sa k bábätku môžete zložiť aj Vy a môžete sa ležmo spolu hrať a pomôcť Vášmu dieťatku sa krásne psycho-motoricky rozvíjať už od prvého mesiaca.

Aké sú najdôležitejšie motorické zručnosti, ktoré by mali deti rozvíjať v ranom veku?

Pri motorických zručnostiach hovoríme o hrubej motorike a jemnej motorike. Každá má svoju postupnosť a fázy, ktoré netreba preskakovať a určite sa netreba ponáhľať či porovnávať, aby Vaše dieťa vtedy a vtedy plazilo alebo štvornožkovalo alebo chodilo. Zásadná je postupnosť a správnosť pohybov, ktoré dieťa ovláda.

Pri hrubej motorike dieťatko najprv začína dvíhať nôžky nad podložku, stabilizuje sa v polohe na chrbte, objavuje ruky, malo by používať vždy všetky končatiny symetricky. Neskôr sa mu podarí pretočiť na bruško, kde sa tiež stabilizuje – to znamená, že v tej polohe vydrží, neprepadáva, neskôr sa opiera aj o vystreté ruky. Z toho začne podsúvať kolienka pod riťku, pérovať v kľaku a skúšať štvornožkovanie. Niekde v medzičase skúša plazenie a pivotuje – točí sa na brušku doprava a doľava – zväčša za hračkou či niečím, čo ho zaujíma. Až sa postupne naučí štvornožkovať a zo štvornožkovania sa bude pomaly dvíhať cez nákrok popri opore do stoja. Následne bude skúšať kroky popri opore, potom skúša stoj bez držania a nakoniec samostatné kroky. Avšak každé dieťa je iné, aj povahovo, aj svalovou výbavou a treba im dať ich čas. Je dôležitejšie, aby už zvládnuté pohyby robili deti správne, ako keby ich mali robiť rýchlejšie, ale v nesprávnom prevedení.

Jemná motorika má tiež svoje fázy. Začína schopnosťou uchopovať predmety - vždy je dôležité, aby to dieťa dokázalo oboma rukami. Tiež vydávaním prvých zvukov – aj reč je súčasťou jemnej motoriky a spočiatku sú dôležité aj nohy a úchop nohami. Neskôr začína dieťa vedome uchopovať predmety a vymieňať si ich z ruky do ruky a dávať si ich do úst. Kontakt ruka-ústa je tiež pomerne zásadný. Následne začína dieťa uchopovať predmety s opozíciou palca, potom zvládne kliešťový a pinzetový úchop a dokáže tzv. “štipku” – deti zbierajú zo zeme všetky odrobinky, vlasy, čokoľvek. No ak to Vaše dieťa robí, je to nádhera a treba sa z toho tešiť, lebo je to tiež súčasť jeho motorického vývoja. Z hľadiska reči deti najprv džavocú, potom zdvojujú slabiky a začínajú hovoriť prvé slová. Plne obsiahnutá reč je akoby vrcholom vývoja jemnej motoriky.

3_2

Aké znaky môžu naznačovať, že dieťa má problémy s motorickým vývojom?

Akékoľvek známky asymetrie treba určite hlásiť ošetrujúcemu pediatrovi. Ak dieťa napríklad používa jednu ruku menej ako druhú. Alebo dvíha jednu nohu viac nad podložku ako druhú. Alebo po 2. mesiaci preferuje jednu stranu polohy hlavičky. Alebo rodičia cítia, že svaly sú akési mľandravé, chabé, nemajú svalové napätie a zároveň je dieťatko menej pohyblivé, tiež tomu treba venovať pozornosť. Rovnako v opačnom prípade, ak má dieťatko stále pokrčené končatiny, rúčky v päsť, ktoré sa nezačínajú otvárať, ak je dieťa akoby strnulé, tiež to treba riešiť s pediatrom. Taktiež, ak sa dieťatku nedaria niektoré pohyby (menované vyššie vrámci fáz hrubej motoriky) v určitých časových rozmedziach, je vhodné konzultovať stav s fyzioterapeutom či rehabilitačným lekárom.

4_1

Môžete vysvetliť, ako motorická aktivita ovplyvňuje mozgové funkcie a učenie?

Už názov psycho-motorický vývoj naznačuje, že motorika a kognitívne (rozumové) funkcie sú prepojené. So symetriou pohybov a neskorším skríženým pohybovým vzorcom súvisí prepájanie pravej a ľavej hemisféry, upevňovanie synáps či tvorenie prepojov v mozgu. Jednotlivé fázy vývoja hrubej motoriky majú konkrétny súvis s jednotlivými mozgovými funkciami, a preto nie je vhodné nabádať dieťa, ktoré sa ešte len pretáča z chrbta na brucho, aby skúšalo napríklad stáť. Nie je na to ešte pripravená chrbtica (tá je pripravená po približne 6 mesiacoch 4-nožkovania) a zároveň, ak si dieťa neprejde štvornožkovaním, môže mať neskôr poruchy učenia alebo nebude zvládať komplikovanejšie pohyby v budúcnosti.

Objavte čarovný svet na mäkko s LALALU! ✨

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

 

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s potrebami pre deti www.lalalukids.com a vyberte si z ponuky širokej ponuky potrieb pre novorodencov ako LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops až po kopec iných potrieb pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Sledujte nás   

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
V prípade, že dojčenie nie je možné – Ako si vybrať umelé mlieko?

