Nepríjemný ekzém u detí a ako s ním bojovať

Atopický ekzém alebo aj atopická dermatitída je nepríjemné zápalové ochorenie, ktoré je chronické a zároveň veľmi svrbí. Ako sa s ním vysporiadať a na čo si dávať pozor sa dozviete v našom novom článku.

Toto zápalové ochorenie sa väčšinou prejavuje už v dojčenskom veku a je veľmi neľahké sa ho zbaviť. Zaručená liečba a úplne odstránenie bohužiaľ nie je, pretože u niekoho môže odznieť postupom času alebo môže trvať aj do dospelosti.

 

Atopický ekzém u bábätiek 

prsteky_ruka

Pokožka u dojčiat je veľmi jemná a vyžaduje o to viac starostlivosti. Je tenšia než pokožka u dospelého človeka a taktiež omnoho citlivejšia na svoje okolie. Preto aj bábätká a detičky potrebujú väčšiu starostlivosť, či už pri chránení pred UV žiarením, alebo samotným atopickým ekzémom. Ich pokožka je omnoho menej odolnejšia a viac citlivejšia na škodlivé látky, ktoré obsahujú napríklad kozmetické výrobky. Pokožka dieťatka sa vie veľmi rýchlo vysušiť a preto je potrebné ju často hydratovať. 

 

Atopický ekzém sa väčšinou prejavuje veľmi suchou až šupinatou pokožkou, ktorá potrebuje nespočetné množstvo hydratácie. V horšej fáze atopický ekzém je potrebné liečiť v rámci lekárskeho ošetrenia.  Ku vzniku atopického ekzému najčastejšie dochádza aj ako dedičné ochorenie, no prispievajú k nemu už spomínané škodlivé látky. 

 

Najčastejšie sa u bábätiek vyskytuje atopický ekzém na tvári, lícach, vo vláskoch a taktiež aj kolenách a lakťoch. Ekzém môžete zbadať už vo veku 2 -6 mesiacov od narodení bábätka, ktorý sa prejavuje červenými pupienkami, pľuzgierikmi so šupinami. U starších detičiek sa môže atopický ekzém objaviť na pokožke celého tela. 

labka

Čo používať pri atopickom ekzéme

  • Kortikoidy: sú určené pre akútne zápalové kožné ochorenia (pri vážnom výskyte ekzému), ktoré zmierňujú začervenanie, zhrubnutie kože alebo opuch. Kortikoidy v podobe masti je potrebné nanášať pravidelne a pod dohľadom ošetrujúceho lekára. 
  • Emoliencie: Látky, ktoré chránia a hydratujú kožu a liečia kožné ochorenia. 
  • Ichtamol: Má protizápalové účinky a pomáha proti svrbeniu. 
  • Antihistaminiká – Tlmia svrbenie.

Prírodné metódy pri atopickom ekzéme

  • Kúpeľ z ovsených vločiek
  • Pšeničné otruby
  • Bylinné kúpele: najčastejšie sa využíva repík

Pri samotnej liečbe by sme mali dbať na prevenciu a uprednostniť prírodné zložky v prípade, ak nie je potrebná lekárska pomoc. Pokožku treba pravidelne premasťovať a neustále hydratovať. Prípravky by mali byť hypoalergénne  a bez konzervantov, parfumácie alebo sulfátov a parabénov. 

Napríklad emolienciá sú voľne predajné a dostupné bez lekárskeho predpisu. Nanášajú sa minimálne dvakrát denne a najlepšie po kúpeli. Emolienciá na báze krému sa ľahšie nanášajú a rozotierajú, avšak sú menej účinné než tie, ktoré majú masťový základ (vytvárajú vyššiu ochranu pokožky a obsahujú len minimum vody alebo vodu neobsahujú vôbec). 

 

Kúpanie pri atopickom ekzéme

kupkanie_ekzem

Ak má bábätko ekzém, pri kúpaní by mala byť voda vlažná a doba kúpania maximálne 10 minút. Voda by nemala byť v žiadnom prípade horúca, pretože môže dôjsť k roztiahnutiu ciev. Používajte detské neparfumované mydlá, hydrofóbne krémy alebo detský šampón bez sulfátov a parabénov.  

 

Najdôležitejšia je prevencia a každodenná hydratácia a starostlivosť pokožky, vďaka čomu môžete zmierniť až odstrániť nepríjemné svrbenie alebo začervenanie a opuch. Nezabúdajte na vytrvalosť, pretože takáto prevencia trvá nejakú dobu. 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie