S príchodom vianočných sviatkov sa naskytá viacero možností na zábavné spoločné aktivity s vašimi deťmi. Skvelou príležitosťou, ale aj nezabudnuteľnou skúsenosťou pre vás a vaše dieťa môže byť spoločné pečenie. Preto vám ponúkame pár užitočných receptov na vianočné dobroty, ktoré hravo pripravíte aj s vašimi najmenšími.
PEČIATKOVÉ SUŠIENKY
Výborný, jednoduchý a zdravýrecept, do ktorého môžete zapojiť aj vaše dieťa.
Čo budete potrebovať?
60 g hladkej špaldovej múky
40 g celozrnnej hladkej špaldovej múky
55 g 82 % masla
55 g čerstvých medjool datlí alebo datlovej pasty
Príprava receptu:
Všetky suroviny spolu zmieste a vypracujte na elastické cesto. Ak sa vám cesto trochu lepí, dosypte múku. Ak je cesto, naopak, hutné, pridajte maslo. Konzistenciou musí pripomínať plastelínu. Aj dieťa sa môže s cestom hrať, formovať ho, zapájať rúčky a rozvíjať motorické zručnosti.
Pripravte si rúru na pečenie. Zohrejte ju na 175 –180 stupňov.
Cesto si položte na papier na pečenie, pridajte naň potravinovú fóliu a vyvaľkajte na hrúbku 0,5 cm. Vďaka fólii sa cesto nebude lepiť. Potom môžete s dieťaťom siahnuť po pečiatkach.
Ponorte si ich do múky a oklepte, aby sa pri vykrajovaní nezlepovali s cestom. Milé motívy na vašich pečiatkach budú deti okrem samotnej aktivity veľmi tešiť.
Vykrojené sušienky dajte piecť na 6 až 8 minút. Keď zacítite vôňu cesta a zachytíte zlaté okraje, vaše sušienky sú hotové. Nechajte ich potom na plechu aspoň na hodinu vychladnúť.
VANILKOVÉ ROŽTEKY
Tradičný vianočný recept, pri ktorom žiadne dieťa nesmie chýbať.
Čo budete potrebovať?
120 g hladkej múky
100 g masla
50 g orechov
30 g práškového cukru
50 g vanilínového cukru na obaľovanie
Príprava receptu:
Do preosiatej múky rozdrobte maslo, pridajte pomleté orechy, práškový cukor a vypracujte cesto. Vytvarujte dlhý tenký valček, ktorý pokrájate na menšie kúsky a ďalej tvarujte rožteky. Tie potom uložte na suchý plech a pečte pri teplote 160 °C.
Ešte teplé rožteky obaľte vo vanilínovom cukre. Môžete použiť farebný cukor alebo pridať trochu kakaa, vďaka čomu budú mať rožteky rôznu farbu.
Vaše dieťa bude určite rado preosievať múku a rožteky tvarovať svojimi drobnými rúčkami. Neváhajte ho teda zapojiť aj do tohto receptu.
LINECKÉ KOLÁČIKY
Ďalšie klasické vianočné pečivo, vďaka ktorému priblížite dieťaťu naše tradície.
Čo budete potrebovať?
300 g hladkej múky
200 g Palmarinu
100 g práškového cukru
1 žĺtko
1 ks kypriaceho prášku do pečiva
lekvár
Príprava receptu:
Do preosiatej múky pridajte zmäknuté maslo, práškový cukor, kypriaci prášok a žĺtko. Vypracujte spolu s dieťaťom hladké cesto, ktoré potom uložíte na 10 minút do chladničky.
Potom cesto vyberte z chladničky a vyvaľkajte na tenký plát. A potom je tu opäť obľúbená aktivita pre dieťa – vykrajovanie rôznych tvarov. Vykrojené koláčiky poukladajte na suchý plech a pečte v rúre pri teplote 160 °C.
Hotové koláčiky môžeme ozdobiť čokoládovou polevou alebo marmeládou. Avšak buďte radšej opatrní, aby vaše dieťa neozdobilo okrem koláčikov aj celú vašu kuchyňu. Tejto malej katastrofe môžete predísť s našimi podbradníkmi, vďaka ktorým sa pri zábave s pečením dieťa nebude musieť príliš kontrolovať.
KOKOSOVÉ GUĽKY
Čo budete potrebovať?
1 konzerva sladeného kondenzovaného mlieka
100 g práškový cukor
250 g strúhaný kokos
1 ks vanilínový cukor
100 g čokoláda na varenie
Príprava receptu:
Zmiešajte kondenzované mlieko, práškový a vanilínový cukor. Pridajte strúhaný kokos a vytvorte tuhú hmotu. Z nej môže vaše dieťa formovať guľky a obaľovať ich v kokosovej múčke. Na záver polejte guľky roztopenou čokoládou.
PREČO DIEŤA ZAPOJIŤ DO PEČENIA?
Spoločná príprava receptov bude pre vaše dieťa veľkýmprínosom. Dieťa sa tým učí trpezlivosti a predvídavosti – staršie dieťa si dokáže recept rozvrhnúť do logickej postupnosti krokov. Dieťa zároveň získava pocit hrdosti, že pečenie dokázalo samo alebo s vašou pomocou. Je tu však ešte viac dôvodov, prečo spoločné pečenie skúsiť.
PRIRODZENÝ SPÔSOB, AKO ZAČAŤ HOVORIŤ O ZDRAVÍ
Spoločné varenie je spôsob, ako sa dostať ku konverzácii o zdravom stravovaní. Je to teda príležitosť, ako povedať dieťaťu napríklad o rybe a o tom, aká je jej konzumácia zdravá pre jeho telo a mozog.
Môžete mu vysvetliť, že obsahuje vitamín D a jód potrebný pre vývin kostí a omega-3 mastných kyselín, dôležitých pre jeho pamäť. Aj takéto drobné rozhovory môžu už trojročné dieťa naviesť k správnemu stravovaniu.
OTVORENÝ PRÍSTUP K JEDLU VEDIE K PODOBNÉMU POSTOJU K ŽIVOTU
Znie to možno zjednodušene, ale aj takéto drobné aktivity pomáhajú rozvíjať postoje dieťaťa. Pokiaľ budete dieťa zapájať do varenia, hoci len do drobných úkonov, ako je napríklad umývanie paradajok, dieťa sa dostane do kontaktu aj s inými potravinami.
Môže byť zvedavé, ako chutia a vy sa môžete spolu rozprávať o ich tvare, chuti a zaujímavostiach s nimi spojenými.
Zistí, že sa vlastne nemusí ničoho obávať, aj keď je to pre neho niečo neznáme a nepoznané. A podobne môže začať zmýšľať aj o iných veciach.
ZBLÍŽENIE SA S CELOU RODINOU
Pri spoločnom varení či pečení vzniká priestor taktiež na zaujímavé historky, anekdoty z mladosti, veselé príbehy či momenty, vďaka ktorým sa spoločne nasmejete a upevníte vaše puto.
Spoznáte tak svoje dieťa z inej stránky a vaša otvorenosť v ňom vzbudí prekvapenie. Je už na vás, či z týchto príjemných rodinných chvíľok spravíte pravidlo, alebo ich, naopak, budete chcieť zachovať netradičnými a vzácnymi.
Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.coma vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.
Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.
Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)
Vedeli ste, že med je pre dieťa životne nebezpečná potravina? Zo štedrovečerného jedálnička vášho dieťaťa by ste taktiež mali vynechať kapustnicu či majonézu. Tieto a ďalšie pokrmy sa však dajú nahradiť zdravšími a ľahšími dobrotami.
KAPUSTNICU RADŠEJ NIE
Kapusta nepochybne patrí k zdravším pokrmom, no i tak by ste ju nemali deťom do určitého veku podávať. Jedným z dôvodov je vysoký obsah rafinózy – cukru, ktorý nedokáže telo stráviť.
To spôsobuje plynatosť, s ktorou sa spája aj pichanie, nadúvanie či bolesť brucha. Okrem toho môže nadmerné prijímanie kapusty spôsobiť aj hnačku, ktorú spúšťa vysoký obsah vlákniny.
Podotýkame však, že toto je iba zopár negatívnych vplyvov. Deťom sa preto odporúča podávať kapusta až od 8. mesiaca. Presadzujú sa aj názory, že dieťa by malo viac pevných potravín začať konzumovať až od prvého roku života.
Aj keď je kapusta zdravá, deti by ju mali jesť až od 8. mesiaca.
Či začnete teda kŕmiť dieťa kapustou od ôsmeho alebo dvanásteho mesiaca, je v podstate na vás. No s ohľadom na spomínanú plynatosť, nadúvanie či hnačku zvážte podávanie vianočnej kapustnice nielen batoľaťu, ale aj starším deťom.
Aby však bol štedrý večer aj pre dieťa naozaj štedrý, môžete preň namiesto kapustnice pripraviť inú polievku. Môže to byť napríklad šošovicová či hrášková, oboje sú vo viacerých slovenských regiónoch typickým vianočným pokrmom.
Hoci aj pri strukovinách platí, že môžu spôsobovať plynatosť, pre lepšie trávenie šošovicu alebo hrášok namočte do vody ešte večer predtým.
Kapustnicu nahraďte šošovicovou alebo hráškovou polievkou, nezabudnite však strukoviny vopred namočiť.
ŠALÁT INAK
Takmer každá rodina pripravuje na Vianoce zemiakový šalát. Okrem zemiakov sú typickými ingredienciami, ktoré sa doň pridávajú, majonéza, vajíčka, hrášok, kyslé uhorky či cibuľa.
Začneme hneď majonézou, ktorá by sa bábätkám do jedného roka nemala podávať vôbec. Síce nie je až taká ťažká na trávenie, no pre svoje ingrediencie – olej, žĺtok a ocot je príliš kalorická. Najmenším členom rodiny, pre ktorých nemusia byť kusy zemiakov vhodné, pokojne namiesto šalátu naservírujte zemiakové pyré.
Samozrejme, batoľatám a starším deťom v primeraných množstvách šalát ponúknuť môžete. No nezdravú majonézu nahraďte napríklad bielym jogurtom.
V prípade vajíčok platí, že je hlavne na vašom uvážení, či ich do šalátu pridáte alebo nie. Ako iste viete, vajíčka patria medzi potraviny s obsahom alergénov. Podľa austrálskych vedcov, ktorí do svojho výskumuzapojili 2 500 jednoročných detí, môže byť práve odkladanie konzumácie vajíčok príčinou toho, že bude dieťa na ne alergické.
Namiesto majonézy pridajte do zemiakového šalátu biely jogurt.
U detí, ktorým sa podáva prvý raz vajíčko až po 12 mesiacoch, je pravdepodobnosť výskytu alergie až päťnásobne vyššia oproti deťom, ktoré začali jesť vajíčka skôr. Preto niektorí pediatri odporúčajú pri bábätkách konzumovať vajíčka už od 8. mesiaca. Navyše, v prípade vajíčok obsahuje látky spôsobujúce alergiu iba bielko, žĺtok nie. Môžete skúsiť teda to, že batoľaťu dáte iba žĺtok namiesto celého vajíčka.
Vysoký obsah sodíka môže viesť k poruchám obličiek či hypertenzii. Odporúčaná denná dávka sodíka je pre batoľa 1 000 mg. Jedna kyslá uhorka môže obsahovať až 1 200 mg. Riešením teda je, že do vianočného šalátu pridáte domáce kyslé uhorky alebo kupované uhorky s nízkym obsahom sodíka.
Cibuľa, podobne ako mnoho iných potravín, saneodporúčapodávať bábätkám mladším ako 8 mesiacov. Dôležité taktiež je, aby ste im ju v ranom veku nepodávali surovú, ale iba v uvarenú. Surovú cibuľu môžete podávať deťom až od jedného roka. Dôvodom zvýšenej ostražitosti je, že spôsobuje plynatosť.
AKÉ MÄSO PODÁVAŤ DEŤOM?
Podobne ako pri iných pokrmoch, aj pri mäse platí, že ho môžete začať zavádzať podľa vlastného uváženia. Mäso môže byť medzi prvými pevnými potravinami, ktoré sa do jedálnička dieťaťa zavádzajú okolo 6. mesiaca. Pokojne ho však môžete začať podávať až od prvého roka.
Samozrejme, dôležité je aj to, aké mäso podávať. Deťom určite mäso nesmažte ani neopekajte. Namiesto toho mäso radšej poduste alebo ugrilujte. Čo sa týka druhu, vhodné je napríklad jemné teľacie alebo morčacie (môžete ich podávať hlavne menším deťom) či ryby, ako sú pstruh, treska alebo losos.
ZDRAVÉ POCHÚŤKY
Po polievke a hlavnom chode postupne prechádzame k dezertom, ktoré k Vianociam neodmysliteľne patria. Dávajte však pozor na to, čo deťom dávate. Napríklad oriešky nie sú vôbec vhodné, obzvlášť ak by sa na koláčikoch nachádzali vcelku. Dieťa by sa orechom mohlo udusiť.
Okrem toho oriešky obsahujú alergény, preto je lepšie pred zavedením do jedálnička poradiť sa s lekárom. Ak ich už aj budete podávať, lepšie je, ak sú rozdrvené alebo pomleté.
Hoci sa to tak nemusí javiť, ani med nie je vhodný pre deti mladšie ako jeden rok. Táto pochutina obsahuje baktériu Clostridium botulinum, ktorá môže v tele vytvárať škodlivé neurotxíny. V dôsledku toho sa môže dostaviť botulizmus. Ide o otravu jedlom, ktorá ohrozuje najviac bábätká do 6. mesiaca.
Otrava sa prejavuje letargiou, ťažkým kŕmením, zápchou a slabosťou. Preto botulizmus nepodceňujte a v nijakom prípade bábätkám ani mladším batoľatám med nepodávajte.
Aby však ani deti nezostali pred pochúťok, naservírujte im napríklad perníčky bez medu, jablkové pyré, detské sušienky, ktoré potriete troškou domáceho džemu, alebo piškóty s banánom namočené v čokoláde. Ak sa obávate alergie na kakao, čokoládu vynechajte.
ZHRŇME SI TO
Kapustnicu nahraďte inou polievkou, napríklad šošovicovou alebo hráškovou. Strukoviny večer predtým namočte do vody.
Bábätku namiesto šalátu pripravte zemiakové pyré.
Starším deťom spravte zemiakový šalát s bielym jogurtom namiesto majonézy.
Vajíčka ponechať môžete, no ak sa obávate alergických reakcií, buď ich vynechajte, alebo primiešajte iba žĺtka.
Cibuľu pridávajte iba uvarenú, prípadne ju úplne vynechajte.
Do šalátu, ktorý budú jesť aj deti, pridávajte iba kyslé uhorky s nízkym obsahom sodíka.
Súčasťou detského menu môže byť aj mäso, no vyberte niečo jemné, napríklad teľacie alebo morčacie. Starším deťom pokojne pripravte rybu, napríklad pstruha, lososa alebo tresku.
Mäso nesmažte ani neopekajte. Takúto tepelnú úpravu nahraďte dusením alebo grilovaním.
Bábätkám ani batoľatám nedávajte med, oriešky alebo mak. Mohlo by to vyvolať otravu alebo alergické reakcie.
Dieťaťu však dobroty neodopierajte a pripravte mu napríklad jablkové pyré, piškóty s banánom alebo detské sušienky potreté domácim džemom.
DOBRÁ RADA NA ZÁVER
Keďže chceme v každom článku priniesť zopár užitočných rád, ani v tomto texte to nebude inak. Viackrát sme spomínali obdobie, keď začína dieťa jesť pevné potraviny. V záverečnej časti si teda povieme, ako zistiť, kedy je na podávanie tuhých pokrmov správny čas.
Americká pediatrická akadémia odporúča dojčenie do 6. mesiaca. No podľaneziskovej organizácie Mayo Clinic, ktorá sa zaoberá medicínskou praxou, vzdelávaním a výskumami, je v čase od 4. do 6. mesiaca väčšina detí pripravená na prijímanie tuhých potravín. V tomto čase deti prestávajú jazykom vytláčať jedlo a začínajú ho prežúvať.
Vek však nie je jediným indikátorom. Že je dieťa pripravené na tuhú stravu, predznamenávajú aj tieto faktory:
váži dvojnásobok svojej pôrodnej hmotnosti
dokáže držať hlavu vzpriamene
sedí prevažne bez pomoci
keď sa približuje jedlo, otvára ústa
zaujíma sa o to, čo jedávate
Pravdou však zostáva aj to, že na niektoré pokrmy si musí dieťa naozaj počkať do prvého roka. Taktiež vám odporúčame poradiť sa s pediatrom o rizikových potravinách, ako je napríklad spomínaný med alebo mak.
Dúfame, že vám naše rady aspoň trochu pomôžu pri štedrovečerných prípravách. Prajeme vám krásne Vianoce.:)
Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.coma vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.
Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.
Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)
Vianoce by nemali byť o množstve nepremyslených darčekov, ktoré deti časom omrzia. Vyberte radšej niečo kvalitné a trvácne. Zainvestuje napríklad do hudobného nástroja či podložky na hranie.
KNIHY A ČASOPISY
Podľacharitatívnej organizácie The National Literacy Trust, ktorá podporuje čítanie a písanie v najchudobnejších komunitách po celej Británii, si čitateľ doživotne obľúbi knihy po tom, ako sa uňho rozvíja láska k tejto aktivite. V spracovanom výskume sa taktiež ukázalo, že motivácia čítať klesá, ak dieťa nemá s čítaním pozitívne skúsenosti.
Zjednodušene povedané, v prípade, že dieťa musí čítať niečo, čo ho nebaví, obzvlášť v ranom veku, je málo pravdepodobné, že neskôr siahne po knihe.
Učiteľka základnej školy Eleanor Webster tvrdí, že na záujem detí má veľký vplyv práve domov. „Nápomocní a chápaví rodiča sú kľúčom k rozvoju čítania u ich dieťaťa,“ zmienila sa pre britský denník The Guardian.
Z toho teda vyplýva, že povzbudzovať deti k čítaniu by mali hlavne rodičia. Okrem toho, že si dieťa k tejto aktivite vybuduje vzťah, sa čítanie pozitívne prejaví aj na jeho predstavivosti, bohatej slovnej zásobe a zvyšujúcej sa gramotnosti. Preto sa nemožno čudovať, že naším prvým tipom sú knihy. Prípadne zainvestujte do predplatného časopisu.
Pri knihách aj časopisoch však dbajte na správny výber. Nájdite niečo, čo bude vaše dieťa zaujímať alebo sa pri tom zabaví. Ak máte doma dieťa, ktoré si ešte nečíta samo, pokojne siahnite po knihe i tak. Hlasné čítanie rozprávok je vždy dobrým nápadom na trávenie spoločných chvíľ.
PODLOŽKA NA HRANIE
V čase od štvrtého do ôsmeho mesiaca je pre dieťa typické, že sa uňho objavujú takzvané sekundárne cirkulačné reakcie. Napríklad, dieťa zámerne berie hračku a púšťa ju z výšky na zem. Zisťuje tak, čo bude následkom jeho správania, a vďaka takýmto činnostiam spoznáva svet.
Využívaním podložky na hranie umožňujete deťom, aby rozvíjali tieto kognitívne schopnosti. Navyše, zostanú tak v úplnom pohodlí. A práve pohodlnosť a bezpečnosť sú vlastnosti, z ktorých vyplývajú ďalšie benefity podložiek na hranie.
Dieťa sa začne hýbať. Pri pohyboch bude používať všetky končatiny, vďaka čomu sa spevní jeho svalstvo. Zaujímavé taktiež je, že pohybom dieťa prispieva k správnemu umiestneniu žalúdka a celkovo jeho vývinu. Poriadne umiestnený žalúdok vplýva na silu krku, chrbta a končatín, čo má taktiež účinky na motoriku dieťaťa.
Okrem týchto benefitov sú podložky vhodné aj na rozvoj vizuálneho vnímania. Vyplýva to z ich farebného a dizajnového prevedenia. Ak teda ešte žiadnu podložku doma nemáte, je načase napraviť to.
Takto vyzerá pestrofarebná podložka na hranie od Lalalu, ktorá nesie názovHAPPY BIRTHDAY.
Podložky na hranie od Lalalu s kreslenými postavičkami a zvieratkami sú nielen atraktívne na pohľad, ale vďaka obojstrannosti či zdravotnej nezávadnosti aj nanajvýš praktické. Veď napokon,pozrite sa do našej ponukya posúďte sami.
HUDOBNÝ NÁSTROJ
Aj medzi dostatočne motivovanými študentmi sa môžu drobné rozdiely v nasadení, účasti na hodinách či zapájaní sa počas vyučovania hry na hudobný nástroj ukázať ako predpoklad vyššej mozgovej sily. Tvrdí to odborníčka na neurovedu Nina Kraus.
Sila mozgu sa prejavuje viacerými spôsobmi. Napríklad tak, že vďaka hraniu na hudobný nástroj si dieťa cibrí pamäť, učí sa čítať a porozumieť. Dokonca existujepredpoklad, že vďaka hraniu sa zlepšuje aj v matematike.
Lepšia koncentrácia, zmysel pre zodpovednosť a úcta sú len ďalšími dôkazmi toho, že zaobstarať dieťaťu hudobný nástroj nie je vôbec na škodu. Erika Montgomery z The Peterson Family Foundation však radí, aby ste si pred kúpou nástroja zodpovedali niekoľko otázok.
Aký hudobný štýl vaše dieťa obľubuje?
Aký nástroj by vaše dieťa chcelo najviac?
Zvláda výzvy a je dostatočne temperamentné, aby sa s nástrojom popasovalo?
Na rozdiel od kníh či podložiek na hranie si hudobný nástroj vyžaduje trochu viac času na premyslenie. No majte na pamäti, že to všetko robíte pre vaše dieťa a dôkladný výber sa jednoznačne vyplatí.
OBUV
Nakoniec vám môžeme poradiť, aby ste sa siahli po kvalitných detských topánkach, ktoré treba pri malých deťoch meniť približne každé tri až štyri mesiace. Dbajte však na správny výber – všímajte si stielku, ktorá by mala byť vyrobená z absorpčného materiálu, či podrážku topánok, ktorá by nemala mať opätok.
PRAKTICKÉ DOPLNKY
Je celkom bežné, že deti dostávajú na Vianoce darčeky, ktoré sa spájajú so školou. Typickým príkladom je školská taška, ktorá, podobne ako ponožky či podbradník, môže potešiť svojím motívom alebo farbami. No na druhej strane, nepozerajte sa iba na vzhľad, ale aj na konštrukciu tašky.
Riaditeľka pediatrickej časti Austrálskej fyzioterapeutickej asociácie Julianne Pegler odporúča, aby mali školské tašky široké popruhy, ktoré dobre sadnú na ramená. Okrem toho upozorňuje na kvalitu zadnej časti, vďaka ktorej sa batoh správne „umiestni“ na chrbát dieťaťa. Čo sa týka veľkosti, podľa Peglerovej by taška nemala presahovať výšku dieťaťa v sede.
Do skupiny praktických školských doplnkov nepochybne patrí aj nádobka na obed, peračník alebo farbičky.
Teraz však školu vynecháme a dáme vám zopár tipov na praktické doplnky, ktoré dieťaťu poslúžia hlavne doma. Poobzerajte sa po obliečkach, dekách či detských vankúšikoch.
V ponuke Lalalu nájdete napríklad vankúšiky v tvare sloních uší od americkej značky Baby Elephant Ears, ktoré sú prispôsobené tak, aby poskytovali hlave aj chrbtici prirodzenú oporu. Čo je ešte lepšie, vankúše sú vyrobené z bambusových a kukuričných vlákien, takže ide o nezávadný a bezpečný produkt. Vankúše sú dostupné vo viacerých farebných prevedeniach, takže vyberiete ako pre dievčatko, tak aj pre chlapčeka.
PUZZLE A SPOLOČENSKÉ HRY
Poďme ale znova k veselým aktivitám, pri ktorých sa môže s deťmi zabaviť celá rodina. Skladanie puzzle k takýmto činnostiam nepochybne patrí, a tak môžete nad nimi minimálne popremýšľať.
No ako to bolo s knihami či hudobným nástrojom, aj pri puzzle platí, že okrem zábavy táto aktivita prináša niekoľko skvelých benefitov. Medzi ne patrí napríklad cibrenie kognitívnych schopností (rozpoznávanie tvaru dielika, riešenie problému, pamäť) či fyzické zručnosti, ako je napríklad koordinácia oko-ruka (tá súvisí s činnosťami, pri ktorých sa rozvíja vzťah medzi tým, čo vidí oko a čo následne robí ruka – príkladom je puzzle, hra na hudobný nástroj alebo zaväzovanie šnúrok).
Okrem tejto koordinácie sa, samozrejme, skladaním puzzle stimuluje aj hrubá a jemná motorika.
Do tejto časti sme sa rozhodli zaradiť aj spoločenské hry, ktoré môžu rovnako pozitívne vplývať na osobnosť dieťaťa. Vďaka vedomostným hrám, ako je Svet, Slovensko či Activity, si dieťa zlepšuje pamäť. Ak vyberiete niečo strategické, pomôžete im pri cibrení trpezlivosti a rozvážnosti.
Nemusíte sa však obávať, že spoločenské hry sú vhodné iba pre staršie deti. V hračkárstvach, ale aj na internete môžete nájsť hry pre najmenšie deti alebo sa jednoducho riaďte vekovými odporúčaniami na obale.
KOZMETIKA
A napokon tento článok ukončíme niečím, čo deti nemusí potešiť tak ako hudobný nástroj či puzzle, no pod stromčekom si to môžu nájsť i tak. Ide totižto o kozmetiku. Nakúpte svojim ratolestiam do zásoby šampóny, sprchové gély či krémy.
A keď už budú tie Vianoce, nezabudnite ani na penu do kúpeľa, ktorá deti určite poteší. Vopred vás však upozorňujeme, aby ste siahli iba po produktoch, ktoré súšetrné voči detskej pokožkea neobsahujú žiadne škodlivé látky.
Aby bol balíček pestrejší, môžete doň pridať napríklad aj detskú zubnú pastu či špeciálnu kefku pre deti. A aby sa dieťa aspoň ako tak tešilo z tejto praktickej nádielky, zabaľte darček do pekného vianočného papiera s veselým motívom. Potom sa už len stačí pozerať, ako sa dieťa pri rozbaľovaní baví a užíva si spoločne s vami pohodu vianočného večera.
Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.coma vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.
Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.
Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)
Najnovšia štúdia amerických vedcov z University of Arizona poukazuje na to, že ak chcú mať rodičia pevnejšie vzťahy so svojimi deťmi, mali by spoločne v detstve spievať a počúvať hudbu.
Skúmaniu hudby a jej vplyvu na medziľudské vzťahy sa rôzne skupiny vedcov venujú už od 70. rokov minulého storočia. Síce doposiaľ nepotvrdili, či počúvanie klasickej hudby zvyšuje detské IQ, objavili však vzťah medzi hudbou a našimi zlepšujúcimi sa sociálnymi vzťahmi.