Bez názvu (600 x 300 px)_2

Umelé detské mlieko sa stalo neodmysliteľnou súčasťou mnohých rodín, kde je dojčenie nemožné alebo nežiaduce. V snahe ponúknuť deťom optimálnu výživu sa na trhu objavuje široká škála umelých mliek. V tomto článku sa pozrieme na rôzne typy umelého detského mlieka a ich rozdelenie.

Pre optimálny rast kostí a zdravý vývoj vášho dieťaťa je potrebná správna výživa a vhodné mlieko. Ideálnou voľbou je samozrejme materské mlieko, ktoré poskytuje optimálne nutričné hodnoty pre novorodencov. Avšak pre tie prípady, keď nie je možné dojčiť z rôznych dôvodov, existuje špeciálna detská mliečna výživa, ktorá je navrhnutá tak, aby poskytovala dieťaťu všetky potrebné živiny pre jeho správny rast a zdravý vývoj.

Aké dojčenské mlieko vybrať a ako sa delí?

Počiatočné dojčenské mlieka

-sú určené novorodencom až do 6. mesiaca života. Najčastejšie sa tieto mlieka označujú číslicou „1“.
Používajú sa ako plnohodnotná náhrada materského mlieka v prípadoch, keď mamičky nemôžu z rôznych dôvodov dojčiť. Dojčenské mlieka sa svojím zložením aj nutričnými hodnotami podobajú materskému mlieku. Zároveň obsahujú nevyhnutné vitamíny, minerály a probiotické látky, ktoré posilňujú imunitný systém a prispievajú k zdravému rastu.

Pokračovacie dojčenské mlieka

-sú určené deťom od 6. mesiaca. Označované sú väčšinou číslicou „2“.
Pokračovacie mlieko už by nemalo slúžiť ako jediný zdroj výživy, najčastejšie je vhodné začať ho podávať spoločne so začínajúcim príkrmom. Na pokračovacie mlieko nie je nutnosťou okamžite prejsť pri dovŕšení šiesteho mesiaca, vhodné je ešte nejakú dobu pokračovať s počiatočným mliekom. Pokračovacie mlieka sú obohatené o železo, jód a zinok, prípadne vitamíny A, D, E a C.

Batoľacie mlieka

-bývajú najčastejšie označené číslicou „3“, prípadne „4“ a „5“ alebo junior a sú určené pre deti od 10. alebo 12. mesiaca, teda pre staršie dojčatá a batoľatá.
Vďaka vyváženej porcie živín, vitamínov a minerálov zabezpečujú mlieka pre bábätká správny vývoj a rast. Mnohé mlieka pre novorodencov obsahujú živé probiotické kultúry, podobné tým z materského mlieka. Tieto mlieka už môžu byť ochutené vanilkovou alebo inou príchuťou.

Špeciálne mlieka

- existuje široká škála špeciálnych mliek, vrátane mliek určených pre nedonosené deti, antirefluxných mliek, ktoré bránia návratu žalúdočného obsahu späť do pažeráka a zabraňujú grckaniu, ako aj mliek pre deti s preukázanou alergiou na bielkovinu kravského mlieka a ďalšie. Avšak vždy je nevyhnutné konzultovať ich použitie s lekárom.

 Pri výbere umelého detského mlieka je dôležité brať do úvahy individuálne potreby a zdravotný stav dieťaťa. Konzultácia s pediatrom a špecialistom na výživu môže byť kľúčová pre nájdenie najvhodnejšej formuly. Dôležité je tiež dodržiavať odporúčania výrobcu a dbať na kvalitu výrobku. V konečnom dôsledku je cieľom poskytnúť deťom optimálnu výživu, ktorá podporí ich zdravý rast a vývoj.

Dizajn bez názvu-4

 

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s potrebami pre deti www.lalalukids.com a vyberte si z ponuky širokej ponuky potrieb pre novorodencov ako LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops až po kopec iných potrieb pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Sledujte nás   

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
6 dôvodov, prečo by ste sa s vašimi deťmi mali hrať každý deň

Deti nechcú, aby ste sa s nimi hrali na počítači. Uprednostňujú spoločenské hry a vonkajšie aktivity. Aj vďaka takto strávenému času sa totiž cítia bezpečnejšie a istejšie. 

preco-sa-s-detmi-hrat-kazdy-den1 

Írska psychologička Cliona Carey tvrdí, že rodičia by sa mali so svojimi deťmi hrať minimálne desať minút denne.

Sama dokonca vytvorila manuál s názvom Od plachosti k tigrovi (From timid to tiger), ktorý má deťom prostredníctvom hry pomôcť v nadobúdaní zdravého sebavedomia.

Sebaistota však nie je jediný dôvod, prečo by ste sa s deťmi mali pravidelne hrávať.

ZDRAVÉ SEBAVEDOMIE


Cliona Carey vysvetľuje, že prostredníctvom hry si deti uvedomujú, ako ich vnímajú rodičia, čím sa u nich rozvíja zmysel pre vlastnú dôležitosť.

V spomenutom manuáli psychologička hovorí o siedmich „sebavedomých“ myšlienkach, o ktorých sa deti môžu presvedčiť vďaka hraniu sa s rodičmi.

Ak sa s deťmi pravidelne hrávate, utvrdíte ich napríklad v tom, že sa dokážu vysporiadať s rôznymi nástrahami, že majú kontrolu nad svojím životom a že si u ľudí vybudujú rešpekt.

POCIT BEZPEČIA

Okrem sebavedomia Carey odporúča rodičom hru s deťmi aj preto, aby im pomohli nadobudnúť pocit bezpečia.

Vďaka spoločnej hre vaše ratolesti spoznávajú okolie a podľa írskej psychologičky sa tiež dozvedajú, že svet nie je zlé miesto a ľudia sú vo svojej podstate dobrí.

preco-sa-s-detmi-hrat-kazdy-den3

Prehlbovaním sebadôvery a nezávislosti deti odbúravajú úzkosť a sú oveľa samostatnejšie aj vtedy, keď nie sú rodičia nablízku.

Tieto kognitívne a sociálne schopnosti sa u dieťaťa rozvíjajú už počas prvých dvoch rokov života. Spoločné voľnočasové aktivity preto nepodceňujte ani v ranom veku. 

ZRUČNOSTI

Kým pre deti je hra predovšetkým o zábave a jašení sa, odborníci sledujú aj iné prínosy bláznivých detských aktivít.

Kayla Polcari a Patricia Ekwueme z University of Notre Dame ako veľký benefit hier vnímajú rozvíjanie hrubých aj jemných motorických zručností.

preco-sa-s-detmi-hrat-kazdy-den4

K hrubým motorickým zručnostiam patria aktivity, ktoré podporujú pohyb a koordináciu rúk, nôh a všeobecne väčších končatín. Naopak jemná motorika spočíva v tom, že dieťa pracuje len s drobnejšími časťami tela, ako je napríklad zápästie, dlaň alebo prsty.

Behanie, skákanie, lezenie alebo loptové hry sú typickými aktivitami, ktoré podporujú hrubú motoriku. Tá má veľký vplyv aj na bežné činnosti, ako je chôdza, športovanie či správne držanie tela.

preco-sa-s-detmi-hrat-kazdy-den5

 

Jemná motorika sa u dieťaťa zveľaďuje prostredníctvom kreslenia, skladania kociek alebo modelovania. Dôraz na jemné motorické zručnosti sa prejaví pri každodenných činnostiach, ako je písanie či jedenie.

VZDELÁVATE ICH

Z prieskumu psychologičky a detskej terapeutky Tanye Byron vyplýva, že až jeden rodič z piatich zabúda, ako sa má s deťmi hrať. Mnohí z nich dokonca hru považujú za nudu a márnenie času.

Radi by sme vás však upozornili, že takýmto prístupom dieťa o veľa uberáte. Výskumníci z projektu Effective Provision of Pre-School Education totižto zistili, že hraním sa vytvárate v domácnosti lepšie podmienky na učenie.

Dieťa si vďaka čítaniu, písaniu, spevu či hre s rôznymi tvarmi osvojuje nové informácie.

preco-sa-s-detmi-hrat-kazdy-den6

Hranie sa s deťmi má dokonca väčší vplyv na rozvoj kognitívnych schopností ako kvalifikácia rodičov či ich spoločensko-ekonomický status.

SOCIALIZÁCIA

Detská terapeutka Tanya Byron, ktorá sa rozprávala s dvomi tisíckami detí vo veku 5 až 15 rokov, považuje okrem vzdelávania a inšpirácie za najdôležitejšie piliere zmysluplnej hry aj integráciu a komunikáciu.

To znamená, že deti by mali byť skutočnou súčasťou hry. Tiež je žiaduce, aby ste sa počas hrania s nimi rozprávali.

preco-sa-s-detmi-hrat-kazdy-den7

Tým, že hra spĺňa tieto podmienky, si dieťa precvičuje konverzáciu a učí sa, ako si vybudovať vzťahy. To mu napokon pomôže aj pri neskoršej socializácii v škole či práci.

Preukážte dieťaťu podporu tak, že ho občas usmerníte, prevezmete nad hrou kontrolu a že mu niektoré veci názorne predvediete. Takýmto spôsobom mu dáte najavo, aká dôležitá a praktická je spolupráca.

ZVLÁDANIE EMÓCIÍ

Spoločná hra sa neprejavuje len navonok (vedomosti, flexibilita tela či zdravé sebavedomie), ale pozitívne výsledky sa preukážu aj vo vnútornom prežívaní dieťaťa.

preco-sa-s-detmi-hrat-kazdy-den8

Vďaka hre sa vaša ratolesť naučí zvládať emócie, eliminovať stres a celkovo si navodiť psychickú pohodu. Táto schopnosť sa im hodí aj v čase, keď budú musieť riešiť nejaký konflikt.

V súvislosti s emóciami je hra taktiež skvelým pomocníkom, vďaka ktorému sa môžete dozvedieť, ako sa vaše dieťa cíti. Ak sa pri spoločnej hre s vami a ďalším dieťaťom k súrodencovi správa nepekne, vytušíte, že žiarli a dožaduje si vašu pozornosť a lásku.

Hra ako sprostredkovateľ emócií je vhodná najmä pri deťoch, ktoré ich nevedia prejaviť iným spôsobom alebo sú tichšie a boja sa svoje pocity odhaliť.

DOBRÉ RADY NA ZÁVER

Aby ste poskytli dieťaťu všetky tieto benefity, mali by ste vedieť, ako k spoločnej hre pristupovať.

Tanya Byron uvádza, že približne jeden rodič z troch navrhuje deťom, aby sa spoločne hrali na počítači. Deti sa však chcú venovať počítačovým hrám osamote a s rodičmi by radšej šli von alebo sa hrali spoločenské hry.

Preto im neberte túto možnosť a spoločné chvíle netrávte pri počítači.

preco-sa-s-detmi-hrat-kazdy-den9

Rovnako sa vyhýbajte hre pri zapnutej televízii. Tento element pôsobí na dieťa rušivo a dokonca môže negatívne ovplyvniť jeho raný vývoj.

Naopak, počas hry by ste nemali zabúdať na úsmev, entuziazmus a očný kontakt. Robte hravé gestá a ak chcete, pokojne na dieťa prehovárajte typickým maznavým spôsobom.

Ak uvidíte, že dieťa jedna hračka nebaví, ukážte mu nejakú ďalšiu. Taktiež dohliadajte na to, aby sa príliš nerozbláznilo – vaša ratolesť by sa počas hry nemala nudiť, ale ani prílišne vzrušovať. Zábave sa však vôbec nebráňte – veď napokon to je podstata spoločných hier. :)

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
LALALU rebríček Vianočných rozprávok pre detičky, ktoré sa oplatí vidieť

Konečne sú Vianoce tak blízko. Nezaobídu sa bez starých dobrých klasických rozprávok, ktorými môžeme detičkám spríjemniť ich predvianočné chvíle. V televízii dávajú každý rok na Vianoce množstvo filmov určených pre všetky vekové kategórie, ako napríklad československú klasiku Tri oriešky pre popolušku, no my vám ponúkneme zopár animovaných nápadov, ktoré môžete detičkám pustiť ešte pred samotnými Vianocami.

vianocne-rozpravky

Vianočná koleda

 

vianocna_koleda

Jedna z najúžasnejších vianočných rozprávok a klasika podľa knihy od Charlesa Dickensa určená pre deti aj dospelých. Príbeh je o starom pánovi, ktorý je lakomý a nenávidí Vianoce. Navštívia ho traja duchovia Vianoc, ktorí ho vezmú späť do minulosti a zároveň aj do budúcnosti. Ukážu mu pravdy a otvoria mu oči, a to najdôležitejšie otvoria mu srdce aby mohol odčiniť všetko zlé, čo v živote urobil.

Polárny expres 

polarny_expres

Zaujímavý príbeh o ceste vlakom, do ktorého bolo prizvaných niekoľko detí, ktorých v cieli čaká lákavá odmena. Rozprávka vás zoberie do pravej Vianočnej atmosféry plného dobrodružstva.

 Grinch

grinch

Grincha poznáme ako filmové stvárnenie, no pred niekoľkými rokmi vyšla aj táto úžasná kreslená verzia. Kultová rozprávka o Grinchovi, ktorý nenávidí Vianoce až tak veľmi, že ich chce prekaziť aj všetkým ostatným nakoniec dojme nejedného diváka. Filmová verzia s Jimom Carreym je síce úžasná, no určite sa oplatí vidieť aj táto animovaná verzia. 

Shrekové prvé Vianoce 

shrek

Každý z nás určite pozná legendárneho Shreka, ktorého takisto dávajú každý rok počas Vianoc. Existujú štyri časti filmov, no detičky sa môžu tešiť aj na Shrekove prvé Vianoce. 

 Doba ľadová: Mamutie Vianoce

doba_ladova

Ďalší zo série obľúbených detských filmov je Doba Ľadová. Takisto existujú štyri časti filmu, ktoré dávajú ja počas sviatkov cez Vianoce. Nezabudnite aj na Mamutie Vianoce, ktoré vrátia na obrazovky všetkých ľadových hrdinov, vrátane obľúbenej veveričky, ktorá sa stala hitom filmu. 

Deduško Večerníček - Zimné príbehy

vecernicek

Legendárny deduško, ktorý sa stal symbolom rozprávkového sveta snáď každého z nás a ktorého chalúpka naozaj stojí v dedinke na severovýchodnom Slovensku. Spomienky na detstvo až tlačia slzy do očí :)

Zoznam dielov:

Darčeky

Dedkov komín

Šesťhlavá mátoha

Ako Líška chcela napísať knihu

Ako bolo v zime zima

Živý snehuliak

Ako vítali Nový rok

Rozprávky pod stromček - Ako boli Vianoce skoro na blate

pod_stromcek_1

 

Rozprávky pod stromček - Ako vtáci na Vianoce spievali

pod_stromcek_2

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Kam za zimnými športami na Slovensku

Bez názvu (600 x 300 px)_2

Zima ešte neskončila a stále ešte môžeme navštíviť rôzne lyžiarske strediská. Na Slovensku nájdete veľa zjazdoviek, ktoré sú určené nielen pre skúsenejších malých lyžiarov, ale aj pre úplných začiatočníkov. Takisto je k dispozícii veľa hotelov, ktoré sú určené pre rodinky s detičkami a zároveň majú zjazdovky len kúsok od samotného hotela. Vybrali sme zopár tipov, kam ísť lyžovať spolu s vašimi ratolesťami.


zimne_sporty_2

 
Čertov
Lyžiarske stredisko sa nachádza v regióne Javorníky/Kysúc s nadmorskou výškou 600 - 900 m.n.m.. K dispozícii je sedem zjazdoviek a päť vlekov. Na Čertove lyžiarska sezóna trvá do 31.3.2022. Zjazdovky sú upravené a majú dobré podmienky na lyžovanie. Sú vhodné aj pre pokročilých, ale aj pre úplných začiatočníkov. Pre detičky Čertov ponúka aj Lyžiarsku škôlku ALPINKA, kde je potrebné sa nahlásiť vopred prostredníctvom telefónu alebo aj osobne. Takisto ponúkajú na vypožičanie lyžiarsku výstroj pre detičky. Čertov ponúka aj večerné lyžovanie s osvetlením.

zimne_sporty_3

 Kubínska hoľa
Na tomto lyžiarskom stredisku je k dispozícii 14 km zjazdoviek, ktoré sú každodenne upravované. Sú vhodné pre rodiny s detičkami a rozdelené do stupňov náročnosti. Nájdete tam zjazdovky ako napríklad turistickú, cvičnú alebo osobitnú detskú. V SKI PARK Kubínska hoľa nájdete osem vlekov a dve štvorsedačkové lanovky. Lyžiarska škola SKI ACTIV ponúka učenie na lyžiach ale aj na snowboarde. Pre najmenších je k dispozícii lyžiarska škôlka. Na detskej zjazdovke sú bezpečné pohyblivé pásy. Pre detičky sú v areáli škôlky pripravené rôzne atrakcie a súťaže.

zimne_sporty_4

 

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry ponúkajú najobľúbenejšie zjazdovky: Tatranská Lomnica, Jasná, Starý Smokovec, Štrbské pleso, kde nájdete aj plno aktivít pre detičky. Pre rodinku s deťmi je výhodné obstarať GOPASS a užiť si výlet plný zábavy a rôznych aktivít. Namiesto samotného lyžovania môžete vyskúšať výlety lanovkou, zážitky a eventy alebo aj turistické atrakcie. Lyžiarske strediská majú k dispozícii požičovne lyžiarskej výstroje, ubytovanie a predovšetkým lyžiarske školy a škôlky pre najmenších. 

zimne_sporty_5

 

Park Snow Donovaly
V Park Snow Donovaly sa nachádza najväčší detský Fun park v strednej Európe, ktorý sa nachádza v časti Mistríky. Je určený pre detičky, ktoré sa chcú naučiť lyžovať, ale aj pre tých, ktorí sa chcú zabaviť. Nájdete tam deväť posuvných pásov, karusel kolotoč, ktorý pomáha detičkám pri učení sa lyžovať. K dispozícii je lyžiarska škôlka pre detičky od troch rokov, ktoré sa začínajú učiť na bezpečných posuvných pásoch.

Ďalšie lyžiarske strediská, kam sa oplatí povyraziť:

- Spišské Bystré – Ski Centrum Kubašok
- Snowpark Lučivná
- Ski centrum Lopušná dolina
- Štrbské Pleso
- Salamandra rezort
- Bachledka
- Kohútka
- Čičmany 

 

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

Ako obliecť detičky počas zimného obdobia - načo netreba zabúdať

Malé dieťatko si ešte nevie regulovať svoju telesnú teplotu, preto je veľmi dôležité zvoliť správne obliekanie počas každého ročného obdobia a samozrejme aj počas zimy. Ako dieťatko obliecť, aby nebolo podchladené alebo naopak prehriaté, sa dozviete v našom ďalšom článku.

Detičky sú na teplotu veľmi citlivé, nachladia, či prehrejú sa raz dva. Napríklad novorodencov by sme nemali brávať von pod 5°C. Takisto nie je dobré, ak je dieťatko vystavené nepriaznivému počasiu, ako napríklad dážď, smog, silný vietor, námraza alebo silné slnečné žiarenie. Aj keď sa odporúča otužovanie a spanie v studenšom prostredí, v takom prípade by sme nemali zabúdať na dobré vrstvenie a primeranú teplotu.

NOVORODENCI A MALIČKÉ BÁBÄTKÁ

 

Pri obliekaní u novorodencov by sme sa mi zamerať predovšetkým na správne vrstvenie a materiál oblečenia. Ak sa dieťatko spotí je veľmi dôležité aby sme ho neodokrývali v chladnom prostredí, a tak ho neochladzovali. Čo sa týka vrstvenia, tak sú to najlepšie tri vrstvy oblečenia, no ak dieťatko spinká v kočíku a nehýbe sa je potrebná jedna vrstva naviac.

Najlepšia je deka alebo fusak. Na vrstvenie oblečenia sú vhodné detské pančuchy na traky a detské bavlnené body. Ako určite všetci vieme netreba to s niektorými vecami preháňať, a to platí aj o samotnom vrstvení. Ak bude dieťatko príliš naobliekané môže sa o to viac spotiť a tak rýchlo prechladnúť. Taktiež sa dieťatko musí vedieť voľne hýbať. Ak dieťatko má fusak, bude mu v kľude postačovať menej vrstiev oblečenia. 

 

AKO JE TO S TEPLOTOU VO VNÚTRI?

  • V obývacej izbe alebo spálni kde dieťatko spí, by malo byť okolo 18°C
  • Počas dňa sa odporúča okolo 22°C a pri kúpaní je dobré trošku teplotu zvýšiť 

Dieťatko a nosič 

Samozrejme bábätko nemusí byť len v kočíku, ale aj v nosiči. Nosič je ideálny pre bábätká či už pri prechádzkach alebo pri uspávaní. Detičky sú taktiež viac chránené pred nepriaznivým počasím a má to aj výhodu, že nemusíme tlačiť kočík. Pri obliekaní dieťatka do nosiča by ste mali myslieť na to, aby dieťatku nebolo príliš horúco a aby sa neprehrievalo. Nemusíme mu dávať hrubú zimnú bundu, no väčšiu pozornosť musíme brať nožičkám a hlavičke a to aj z toho dôvodu, že ich detičky majú vystrčené z nosiča a cez hlavičku a nožičky ide najviac tepla. Taktiež dieťatko musí voľne dýchať. 

 Ak sa detičky hrajú vonku počas zimných dní 

zima_prechadzka

To, čo platí aj pri novorodencoch platí aj u väčších detičiek, a to vrstvenie oblečenia. Pri novorodencoch platí jedna vrstva naviac, no pri väčších detičkách by sme mali dávať pozor hlavne na to, aby sa príliš nespotili a tak neprechládli.

Dieťatku môže napríklad fúkať za krk alebo na kríže, a preto je dôležité kríže a krk dôkladne zakryť. Dôležitá je aj obuv, ktorá musí byť nepremokavá a najlepšie s kvalitnou protikĺzavou podrážkou aby si dieťatko vonku napríklad neublížilo na zľadovatenom povrchu. 

zima_saty

Ak sa detičky chystajú hrať v snehu, mali by sme ich obliecť do oblečenia, ktoré je nepremokavé alebo do zimnej kombinézy. Taktiež by sme nemali detičky nechávať príliš dlho vonku vo večerných hodinách, a to hlavne vtedy ak sú mínusové teploty.

Takisto sa neodporúča, ak detičky prídu zo zimy nepúšťať ich až do extrémne vyhriatého prostredia a ani naopak do studeného, aby napokon neprechladli. 

zima_boby 

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Učíme sa rozprávať s deťmi: 7 tipov, ako ich motivovať k prvým slovám

Aktualizované: 8.1.2025

Bábätká sa rozhovoria okolo 12. až 18. mesiaca. Zatiaľ čo niektoré začnú rečniť skôr, iným to môže trvať o čosi dlhšie. Aby ste vaše dieťa podnietili k prvým slovám, pomôcť vám môžu tieto hravé aktivity.

prvé slová

NAJSKÔR ZISTITE, ČO OVPLYVŇUJE PRVÉ SLOVÁ

Ak chcete naučiť svoje dieťa niektoré konkrétne slová, mali by ste im ich ukazovať vo vizuálnej podobe. Takto zjednodušene sa dajú pomenovať výsledky výskumu, ktorý realizoval tím profesorky Lindy Smithovej.

Jeho cieľom bolo zistiť, či majú na prvé slová nejaký vplyv predmety, ktoré dieťa vidí. „Myslíme si, že prvé slová je možné predvídať na základe vizuálnych skúseností s objektmi a bežného výskytu týchto predmetov vo vizuálnom svete dieťaťa,“ povedala Smithová.

Výskum prebiehal tak, že ôsmim deťom, piatim dievčatám a trom chlapcom vo veku 8 – 10 mesiacov, na hlavu umiestnili kamery, ktoré boli zapnuté každý deň po dobu 4,5 hodiny.

Vedci na účely výskumu použili zábery z času, keď sa deti venovali jedeniu, a to v hocijakých situáciách. Celkovo sa počas testu vyhotovilo vyše 900 000 záberov a zaznamenalo 745 objektov.

prvé slová 02

Na základe zozbieraných materiálov vedci rozdelili pomenovania všetkých objektov do troch skupín – takzvané prvé podstatné mená (sú známe 16-mesačným deťom), skoré podstatné mená (sú známe 30-mesačným deťom) a neskoré podstatné mená (neskoršie štádia učenia).

Vedci zaznamenali silnú súvislosť medzi objektami zo snímok a prvými podstatnými menami, medzi ktoré patrí napríklad stôl, pohár, fľaša, lyžica či košeľa.

Dôkazom tohto prepojenia je aj to, že až prvých 15 pojmov zo skupiny prvých podstatných mien sa objavilo medzi týmito objektmi.

prvé slová 03

Výskumníci sa aj na základe týchto zistení domnievajú, že deti, ktoré začnú hovoriť neskoršie, majú pomalé alebo vekovo oneskorené vizuálne vnímanie objektov. Do tejto skupiny patria napríklad aj deti trpiace autizmom. 

AKO MOTIVOVAŤ DETI K PRVÝM SLOVÁM?

Aby ste svoje dieťa motivovali k rozprávaniu alebo ho niečo naučili, predmety mu aj ukazujte. Okrem tohto postupu však existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako dieťa podnietiť k rozprávaniu.

1. ROZPRÁVAJTE

Už v čase prvých troch mesiacov bábätko vníma, keď niečo rozprávate. A nemyslíme tým len to, keď sa im prihovárate. To, o čom budete hovoriť, je na vás. Dokonca si namiesto bežného rečnenia môžete zaspievať, čítať im alebo recitovať básne.

Niektoré bábätká majú rady aj hudbu. Napríklad aj tú, ktorú počuli, keď boli ešte v brušku.

prvé slová 04

Že bábätko tieto zvuky vníma, spozorujete tak, že sa bude smiať, hýbať rukami a bude stále pozorné. V dôsledku toho napokon aj ono začne mrnčať a bľabotať. Aj takéto prejavy môžete vnímať ako dobrý základ prvých slov.

2. POUŽÍVAJTE PODSTATNÉ MENÁ

Hoci je skvelé naučiť dieťa čo najviac, zo začiatku postupujte veľmi jednoducho. Napríklad, používajte viac podstatné mená než iné slovné druhy.

Namiesto vety „Toto je moja káva.“ použite vetu „Toto je mamina káva.“ Pomenúvajte všetko, čo môžete. Pre deti sú tieto pojmy zrozumiteľnejšie a ľahšie na pochopenie.

prvé slová5

3. SPRÁVNE VYSLOVUJTE

Na to, aby ste deťom chápanie a vnímanie ešte viac uľahčili, nestačí iba hovoriť jednoduché slová, ale ich aj správne vyslovovať. To znamená správne artikulovať a spomaliť tempo reči.

