• 02. 12. 2018

Menej prísnosti a viac voľnosti: Vďaka týmto radám naučíte dieťa správne jesť

Riziko obezity sa zvyšuje u detí, ktoré majú veľmi prísnych rodičov. Ak im teda budete stále niečo zakazovať, ich stravovacie návyky nezlepšíte. Existujú však spôsoby, ako ich naučíte správne jesť aj bez zbytočného nátlaku.

Stolujte spoločne

Mnoho odborníkov z oblasti stravovania odporúča, aby ste si s deťmi vytvárali zvyky. Medzi najbežnejšie patrí spoločné stolovanie. Tento čas však nevyužívajte na to, aby ste deti do niečoho nútili.

Neprikazujte im, čo majú a čo nemajú jesť. Účinným spôsobom, ako ich povzbudiť k jedeniu zdravších pokrmov, je to, že sa budete správať prirodzene, čo im poslúži ako vzor. Ak ste napríklad vegetariáni, jedzte zeleninu ako zvyčajne. Je väčšia pravdepodobnosť, že keď vás dieťa uvidí, okúsi zeleninu aj samo.

spolocne stolovanie

Navyše, podľa zistení floridskej univerzity spoločné stolovanie prispieva k tomu, že každý člen, teda aj dieťa, dostane nutrične vyváženú stravu. Sprievodnými benefitmi spoločného stolovania je okrem vyváženej stravy aj znižovanie rizika obezity a posilňovanie rodinných vzťahov.

Nech si vyberajú samy

Julie Burns je odborníčka na výživu, ktorá radí aj profesionálnym basketbalistom či futbalistom. Ako sama tvrdí, naučiť deti správne jesť je ešte väčšia výzva. Má trojčatá, a tak aj sama túto otázku často rieši. Podľa nej sa môže dieťa naučiť správne jesť vtedy, ak si bude samo vyberať.

Rodičia by nemali výber dieťaťa vôbec komentovať. Práve naopak, svojou neutrálnosťou dosiahnu, že si dieťa správne vyberie. Ak by ste mu niečo prikazovali, je veľká pravdepodobnosť, že dieťa bude vzdorovať.

samostatny vyber jedla

Navyše, výber toho, čo sa bude podávať, je na vás. Vy teda rozhodnete, medzi čím si bude dieťa vyberať. Tým, že naservírujete iba zdravšie pokrmy, si podľa Julie Burns splníte v celom procese základnú rodičovskú povinnosť.

Okrem toho je veľmi dôležité uviesť, že príprava jedného jedla pre dospelých stolujúcich a iného pokrmu pre dieťa je veľkou chybou. Pediatrička Sara Lappe v podstate potvrdzuje to, čo sme spomenuli vyššie: „Nie ste kuchár (kuchárka) na objednávku. Rozhodnite sa, čo budete podávať, a držte sa toho. Ak to dieťa nechce jesť, nepripravujte preň nič iné.“

Jedlo im ukazujte

Ako uvádza Children's Health Team z kliniky v Clevelande, predtým, než sa dieťa odhodlá nejaké jedlo okúsiť, potrebuje ho vidieť približne desať- až dvadsaťkrát. Obzvlášť dôležité to je pri pokrmoch, ktoré deťom nezvyknú chutiť, medzi ne patrí napríklad zelenina.

ukazovat ako jedlo vyzera

Doktorka Sara Leppe v tomto prípade radí, aby rodičia deťom odmietnuté jedlo ponúkli znova o pár týždňov neskôr. Ak sa vystavovanie jedla podcení, dôsledky sa môžu preukázať až neskôr. Totižto dieťa, ktoré nikdy nevidí zelenú zeleninu, ju nebude jesť ani v dospelosti.

Okrem toho, že sa budete snažiť deťom jedlá ukazovať, ich servírujte originálne a hravo.

Kombinujte odmietané jedlá s tými, ktoré dieťaťu chutia, alebo ich ponúkajte v rôznych farebných a textúrových kombináciách.

Napríklad, ak vaše dieťa neobľubuje sójové mlieko, ktoré obsahuje množstvo užitočných fytochemikálií, použite ho pri príprave jedál, ako sú omáčky alebo kaša.

ako jedlo vyzera

Dovoľte im pomôcť

Ak ste doteraz dieťa do procesu prípravy jedál nezapojili, rýchlo to napravte. Podľa doktorky Sary Lappe je dôležité nechať občas dieťa rozhodnúť, aké ovocie a zelenina bude na stole. „Pocit hrdosti z toho, že pomohli prichystať zeleninu, zvyšuje pravdepodobnosť, že ju budú aj jesť,“ tvrdí Lappeová.

Ukážkovým príkladom je prístup Julie, dcéry výživovej poradkyne Julie Burns. Sedemročné dievčatko síce nechce jesť čerstvé jablká a banány, no keď s mamou spoločne pripravia mafiny z tohto ovocia, aj malá Julia si na nich pochutí.

Okrem toho, že dieťa do príprav zapojíte, vneste do tejto činnosti trochu kreativity. Aj z jedál, pri ktorých to nie je bežné, vyrábajte pomocou formičiek rôzne tvary. Dávajte im rôzne mená, napríklad šalátové listy môžu byť jedlo pre zajačiky alebo brokolica sa môže volať detský strom.

Takýmto prístupom dosiahnete nielen to, že dieťa bude jesť aj to, čo pôvodne nechcelo, ale z varenia a pečenia sa stane veľmi príjemná a zábavná aktivita.

pomoc dietata pri priprave jedla

Dobré rady na záver

Prvá z nasledujúcich rád sa týka detských porcií. Hoci je dobré, ak sa dieťa naje dobre a získa tak dostatok energie, nezabúdajte na to, že veľkosť porcie závisí od jeho veku a tela. Prirodzene, malé deti majú oveľa menšie porcie než dospelí. Pri servírovaní mäsa si však môžete pomôcť touto radou – veľkosť porcie mäsa je taká veľká ako jeho dlaň. Vďaka tomu im ponúknete toľko jedla, koľko potrebujú.

Ďalší tip súvisí so zistením vedcov z Deakin University. Tí dali deťom dvakrát 500 gramov mrkvy, pričom prvý raz bola mrkva celá a druhý raz bola nakrájaná. V závere sa ukázalo, že 72 žiakov základnej školy zjedlo o 8 % viac mrkvy, keď ju konzumovali vcelku. To však neznamená, že im zeleninu nemáte krájať. Vedci radia rodičom, že im zelenina vcelku môže pomôcť najmä ako rýchle občerstvenie pre dieťa.

velkost porcii jedla

A napokon sa dostávame k poslednej rade. Tá sa týka nezdravých pokrmov, ktoré rodičia zväčša deťom buď dovoľujú, alebo im ich úplne zakazujú. Ak patríte do niektorej z týchto skupín, mali by ste svoje rozhodnutie zvážiť. Prekvapivé zistenia totižto ukazujú, že deti najstriktnejších rodičov majú tendenciu byť obézne.

Treba však povedať, že ani opačný prístup nie je riešením. Podľa výskumníčky Lisy Kakinami z univerzity v Montreale sa riziko obezity najviac znižuje pri deťoch, ku ktorým rodičia pristupujú s vyrovnanou mierou náklonnosti a obmedzení.

obezita a dieta

Navyše, ak im niečo budete zakazovať, ešte viac v nich prebudíte chuť na odopierané jedlo. Preto nie je nič zlé na tom, ak im raz za čas dovolíte pukance alebo zmrzlinu. Ak nezdravé pochúťky vyvážite zdravšími jedlami a pohybom, nemáte sa čoho obávať. 😊

Mohlo by vás zaujímať