HUDBA MEDZI NAMI VYTVÁRA PUTO
V najnovšej štúdii sa vedci mladých adolescentov do 21 rokov pýtali na spomienky z detstva a na to, aký vzťah s rodičmi v súčasnosti udržiavajú.
Skupina uviedla, že za tie najsilnejšie spomienky považujú spoločne strávené chvíle s rodičmi na hudobných koncertoch, pri počúvaní hudby alebo hre na hudobný nástroj, a to v období medzi 8. až 13. rokom života. Zároveň potvrdili, že ich vzťahy s rodičmi sú veľmi dobré.
„Počúvanie hudby či spev je s malými deťmi pomerne bežná činnosť. Spievate spolu uspávanky, rýmy a detské pesničky,“ uvádza doktor Harwood z Arizonskej univerzity. „S teenagermi sú tieto činnosti ojedinelé, a keď sa niektoré veci v našom živote nevyskytujú tak často, konečný účinok sa ešte znásobuje.“
HUDBA ZLEPŠUJE EMPATIU A SPOLUPRÁCU
Podľa psychológa Stefana Koelschaovplyvňujepočúvanie hudby rozvoj našej empatie, dôvery a spolupráce.
Tvrdí, že prostredníctvom hudby sa:
zlepšuje náš sociálny kontakt a spolupráca s ostatnými
zvyšuje hladina oxytocínu, čiže hormónu šťastia
posilňuje naša teória myslenia a empatia voči druhým
zvyšuje súdržnosť v rámci kultúry či skupiny ľudí.
Stačí spievať iba 30 minút denne a budeme šťastnejší.
EMPATIA
Emócie vyvolané počúvaním hudby vedú u dieťaťa k rozvoju empatie. Tú prejavuje vo vzťahu k osobe, s ktorou tento zážitok zdieľa, teda k svojmu rodičovi.
SPOLUPRÁCA
Ak s dieťaťom hráte na hudobný nástroj, tancujete či spievate, svoju aktivitu podvedome synchronizujete. Je potvrdené, že vytváraním spoločnej harmónie sa máte ešte viac radi.
„Každý rodič chce nájsť spôsob, ako vzťah so svojím dieťaťom vylepšiť a udržať ho. Toto je jedna z tých možností, ako na to,“ tvrdídoktorka Wallacová.
DÔVERA
Tieto činnosti priamoovplyvňujúneurochemické látky sídliace v mozgu, ktoré majú schopnosť nás vzájomne prepojiť s druhým človekom. Ten sa nám tak stane ešte bližším, ako bol doteraz.
AKÉ PESNIČKY BY STE S DEŤMI MALI POČÚVAŤ?
Harwood a Wallacová tvrdia, že to nemusí byť nič komplikované. Podstatné je, aby ste z tejto činnosti mali vy aj vaše dieťa radosť. Hudobnému vkusu sa v tomto prípade medze nekladú.
Možno si s deťmi obľúbite moderné detské pesničky od Mira Jaroša, notoricky známe hity z predchádzajúceho storočia či tradičnéľudové piesne. Venujte sa im však aspoň pár minút denne, napríklad popri varení alebo v aute cestou do školy. :)
Ak ste si pri čítaní tohto článku spomenuli na nejakú drobnosť pre svojho drobca, ktorú by ste potrebovali, navštívte náš E-shop s dojčenským tovarom www.lalalukids.coma vyberte si z našej ponuky LALALU podložiek na hranie, prostriedkov na pranie Souldrops a iných starostlivo vyberaných značiek pre bábätká aj staršie deti.
Teraz so zľavovým kódom BLOG5 získajte navyše aj 5% zľavu na celý nákup.
Ak by vás zaújmalo viac článkov o svete detí a rodičovstve, nezabudnite sa príhlásiť na odber noviniek na konci stránky :)