Nezachádzajte však až do extrému, keď by bola reč príliš pomalá. Jednoducho hovorte tak, aby dieťa vašu reč vnímalo a rozumelo jej.

prvé slová6

4. OPAKUJTE

Hovorí sa, že opakovanie je matka múdrosti. A pri deťoch to platí obzvlášť. Preto myslite na to, že je dobré opakovať pojmy aj viackrát. Hovorte viac ráz tú istú báseň alebo im spievajte rovnaké pesničky.

prvé slová7

Stále pomenúvajte veci, ktoré máte okolo seba. Najlepšie bude, ak ich dieťaťu hneď aj ukážete. To mu pomôže, aby si pojem spojilo s konkrétnym predmetom a pochopilo význam slova.

5. HRAJTE SA S NIMI

Hranie sa s dieťaťom je zábava aj pre dospelých. A ak budete vedieť, že sa vaše bábätko môže niečo nové naučiť, o to viac sa môžete z toho tešiť.

Počas hry praktizujte všetko to, o čom sme písali vyššie – rozprávajte a správne artikulujte. Rovnako opakujte aj viac ráz tie isté slová, pomenúvajte napríklad hračky alebo obrázky.

prvé slová8

Zároveň čakajte, či bude mať dieťa snahu slová opakovať. Ak áno, vnímajte ho a venujte mu pozornosť. Hranie sa je skvelá príležitosť, aby ste bábätko motivovali k prvým slovám, a zároveň ho počuli, ako sa mu v tom darí. :-)

6. NAPODOBŇUJTE

Iste nám dáte za pravdu, že počas prvých rokov je u bábätiek bežné napodobňovanie – či už sú to zvieratá alebo iné prírodné zvuky. Slová ako „mú-mú“ alebo „béé“ sú často predchodcami slov mama alebo tata. Je to ale celkom normálne.

prvé slová9

Ak sa snažíte podnietiť vaše dieťa k rozprávaniu, podporte ho aj pri napodobňovaní. Aby ste aj dieťaťu pomohli pri imitácii zvierat, pokojne ho vezmite do zoologickej záhrady alebo na zvieraciu farmu.

Pomôže to tomu, aby si dieťa spojilo slovo s obrazom, a tak ľahšie pochopilo jeho význam.

7. ZAVEĎTE PRAVIDELNOSŤ

Na to, aby ste vášmu bábätku pomohli čo najviac, mali by ste urobiť zo všetkých vyššie spomenutých činností rutinu. Pravidelne sa s ním hrajte tak, že sa popri tom rozprávate a ukazujete mu.

Často mu čítajte, hlavne vtedy, keď viete, že vás bábätko vníma – napríklad aj ráno, keď vstane.

Pre ešte väčšiu atraktivitu zavádzajte rôzne hravé formy učenia. Napríklad si určujte takzvané slovo dňa, ktoré budete v tom danom dni opakovať.

prvé slová10

Samozrejme, vyberajte si jednoduché slová, ktoré budú zapadať do kontextu vašich aktivít. Ak sa budete hrať vonku, slovom dňa môže byť napríklad lopta. Takýmto spôsobom môžete učiť deti aj mená súrodencov.

DOBRÉ VEDIEŤ

Všeobecne platí, že deti sa začínajú vyjadrovať jednoduchými slovami ako je „ba-ba“ či „da-da“ od 12. do 18. mesiaca.

Približne o šesť mesiacov neskôr vedia deti používať zhruba 50 slov. Keď má dieťa štyri roky, ovláda 2 500-3 000 slov.

prvé slová11

Všetky tieto údaje sú však vypočítané v priemere. Každé dieťa treba vnímať ako jednotlivca. Preto sa nemusíte báť, ak vaše bábätko nebude v danom veku ovládať presne toľko slov alebo sa nerozhovorí v konkrétnom mesiaci.

Ak mu budete pomáhať a urobíte komunikáciu zábavnú, s rozprávaním mať problém určite nebude. :-) 

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2
   
Jar je ideálne obdobie na získavanie vitamínu D priamo zo slnka. Nezabúdajte však na ochranu jemnej pokožky vašich detičiek.

Aktualizované: 20.1.2025

Od apríla do septembra máme priam nekonečné množstvo príležitostí získať tento vitamín tým najprirodzenejším spôsobom. No treba pri tom dbať na bezpečnosť.

vitaminD_01

Nezabúdajte na vitamín D – je dôležitý pre správny rast detí.

Vitamín D je pre naše telo nevyhnutný už od narodenia. Deti ho potrebujú predovšetkým pre správny rast kostí, na posilnenie imunitného systému, okrem toho udržiava normálnu funkciu svalov a má vplyv aj na funkciu pokožky. Reguluje rast normálnych aj nádorových buniek a ovplyvňuje zdravie zubov. 

V našej zemepisnej šírke je nedostatok vitamínu D úplne bežným javom. Dôvodom je striedanie ročných období, a teda nedostatok slnečných lúčov v dostatočnom množstve počas celého roka.

Práve preto má u nás takmer každé bábätko predpísaný vitamín D hneď po narodení. Dôvodom je prevencia pred nedostatkom vitamínu D, keďže práve ten je dôležitý na rast kostí.

vitaminD-02

Nedostatok tohto vitamínu môže spôsobiť rôzne príznaky, vrátane bolesti svalov, slabosť a bolesti kostí. V závažných prípadoch môže nedostatok vitamínu D viesť k spomaleniu rastu, mäknutiu kostí a oslabeniu kostnej štruktúry.

Ako a kedy získavame vitamín D?

  1. Zo slnečného žiarenia

  • až 90% vitamínu D je zo slnečných lúčov

  • od apríla až do septembra sme schopní prijímať vitamín D zo slnka

  • ochrana pokožky pred slnečným žiarením je dôležitá

Keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu, produkuje vitamín D. Na to, aby sa začal tvoriť vitamín v pokožke, stačí byť pár minút na slnku. Presný čas, ktorý je potrebné stráviť na slnku sa nedá určiť, a to z dôvodu, že je to príliš individuálne a vyplýva na to viacero faktorov. Závisí to od napríklad od ročného obdobia, farby pokožky, veku, zemepisnej šírky, ale tiež od toho, či používate opaľovací krém či od toho, aké máte oblečenie.

Naše telo vytvára vitamín D z priameho slnečného žiarenia na pokožke, a to v čase, ktorý strávime vonku. Približne od konca marca/začiatku apríla až do konca septembra by väčšina ľudí mala byť schopná prijímať zo slnečného žiarenia takmer všetok vitamín D, ktorý ľudské telo potrebuje. Telo nedokáže vytvoriť vitamín D ak trávite čas v interiéri za oknom, pretože UVB lúče sa nedostanú cez sklo.

SPF a vitamín D

Až 90% vitamínu D si koža vytvára vďaka UVB slnečným lúčom. Slnečné žiarenie však obsahuje aj typ UVA, ktorý spôsobuje starnutie pokožky a negatívne ovplyvňuje imunitný systém. Práve pred nepriaznivými účinkami UV žiarenia je dôležité chrániť pokožku používaním ochranného faktora - opaľovacím prípravkom s SPF.

Ochranné krémy s vysokým obsahom SPF sú určené na odfiltrovanie väčšiny slnečného žiarenia, pretože práve toto žiarenie je hlavnou príčinou spálenia a môže viesť k rakovine kože. Nechránené slnečné žiarenie vás skrátka vystavuje riziku, ktoré môže trvale poškodiť pokožku.

Opaľovacie krémy s ochranným faktorom však blokujú UV žiarenie...

Sú teda opaľovacie prípravky príčinou nedostatku vitamínu D?

Viaceré štúdie napriek tomu nikdy nepotvrdili, že každodenné používanie opaľovacích krémov vedie k nedostatočnej tvorbe vitamínu D. V skutočnosti štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí používajú krém na opaľovanie, hoc aj každý deň, dokážu udržiavať v tele správnu hladinu vitamínu D.

Dôvodom môže byť to, že bez ohľadu na to, aké množstvo krému na opaľovanie používate alebo aký vysoký je ochranný faktor, niektoré slnečné lúče sa dostanú až na vašu pokožku. Opaľovacie prípravky nefiltrujú 100% lúčov a niekoľko málo zvyšných percent lúčov, ktoré sa na pokožku dostanú, môžu stačiť na vytvorenie vitamínu D.

Ďalším dôvodom môže byť aj spôsob používania ochranného krému - natieranie tenkej vrstvy alebo vynechanie malých miest na tele, ako napríklad uši, okolie očí, priestor medzi prstami a pod., môžu byť dostačujúce na vytvorenie vitamínu D.

  1. Zo stravy a doplnkov výživy

  • vitamín D môžete získať kombináciou vhodnej stravy a výživových doplnkov

  • počas jesene a zimy je to najlepší spôsob získavania vitamínu D

Dobrým zdrojom vitamínu D zo stravy sú mastné ryby ako losos, makrela a tuniak. Malé množstvá sú tiež obsiahnuté vo vaječných žĺtkoch a syroch. Asi 10% vitamínu D prijímame zo stravy, aj to len pri pravidelnej konzumácií potravín, ktoré ho prirodzene obsahujú.

Počas jesene a zimy sa odporúča prijímať vitamín D zo stravy, pretože slnko nie je dostatočne silné na to, aby si ho telo dokázalo vyrobiť.

vitaminD-04

Výživové doplnky sú u nás odporúčané už pre novorodencov vo forme kvapiek ako prevencia pred nedostatkom vitamínu D. Odporúčaná dávka je približne 15 mikrogramov, resp. 600IU (v medzinárodných jednotkách). Príliš vysoké množstvá vitamínu D nie sú pre organizmus žiaduce, a preto ak vám lekár odporučí užívať iné množstvo vitamínu D, mali by ste sa tým riadiť. 

Aký je teda najlepší spôsob získavania vitamínu D?

Tvorba vitamínu D je pre telo dôležitá v každom veku. Najjednoduchším spôsobom je vystavovanie nechránenej pokožky priamemu slnečnému žiareniu, čo má však preukázateľne negatívny vplyv na zdravie kože. Tá by mala byť chránená pri každom pobyte na slnku.

Použitie ochranného krému so SPF blokuje UV žiarenie zo slnka. To by mohlo teoreticky spôsobiť nedostatočnú tvorbu vitamínu D, čo však žiadne výskumy doteraz s určitosťou nepotvrdili.

Otázkou je: natierať deťom krém s ochranným faktorom?

Jednoznačná odpoveď je: natierať, a to vždy pri pobyte na slnku.

Vytvorí sa vitamín D aj v prípade, že je pokožka chránená pred UV žiarením?

Vytvorí, a to napríklad vďaka malým kúskom pokožky, ktoré sa nepodarí zakaždým natrieť - uši, okolie očí, a podobne.

Najlepší spôsob ako zabezpečiť správne množstvo vitamínu D u detí je vhodná strava a doplnky výživy. Myslite pri tvorbe jedálnička pre vaše deti na vhodnú stravu bohatú na vitamín D a doprajte im veľa slniečka.

 

Facebook logo ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.com a vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.

Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.

Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)

Sledujte nás   

 

VYBRALI SME PRE VÁS

 
 
 
ako-casto-krmit-babatka-a-starsie-deti-2
 
 
milovana-cokolada-2
 
oki_doki_odpoveda-2