Zimné športy pre deti: kedy a ako začať učiť deti lyžovať

Zima je už za rohom a niektoré strediská už budú čoskoro otvorené. Pri lyžovaní s detičkami si môžeme zaspomínať na krásne detské časy, kedy sme sa aj my učili lyžovať s rodičmi. Na čo všetko dávať pozor, keď ich budete učiť tento krásny šport, sa dozviete v našom novom článku.

 Lyžovanie patrí medzi jeden z najobľúbenejších zimných športov a takisto detičky majú veľmi radi sneh a sánkovačku, takže lyžovanie si môžu s veľkou pravdepodobnosťou veľmi obľúbiť. A ako sme spomínali už v niekoľkých článkoch, netreba detičky do toho nejako nútiť, aby sa im lyžovanie neznechutilo. 

 

Kedy teda začať lyžovať ? 

 

lyzovanie_1

Odporúčaný vek dieťatka na lyžovanie sú tri roky, no často môžeme vidieť na svahu aj omnoho mladšie detičky. Dôležitým aspektom je psychický a fyzický vývoj dieťatka a jeho motorické zdatností. U každého je motorický vývoj iný a niekedy môže byť dlhší, a tak dieťatko môže mať koordináciou pohybu lepšiu v neskoršom veku. Prečo sa niektoré detičky zváldnu učiť lyžovať skôr a niektoré zasa o trošku neskôr. 

Je potrebné teda vedieť, či zvládne nielen stáť na lyžiach, ale aj samotný svah. Taktiež by sme si mali predtým, než začneme dieťatko učiť zodpovedať pár hlavných otázok. Má dobré motorické schopnosti? Zvláda dostatočne dobre chladné počasie a zimu? Dokáže udržať pozornosť pri inštrukciách? Vie urobiť kotúľ? Ak sa vyberiete na výlet pešo, zvláda fyzickú záťaž? Ak to dieťatko všetko zvláda, môžete ho začať učiť lyžovať. 

Keďže lyžovanie je náročný šport a je potrebné dbať na bezpečie, odporúčame vziať dieťatko na bezpečné zjazdovky určené pre detičky. Veľakrát nechávajú rodičia lyžovať svojich najmenších na náročných svahoch a vystavujú sa veľkému nebezpečiu.  Zároveň nedržte detičky nejak zvlášť dlho na svahu. Takéto niečo môže byť pre nich veľmi náročné a vyčerpávajúce. Môžu sa tak veľmi unaviť a zároveň nevydržia držať pozornosť. 

 

Výstroj na lyžovanie pre detičky 

Pri učení alebo respektíve začínaní s lyžovaním u detí, odporúčame výstroj skôr požičať než kúpiť. Je to z toho dôvodu, že dieťa nemusí byť úplne pripravené na lyžovanie, nemusí ho to začať baviť alebo sezóna nebude vhodná na dlhodobé lyžovanie.  Takáto investícia vie byť pre niekoho veľmi náročná, a tak je omnoho výhodnejšie si výstroj najskôr požičať. 

Načo by sme nemali zabúdať: 

  • Lyže 
  • Lyžiarske palice 
  • Prilba (plus kukla pod prilbu a lyžiarske okuliare)
  • Chrániče 
  • Otepľovačky alebo lyžiarsku súpravu 
  • Rukavice a lyžiarske ponožky 
  • Termoprádlo 
  • A predovšetkým na teplý čajík v termoske :) 

 

Ako začať pri samotnom učení? 

 

lyzovanie_2

Mnoho rodičov uprednostňuje domáce učenie než lyžiarsku školu alebo lyžiarsky kurz. A je to samozrejme pochopiteľné z mnohých dôvodov. Pred samotným učením by sme mali dbať na správny výber lyží. Správna dĺžka lyží by mala byť približne 10 až 20 cm kratšia, než výška dieťatka. Lyžiarky dobre odskúšajte, nech je istota, že nie sú príliš tesné alebo naopak príliš voľné. 

Ako sme už spomínali, je lepšie dieťatko postaviť na lyže na detskom svahu alebo si na začiatok vyberte mierny svah mimo lyžiarskeho strediska, kde budete mať dostatok priestoru. Samozrejme to musí byť svah vhodný na lyžovanie. Dieťatko nezačne hneď jazdiť samé na vleku, takže odporúčame kabínky.  

Dieťa by malo zvládnuť správny postoj na lyžiach, čo znamená nohy od seba a mierne pokrčené kolená. Je lepšie zo začiatku jazdiť s palicami, aby sme dieťatko naučili držať ruky v rovnováhe a hlavne nemávať palicami vôkol seba. Niektorí rodičia preferujú učenie pomocou lana, kedy sa dieťatko drží a robíte s ním na svahu oblúky. Veľmi dôležité je naučiť dieťa padať. To znamená, aby nepadlo napríklad na tváričku alebo si nezlomilo nejakú končatinu. Taktiež si musíme byť istý, či vie dieťatko samé zastaviť. Nakoniec naučíme detičky robiť oblúky, pri ktorých na začiatku začnete s menšími a postupne ich budete zväčšovať.