• 09. 01. 2019

Zohrejte sa pri čítaní: Vyberáme 7 skvelých detských knižiek na dlhé zimné večery

Hovorí sa, že sedmička je šťastné číslo. A šťastné môže byť aj detstvo vášho potomka vďaka týmto jedinečným siedmim knihám, ktoré ho naučia nielen spravodlivosti, ale odpovedia mu tiež na všetky jeho zvedavé detské otázky.

 

Vyberte sa spolu s nami za dobrodružstvom do knižného sveta, kde sa skrývajú tie najkrajšie a najpoučnejšie literárne skvosty:

1. Ako vzniká dážď?

Prečo vonku prší? Dokážem sa dotknúť dúhy? A prečo sa nemáme pozerať do slnka? Tak tieto otázky dokážu zaskočiť nejedného naozaj dospeláka. S knižkou Ako vzniká dážď – Prvé otázky a odpovede však dokáže každý rodič hravou a jednoduchou formou vysvetliť, prečo svet okolo nás funguje tak, ako funguje.

Stačí, ak si spolu so svojím drobcom sadnete k leporelu a začnete odkrývať tajomné okienka, ktoré vám dajú odpovede aj na tie najzvedavejšie detské otázky.

2. Môj macík

„Šijem, šijem pomaličky, košieľku i nohavičky, a ty, Macko, ticho seď, oblečiem ťa hneď.“ Týmito veršíkmi sa začína kultová kniha Môj macík, ktorú spamäti odrecitujú celé generácie Slovákov. A hoci si dodnes mnohí myslia, že ide o slovenskú literatúru, nie je to tak.

Kniha vyšla v roku 1953 v Rusku pod názvom Mio Miska a Mária Rázusová-Martáková ju iba preložila. Podarilo sa jej to však bravúrne, a preto niet divu, že patrí medzi naše najobľúbenejšie detské knihy. Svedčí o tom aj to, že získala cenu Panta Rhei Award ako najpredávanejšia detská kniha roka 2011.

3. Gréta

Aj knihy môžu vzdelávať, vychovávať a meniť svet k lepšiemu. Dôkazom je príbeh o veľrybej speváčke Gréte, ktorá spolu s ďalšími podmorskými obyvateľmi trpí znečisťovaním vody, neporiadkom a hlukom, za ktorými stoja ľudia.

Príbeh sa začína tým, že Gréta stratí hlas, a tak putuje do morskej ambulance. Tam však zisťuje, že ani zďaleka nie je jediná, ktorá má vážne zdravotné problémy. A tak sa rozhodne konať.

detska knizka GretaKnižka o velerybe Gréte sa dočkala dokonca prekladu do angličtiny. Zdroj: facebook.com/benjamina.casopis

Kniha od vydavateľstva Egreš deťom, ale aj dospelým pripomína, že tu na svete nie sme sami a že každé naše konanie môže mať vážne dôsledky. Spisovateľka Andrea Gregušová sa tak snaží svojich čitateľov naučiť, aby sme si vážili prírodu a svet okolo nás.

detska knizka velryba GretaZdroj: facebook.com/benjamina.casopis

„Okrem krásnych príbehov, knihy od Egrešu sú tlačené na certifikovanom papieri a vždy nachádzajú nové sposoby, aby tlač ich kníh mala čo najnižšiu uhlíkovú stopu,“ chváli publikáciu Ivana Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, ktorá sa venuje ekológii a bezodpadovosti.

4. Svrček a mravce

Tak táto detská knižka by vo vašej domácej knižnici rozhodne nemala chýbať. Rozpráva totiž jedinečný príbeh o ľahkovážnom svrčkovi, ktorý sa nestaral o svoju budúcnosť, a o pracovitých mravcoch, ktoré mu napokon zachránili život.

detska knizka Svrcek a mravceZdroj: facebook.com/hanaandmama

Knižku z českého originálu majstrovsky prebásnila slovenská poetka Maša Haľamová. Jedinečná je aj svojimi pestrofarebnými ilustráciami a okienkami v leporele, ktoré vás prenesú do sveta plného pravidiel, ale aj chaosu, kde sa všetko napokon šťastlivo skončí.

„Veľmi ma potešilo jej nedávne opätovné vydanie. Pokojne ju možno čítať aj ikskrát – ako to často deti vyžadujú, spolu sa ponárať do jej krásnej melódie a rytmu a vytvárať tak magické detské bezpečie,“ hodnotí publikáciu psychologička Hana Ševčíková.

5. Skôr než som prišla na svet

Málo známa knižka od dvojice švédskych autorov Petrusa Dahlina a ilustrátorky Marie Nilsson Thore, ktorá určite stojí za prečítanie. Najmä počas dlhých zimných večerov.

Rozpráva totiž príbeh o dvoch sestrách, ktoré spolu so starými rodičmi prišli na víkendovú chatu uprostred ničoho. Vonku padá sneh a dedko sa snaží rýchlo narúbať drevo, lebo vo vnútri je chladno. Medzitým sa malé dievčatá rozprávajú o tom, že staršia Mia na chate už bola, no Lea vtedy ešte nebola ani na svete. Ich milý detský rozhovor pod hviezdnou oblohou nastolí otázky o tom, kde sú vlastne ľudia, kým prídu na tento svet, a kam odchádzajú po smrti? Stvorenie človeka prirovnávajú k bielym vločkám, ktoré okolo nich padajú…  

detska knizka Skor nez som prisla na svet

„Je to krehký detský rozhovor, do ktorého nevstupuje žiadny dospelý a to je na tom najkrajšie. Kniha Skôr než som prišla na svet neponúka odpovede, kladie len otázky a je vysoko pravdepodobné, že pri nej malí čitatelia prekročia hranice deja a budú chcieť v rozhovore ostať,“ hodnotí knižku dramaturgička a spisovateľka Zuzana Štelbaská.

6. O Bezvláske

Jemný a úprimný príbeh o netradičnej princeznej bez vláskov, ktorý má zdravé deti naučiť tolerancii a chorým deťom dodať sebavedomie. Taká je kniha O Bezvláske. V spolupráci s Dobrým anjelom ju napísala známa spisovateľka Gabriela Futová, ktorá bola donedávna taktiež onkologickou pacientkou rovnako ako hlavná hrdinka v knižke.

detska knizka O BezvlaskeZdroj: facebook.com/MartinusZilina

Vznik tejto knižky ocenil aj známy spevák Miro Jaroš, ktorý skladá detské pesničky: „Počuli ste už rozprávku o Bezvláske?! Skvelý nápad, ktorý aj mňa hneď chytil za srdce. Je určená všetkým chorým deťom, ktoré v nemocnici prechádzajú ťažkým obdobím a zdravé deti učí ich pochopiť. Je o tom, že nie je dôležité, kto má aké vlasy, aké nohy a aké uši, ale že podstatné je čo? ... Srdiečko.“

7. Prostonárodné slovenské rozprávky

Kto nečítal Dobšinského, akoby nečítal nič. Prostonárodné slovenské rozprávky sú klenotom slovenskej literatúry a vyjadrujú všetko, čím sme.

Spisovateľ a folklorista Pavol Dobšinský chodil medzi ľudom a zozbieral to, čo sa u nás rozprávalo a tradovalo z generácie na generáciu celé stáročiá. Vďaka jeho zanietenej práci napokon vzniklo jedinečné trojzväzkové dielo, ktoré si získalo úctu a obdiv naprieč celým národom.

detska knizka Prostonarodne slovenske rozpravkyZdroj: facebook.com/KlausoveKlenoty

Knihy boli v minulosti také populárne, že sa rýchlo vypredali. Našťastie, po šesťdesiatich rokoch sme sa dočkali ich opätovného vydania, a tak si ich so svojimi deťmi môžete prečítať jedinčné povesti aj vy.

Prenesiete sa do časov bájnych Slovanov, ale aj do sveta fantastických postáv a neuveriteľných príbehov, aké nikde inde na svete nenájdete. To všetko a oveľa viac prinášajú Prostonárodné slovenské rozprávky – klenot slovenskej literatúry.

Mohlo by vás zaujímať