Ako obliecť detičky počas zimného obdobia - načo netreba zabúdať

Malé dieťatko si ešte nevie regulovať svoju telesnú teplotu, preto je veľmi dôležité zvoliť správne obliekanie počas každého ročného obdobia a samozrejme aj počas zimy. Ako dieťatko obliecť, aby nebolo podchladené alebo naopak prehriaté, sa dozviete v našom ďalšom článku.

 

Detičky sú na teplotu veľmi citlivé, nachladia, či prehrejú sa raz dva. Napríklad novorodencov by sme nemali brávať von pod 5°C. Takisto nie je dobré, ak je dieťatko vystavené nepriaznivému počasiu, ako napríklad dážď, smog, silný vietor, námraza alebo silné slnečné žiarenie. Aj keď sa odporúča otužovanie a spanie v studenšom prostredí, v takom prípade by sme nemali zabúdať na dobré vrstvenie a primeranú teplotu.

 

Novorodenci a maličké bábätká

 

zima_kociar

Pri správnom obliekaní pri nízkych teplotách nebudeme brať do úvahy len spanie v kočíku na terase alebo balkóne, ale aj prechádzky alebo výlety s ešte maličkými detičkami. Chladné prostredie detičkám nejako neprekáža, práve naopak si budujú lepšie fungovanie imunitného systému a regulovanie svojej telesnej teploty. Ako sme spomínali aj v predošlých článkoch, ak si detičky nebudú budovať svoju imunitu už od svojho narodenia alebo nebudú tráviť dostatočný čas na čerstvom vzduchu, môže to viesť aj k vyššej pravdepodobnosti prechladnutia. Samozrejme, čo sa týka prechádzok a pobytu na čerstvom vzduchu počas zimy by sme mali brať novorodencov až po niekoľkých týždňov po narodení. Avšak nie pri mínusových teplotách, a to platí aj pri niekoľko mesačnom bábätku. 

 

Pri obliekaní u novorodencov by sme sa mi zamerať predovšetkým na správne vrstvenie a materiál oblečenia. Ak sa dieťatko spotí je veľmi dôležité aby sme ho neodokrývali v chladnom prostredí, a tak ho neochladzovali. Čo sa týka vrstvenia, tak sú to najlepšie tri vrstvy oblečenia, no ak dieťatko spinká v kočíku a nehýbe sa je potrebná jedna vrstva naviac. Najlepšia je deka alebo fusak. Ako určite všetci vieme netreba to s niektorými vecami preháňať, a to platí aj o samotnom vrstvení. Ak bude dieťatko príliš naobliekané môže sa o to viac spotiť a tak rýchlo prechladnúť. Taktiež sa dieťatko musí vedieť voľne hýbať. Ak dieťatko má fusak, bude mu v kľude postačovať menej vrstiev oblečenia. 

 

Ako je to s teplotou vo vnútri?

  • V obývacej izbe alebo spálni kde dieťatko spí, by malo byť okolo 18°C
  • Počas dňa sa odporúča okolo 22°C a pri kúpaní je dobré trošku teplotu zvýšiť 

Dieťatko a nosič 

Samozrejme bábätko nemusí byť len v kočíku, ale aj v nosiči. Nosič je ideálny pre bábätká či už pri prechádzkach alebo pri uspávaní. Detičky sú taktiež viac chránené pred nepriaznivým počasím a má to aj výhodu, že nemusíme tlačiť kočík. Pri obliekaní dieťatka do nosiča by ste mali myslieť na to, aby dieťatku nebolo príliš horúco a aby sa neprehrievalo. Nemusíme mu dávať hrubú zimnú bundu, no väčšiu pozornosť musíme brať nožičkám a hlavičke a to aj z toho dôvodu, že ich detičky majú vystrčené z nosiča a cez hlavičku a nožičky ide najviac tepla. Taktiež dieťatko musí voľne dýchať. 

 

Ak sa detičky hrajú vonku počas zimných dní 

 

zima_prechadzka

To, čo platí aj pri novorodencoch platí aj u väčších detičiek, a to vrstvenie oblečenia. Pri novorodencoch platí jedna vrstva naviac, no pri väčších detičkách by sme mali dávať pozor hlavne na to, aby sa príliš nespotili a tak neprechládli. Dieťatku môže napríklad fúkať za krk alebo na kríže, a preto je dôležité kríže a krk dôkladne zakryť. Dôležitá je aj obuv, ktorá musí byť nepremokavá a najlepšie s kvalitnou protikĺzavou podrážkou aby si dieťatko vonku napríklad neublížilo na zľadovatenom povrchu. 

 

zima_saty

Ak sa detičky chystajú hrať v snehu, mali by sme ich obliecť do oblečenia, ktoré je nepremokavé alebo do zimnej kombinézy. Taktiež by sme nemali detičky nechávať príliš dlho vonku vo večerných hodinách, a to hlavne vtedy ak sú mínusové teploty. Takisto sa neodporúča, ak detičky prídu zo zimy nepúšťať ich až do extrémne vyhriatého prostredia a ani naopak do studeného, aby napokon neprechladli. 

 

zima_boby

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie