Zvyky a tradície Slovenských Vianoc

Vianoce sú jedným z najkrajších sviatkov na celom svete a prekvitajú rôznymi zvykmi tradíciami. A tak, ako po celom svete sú každé Vianoce v niečom iné, môžeme nájsť rôzne zvyky a tradícia v  každej časti Slovenska. Avšak vo veľa veciach sú si Vianoce na Slovensku veľmi podobné, a to nielen v rozbaľovaní darčekov na štedrý večer, štedrovečerná večera, a mnohé iné. 

Advent 

zvyky_vianoce_1

 

Každý z nás určite štyri týždne pred Vianocami zapaľuje každý týždeň sviečku na adventnom venci. Väčšinou sú adventné vence vyrobené z čečiny spolu so štyrmi sviecami, ktoré symbolizujú štyri adventné nedele. Počas adventu mnohí z nás pečú rôzne zákusky, ako napríklad linecké, vanilkové rožky, medovníčky alebo aj samotné oblátky. Čo to ale ten advent vlastne znamená? 

Počas tohto sviatku sa kresťania pripravujú na Vianoce a je to prvá časť liturgického roka rímskokatolíckej cirkvi vymedzená štyrmi nedeľami pred sviatkom narodenia Ježiša Krista. Avšak pôvod samotného adventného venca je v každom prípade trošku odlišný. Podľa niektorých zdrojov predkresťanské germánske národy zapaľovali na venci sviečky kvôli očakávanej jari a prechodu tuhej zimy. Až napokon v stredoveku kresťania prevzali sviečky s vencom ako symbol svetla a Ježiša Krista. Avšak ako sme spomínali, je veľa teórii, ktoré označujú vznik adventného venca. 

Vianoce 

zvyky_vianoce_2

Na Slovensku prevládajú Vianoce späté s kresťanskými tradíciami, ktoré sú poznačené adventným obdobím, ktoré sme spomínali pred chvíľkou. Zvyk na Vianoce v podobe rozdávaní darčekov je dochovaný od 16. Storočia. No v katolíckych rodinách si rozdávali darčeky na sviatok sv. Mikuláša. V Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je Narodenie Pána prikázaným sviatkom a zároveň patrí medzi jedných z dvanástich sviatkov roka v cirkvi. Mnohí kresťania napríklad dodržiavajú pred 24. Decembrom a niektorí aj na štedrý deň prísny pôst. Zaujímavosťou je, že 25. nepredstavuje skutočný historický dátum narodenia Ježiša Krista. 

Nielen v každom kraji ale aj v každej rodine prevládajú na Vianoce iné zvyky a tradície. Či už tie kresťanské alebo iné. Niekto preferuje na Vianoce kapustnicu s hubami, kapra, rybu so zemiakovým šalátom, no samotné jedlo sa veľmi líši od regiónov na Slovensku. Niektorým nesmie chýbať na štedrovečernom stole oblátky s medom alebo cesnakom, alebo aj vaječný likér.

Na Záhorí je zvykom šošovicová polievka, na strednom Slovensku je obľúbená kapustnica, a tak isto aj východné Slovensko má na štedrovečernom stole kapustnicu s klobásami a hubami. Na niektorých stoloch nemôžu chýbať napríklad makové opekance, tzv. “Bobaľky”. 

Zvyky a tradície u nás doma: 

zvyky_vianoce_4

  • Pod obrus zvykneme vkladať šupiny z kapra, ktorá má priniesť peniaze. Mnohí vkladajú pod obrus aj samotné bankovky. 
  • Orechy, či už na stole alebo v rohu domu mali priniesť hojnosť po celý rok. 
  • Cesnak na stole má priniesť rodine zdravie počas celého roka. 
  • Člen rodiny rozkrojí jablko na polovicu a pokiaľ v ňom nájde hviezdičku, prinesie to šťastie a zdravie celej  rodine. 
  • Tanier naviac znamenal príchod náhodného hosťa, ktorý ale symbolizuje spolupatričnosť. V niektorých rodinách sa tanier dával pre zosnulého člena rodiny. 
  • Modlitba pred štedrovečernou večerou nesmie chýbať. 
  • Namáčanie oblátok do medu alebo censku, kedy člen rodiny spraví ostatným  na čelo medový krížik. 
  • Niekto má na stole vetvičku z borovice namočenú do svätenej vody, s ktorou potom vysvetí všetky miestnosti. 
  • Niektorí rodičia hovoria detičkám, že ak vydržia nepapať do večere uvidia zlaté prasiatko. Po samotnej večeri rodičia posielajú detičky pozerať von z okna, či prasiatko neuvidia, kedy napokon si detičky nájdu pod Vianočným stromčekom svoje darčeky. 
  • Pôst sa končí, keď vyjde na oblohe prvá hviezda. 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie