• 06. 11. 2018
  • 3 min

Aký dopad má na dieťa maznavé prihováranie sa? Štúdie poukazujú na viaceré pozitíva

Už aj dvojročné dieťa môže mať lepšiu slovnú zásobu než jeho rovesník, ktorému sa rodičia neprihovárajú. Toto a mnoho iných benefitov prinášajú maznavé rozhovory s bábätkom.

Čo sú maznavé rozhovory

Skôr ako prejdeme k samotným benefitom maznavých rozhovorom, je potrebné opísať, čo sa pod týmto pojmom myslí. Maznavé prihováranie sa je komunikácia, počas ktorej sa rodičia či iní dospelí melodicky, s vysokým stúpaním hlasu, rozprávajú so svojimi deťmi.

Takzvaný baby talk vystihuje predlžovanie samohlások a špeciálne slová, ako je napríklad havo alebo bábo. Maznavé prihováranie sa je typické hlavne pre matky, preto sa v anglicky hovoriacich krajinách táto reč nazýva aj motherese – mamičkovčina.

Benefity baby talku

Podľa vedcov z univerzity v Connecticute a Washingtone prináša maznavé prihováranie sa viacero benefitov. Okrem toho, že takáto komunikácia pomáha deťom rozvíjať jazykové schopnosti, maznanie sa prejavuje aj tým, že sa zvyšuje miera bľabotania.

Podľa ďalších zistení deti viac vnímajú, keď sa im prihovárajú v „ich“ jazyku, a taktiež sa zvyšuje ich mozgová aktivita.

Z výskumov taktiež vyplýva, že už aj dvojročné deti môžu mať vďaka prihováraniu sa dospelých bohatšiu slovnú zásobu než ich rovesníci, s ktorými rodičia komunikujú takto oveľa menej.

benefity baby talku

Výskumníčka Catherine E. Laing z Duke University pripisuje takzvanému baby talku aj tú výhodu, že sa dieťa vďaka nemu skôr naučí niektoré slová. „Baby talk má pomalšie tempo a kľúčové slová sa často objavujú na konci frázy,“ píše vo svojom článku Laing.

Ak teda chcete naučiť svoje dieťa slovo psík, povedzte mu vetu „Vidíš psíka?“ namiesto „Psík bude jesť kosť.“

Ako sa s dieťaťom rozprávať

Presný návod na prevádzanie maznavého rozhovoru neexistuje, ale máme pre vás zopár tipov, vďaka ktorým bude baby talk prinášať zmienené benefity.

Rozprávanie sa s bábätkom je účinné, keď komunikujete jeden na jedného, bez iných dospelých alebo detí. Pri rozhovore zároveň udržujte očný kontakt a správne artikulujte.

Aj keď sa to nemusí zdať, vaše dieťa, hoci je ešte veľmi malé, baží po vašej pozornosti. A to aj vtedy, keď sa spolu „rozprávate“. Ak sa bude bábätko snažiť niečo povedať, počúvajte ho, neodvracajte sa a neprerušujte ho.

ako sa s dietatom rozpravat

A napokon asi najdôležitejšia rada – zo všetkých týchto aktivít si musíte urobiť rutinu, vďaka čomu pomôžete vášmu bábätku rozrozprávať sa.

Pomôžte mu aj inak

Okrem toho, že budete hovoriť takýmto maznavým spôsobom, zavádzajte aj ďalšie postupy, ktoré budú zlepšovať jazykové schopnosti vášho bábätka. Ako pozitívne metódy sa javia takzvaný self-talk (z angličtiny ako rozprávanie sa so sebou) a parallel talk (súčasné rozprávanie).

Pri self-talku sa môžete zamerať napríklad na opisovanie činností, ktorým sa práve venujete. Hovorte teda bábätku vety ako „Teraz mením plienku.“ alebo „Navarím ti polievku.“ Tým si získate pozornosť dieťaťa, ktoré vás bude počúvať.

Jeho načúvanie je dôležité, pretože skôr než začne hovoriť samo, musí jazyku porozumieť.

pomozte dietatu nacuvanim reci

Podobné benefity prináša aj takzvaný parallel talk, ktorý sa od self-talku líši len tým, že nebudete opisovať aktivity vlastné, ale tie, ktorým sa venuje vaše bábätko. Hovorte mu napríklad „Našiel si loptu?“ alebo „Teraz si oblečieš kabát.“

Nech už ale používate ktorúkoľvek z týchto metód, myslite hlavne na to, aby ste sa vy aj bábätko popri učení zabávali. Všetko tak pôjde oveľa ľahšie. :-)