• 31. 10. 2018
  • 6 min.

6 vecí, ktoré by mal urobiť každý rodič ešte predtým, ako svoje dieťa pošle prvýkrát do škôlky

Začiatky v materskej škole sú niekedy ťažké, a to nielen pre vaše dieťa, ale aj pre vás. Ako ich čo najlepšie zvládnuť a čo by ste mali urobiť preto, aby sa vaše dieťa bez problémov a rýchlo adaptovalo? O veciach i pocitoch súvisiacich s prvým dňom v škôlke si povieme v našom nasledujúcom príspevku.

Postupne upravte váš režim

Pár mesiacov pred plánovaným nástupom do škôlky upravte režim vášho dieťaťa tak, aby malo ráno čas pripraviť sa na nadchádzajúci deň.

Každý týždeň ho uložte do postele vždy o 15 minút skôr. Na skoré ranné vstávanie si tak zvykne oveľa ľahšie a pred škôlkou sa stihne v pokoji najesť, obliecť aj zahrať. To všetko bez zbytočných sĺz či záchvatov hnevu.

Nezabudnite, že vaše dieťa by pred nástupom do škôlky malo byť schopné samostatne použiť toaletu, dodržať základnú hygienu a vedieť si vypýtať to, čo chce.

postupne upravte rezim dna

Čítajte si spolu

Skvelou prípravou na škôlku je spoločne si o nej prečítať niekoľko zaujímavých informácií. Vaše dieťa sa nebude v tejto novej situácii cítiť nepríjemne, dozvie sa, čomu by sa malo v priestoroch škôlky vyvarovať, ako sa správať a na čo sa tešiť.

citajte si spolu
Na slovenskom trhu nájdete knihy slovenských i zahraničných autorov, ktoré sú písané hravou no poučnou formou. Zdroj: svojtka.sk

Komunikujte

Popri čítaní knižiek o škôlke sa s ním na túto tému často rozprávajte. Podrobne mu vysvetlite, čo ho v škôlke čaká a ako bude vyzerať jeho prvý deň v novom prostredí. Uistite ho, že sa nemá čoho báť a vyzdvihnite všetky pozitíva, ktoré škôlka do jeho života prinesie – priateľov, hry a zábavu.

komunikujte

Vaše dieťa sa môže tejto novej situácie obávať, a tak na všetky jeho otázky odpovedzte pravdivo a v žiadnom prípade ich nezľahčujte.

Ak ste zistili, že niektoré z detí zo susedstva ide do tej istej škôlky v rovnakom čase, zoznámte ich. Prvé týždne v škôlke tak bude poznať aspoň jednu známu tvár zo svojho okolia.

komunikacia s rovesnikmi

Dieťa v škôlke zorientujte

Niektoré deti sú z nového priestoru najprv zmätené a boja sa napríklad o svoje topánky alebo oblečenie, prípadne nevedia, kam majú ísť na záchod. Preto mu hneď po príchode do škôlky všetky tieto miesta sami ukážte a predstavte mu aj pani učiteľku.

Povedzte mu, za aký čas po neho znovu prídete. Aj keď vaše dieťa ešte nevie čítať hodinky, bude sa cítiť oveľa istejšie.

dieta v skolke a kamaratiZo škôlky odchádzajte vždy s úsmevom na tvári a hovorte pokojným tónom.

Prvý deň po príchode domov oslávte

V škôlke sa vaše dieťa postupne naučí, ako pracovať v skupine, bude mať priestor vytvoriť si samostatne vlastný názor, nájde si kopu nových priateľov a pripraví sa na rolu školáka.

Že to vo vašom spoločnom živote neznamená iba taký obyčajný začiatok, si spoločne pripomeňte malou oslavou hneď po príchode vášho škôlkara z jeho prvého dňa domov.

po prichode domov sa zaujimajteOpýtajte sa dieťaťa, ako sa prvý deň v škôlke cítilo, a spoločne si zaspomínajte na vlastné zážitky zo škôlky.

Vytvorte si rutinu

Počas prvých týždňov rannej prípravy do škôlky sa neponáhľajte. Dajte si záležať na čase, ktorý spolu strávite, a vyplňte ho zmysluplnými aktivitami a spoločnými rodinnými raňajkami.

vytvorte si rutinuNechajte, aby si vaše dieťa samo vybralo, čo si do škôlky oblečie. Podporí to jeho sebavedomie a v novom prostredí sa bude cítiť istejšie.

Nie všetky deti sa dokážu od matky odlúčiť na celý dlhý deň. Ak na to obaja ešte nie ste dostatočne pripravení, spočiatku využite škôlku iba na pol dňa.

Sami najlepšie odhadnete, kedy bude vhodný čas na to, aby ste svoje dieťa prvýkrát nechali medzi rovesníkmi celý deň. :)